Może się też zdarzyć, że zostaniesz zaproszony/a na wystawę do takiej galerii lub zaskoczą Cię organizatorzy ekspozycji w tradycyjnym muzeum lub tetrze. Sztuka współczesna ma właśnie tę zaletę, przez niektórych uważaną za wadę, że nie została jeszcze skodyfikowana, wtłoczona w sztywne ramy interpretacyjne. Cecha ta jest zaletą, ponieważ daje szerokie możliwości odbioru i rozumienia, porusza wyobraźnię. Z drugiej strony sztuka nowoczesna może przerażać właśnie tą swobodą.
Czego możesz się spodziewać przekraczając próg galerii
1. Sztuka współczesna stosuje różne środki wyrazu i przekazu – bądź uważnym obserwatorem, może to dyskretna dekoracja jest ważniejsza od dużych eksponatów, a może ich połączenie pozwala w pełni zrozumieć myśl artysty.
2. Obok uznanych twórców, którzy już odnaleźli swój język wyrazu, w galerii możesz spotkać też twórców początkujących, poszukujących własnego, oryginalnego języka przekazu.
3. Ekspozycja może mieć formę graficzną, dwu – lub trójwymiarową, może to również być ruchoma instalacja.
4. Sposób wyrazu uczuć, przekonać, wizji artysty może wstrząsający, dosadny, a nawet obrazoburczy.
Jak się zachować
Dobrze jest zapoznać się z treścią wystawy – przeczytaj krótką notkę na temat przesłania ekspozycji, inspiracji twórcy, spróbuj dowiedzieć się jakie środki wyrazu preferuje artysta.
Przeczytaj recenzję wystawy – niekiedy współcześni twórcy przekraczają granice „dobrego smaku”, by szokować, choć nie zawsze jest to potrzebne.
Bądź wyrozumiały dla samego siebie – nie zawsze to, co zobaczysz w galerii wzbudzi Twój zachwyt. Przygotuj się raczej na podróż podobną do tej, jaką odbyła Alicja w „Krainie Czarów”.
W galerii sztuki nowoczesnej, podobnie jak w muzeum – eksponatów nie należy dotykać.
Mimo to może okazać się, że autor prac, obecny w czasie wystawy będzie zachęcał do bliższego poznania i zrozumienia jego dzieł, poprzez kontakt dotykowy z jego działami.
Ludzie sztuki to osoby wrażliwe – dlatego jeśli zdecydowałeś/aś się obejrzeć prace powstrzymaj się od negatywnych uwag – nie przyszedłeś tu oceniać a doświadczać sztukę. Powstrzymaj się również przed wyrażaniem niechęci swoją mimiką.
Polecamy: Jak się śmiać a jak uśmiechać