Ile na chrzest fot. Adobe Stock

Ile pieniędzy powinno dać się na chrzciny? Czy istnieje minimalna kwota?

To, ile pieniędzy włożyć w kopertę i dać na chrzciny zależy od tego, kim jesteś dla dziecka i jego rodziców. Przyjęło się, że rodzice chrzestni robią droższy prezent, znajomi i członkowie dalszej rodziny - do koperty wkładają mniej.
/ 29.06.2020 11:10
Ile na chrzest fot. Adobe Stock

Zgodnie z nauką Kościoła, chrzest powinien zostać udzielony dziecku w pierwszych miesiącach życia i najczęściej tak właśnie się dzieje. Nic dziwnego, że zaproszeni na chrzciny w prezencie dają gotówkę - wydatków przy dziecku jest sporo, więc rodzice zwykle cieszą się z takiego wyboru.

Jednak to, ile dać w kopercie na chrzciny, wcale nie jest tak proste, jak mogłoby się wydawać. Zwykle zastanawiamy się, czy dana kwota będzie zbyt mała lub przeciwnie - czy nie wprawi rodziców dziecka w zakłopotanie.

Ile pieniędzy dać na chrzciny?

To, ile dać na chrzciny, a raczej ile wypada, zależy od tego, czy jesteś członkiem bliskiej rodziny dziecka, rodzicem chrzestnym czy znajomym jego rodziców. Najniższa kwota, jaką wypada włożyć do koperty to 100 - 200 zł. Najczęściej tyle wręczają jednak jedynie osoby przychodzące na chrzciny same lub niezarabiający studenci. Za 100 złotych można już kupić dla dziecka praktyczny drobiazg, 200 złotych zazwyczaj pokrywa też wartość tzw. „talerzyka”.

Najczęściej jednak idąc na chrzest, do koperty wkłada się około 300 złotych. Członkowie najbliższej rodziny zwykle na prezent przeznaczają od 300 do 500 złotych. Rodzice chrzestni odpowiednio więcej - powyżej 500 złotych.

Pamiętaj jednak, że są to kwoty orientacyjne. Jeśli taki wydatek jest dla ciebie zbyt duży, nie staraj się sprostać mu za wszelką cenę. Weź pod uwagę również fakt, że chrzciny to skromniejsza uroczystość niż wesele, a to właśnie idąc na wesele, do koperty najczęściej wkłada się kilkaset złotych. Z hojnością nie należy przesadzać także z innego względu - rodzice dziecka mogą poczuć się zakłopotani, ponieważ może nie być ich stać na to, by w przyszłości zrewanżować się podobnie drogim prezentem.

W niektórych regionach Polski obowiązuje zwyczaj, że opłaty kościelne za chrzest to domena ojca chrzestnego. Ojciec chrzestny kupuje także świecę, a matka chrzestna - szatkę. 

Co wybrać zamiast pieniędzy na chrzciny?

Włożenie gotówki do koperty w prezencie na chrzciny jest wygodne zarówno dla gości, jak i dla zapraszających na chrzest. Wiele osób ma jednak obawy, że pieniądze owszem są praktycznym prezentem, jednak dziecko nie będzie miało żadnej pamiątki z okazji chrztu.

Jeśli jesteś członkiem bliskiej rodziny dziecka lub rodzicem chrzestnym, zamiast lub oprócz pieniędzy warto dać prezent. Dobrym wyborem w takiej sytuacji może być:

  • Biblia z dedykacją,
  • złota biżuteria (np. medalik),
  • ozdobna ramka na zdjęcie ze chrztu lub album,
  • srebrne sztućce z grawerem.

Jeśli wartość prezentu jest wysoka, nie trzeba traktować go w kategoriach dodatku, ale prezentu samego w sobie. Także w sytuacji, gdy rodzice dziecka jasno dają do zrozumienia, że nie życzą sobie gotówki, nie należy dawać koperty. 

Tu znajdziesz więcej informacji na temat chrztu:Chrzest - jak wygląda przebieg ceremonii w kościele?Jak zorganizować chrzciny - poradnik od A do ZŻyczenia na chrzest. Najpiękniejsze teksty rymowanych życzeń

Tagi: chrzest
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)