Idealne nakrycie wielkanocne

W Święta chcemy oczarować rodzinę i przyjaciół nie tylko smakiem potraw, ale także eleganckim nakryciem stołu. Podpowiadamy, jak to zrobić perfekcyjnie.
/ 14.04.2009 15:14
Przede wszystkim warto zadbać o starannie wyprasowany, ładny obrus. Stanowi tło dla naczyń, dobrze więc, by pasował do nich kolorem. Biały jest uniwersalny, bo każda zastawa wygląda na nim odświętnie.

O ile to możliwe, obrus powinien zwisać około 10 cm poniżej krawędzi stołu. Warto przypiąć do jego rogów specjalne ciężarki (kupisz je w sklepach gospodarstwa domowego za ok. 9 zł) – dzięki nim materiał się nie przesuwa i nie marszczy.

Nakrywanie rozpoczynamy od ustawienia dużych płytkich talerzy (patrz zdjęcie), które pełnią rolę podstawy pod zastawę i pozostają na stole od początku do końca przyjęcia. Na nich umieszczamy kolejne naczynia, obok kładziemy sztućce. Jeśli chcemy, by nasi goście siedzieli za stołem swobodnie i nie trącali się łokciami podczas jedzenia, powinniśmy rozstawić nakrycia zastawy co 60 lub nawet 80 centymetrów. Możemy przygotować bileciki stołowe (stawia się je przed nakryciem), które wskażą biesiadnikom miejsca, a jednocześnie będą elementem dekoracji.

Sztućce do deseru - Układamy je nad talerzami. Trzonek łyżeczki kierujemy w prawo, a widelczyka w lewo. Jeśli nie mamy widelczyków, kładziemy tylko łyżeczkę.

Kieliszki i szklanki - Najbliżej sztućców powinna stać szklanka do wody, nieco dalej kieliszek do wina i obok mały kieliszek do wódki, jeśli zamierzamy podać ten trunek. Aby szkło ładnie lśniło, warto je przepłukać gorącą wodą z octem i dokładnie wypolerować.

Widelce - Po lewej stronie talerza układamy widelce. Pierwszy od zewnętrznej strony do przystawki, drugi do dania głównego. Obok umieszczamy serwetkę. Najpraktyczniejsza jest ta o wymiarach 50 na 50 cm. Można ją wsunąć w serwetnik.

Talerze - Płaski talerz do dania głównego powinien stać ok. 2 cm od krawędzi stołu. Najwygodniejszy jest duży o średnicy co najmniej 26 cm. Na nim umieszczamy mniejszy talerzyk do przystawek i talerz lub miseczkę do zupy.

Sztućce do dań - Układamy je w porządku podawanych dań (licząc od zewnątrz). Po prawej stronie talerza łyżka do zupy, nóż do przystawki i nóż do głównego dania – ostrza po-winny być skierowane w stronę talerza.

Redakcja poleca

REKLAMA