POLECAMY

Dworska etykieta wyspiarzy

Mieszkańcy Wielkiej Brytanii wystrzegają się wylewnie okazywanych emocji, dużą wagę przywiązują też do szczegółów.
Dworska etykieta wyspiarzy

Zwroty grzecznościowe

Szybkie przejście na „ty” nie oznacza na wyspach zacieśnienia stosunków – jest po prostu wygodną formą komunikacji. Warto przypomnieć, że w miejscach publicznych nie wypada zwraca się do obcych inaczej niż za pomocą słów Mister, Ms i Mrs. Co prawda powoli upowszechnia się stosowanie zwrotu Ms do wszystkich kobiet, również niezamężnych. Warto też pamiętać, że do pań w kapeluszach należy zwracać się Lady, a do osób o wyglądzie dystyngowanym Sir. Trzeba też uważać na tytuły szlacheckie.

Punktualność

Punktualność na wyspach jest ceniona zarówno w środowisku zawodowym, jak i prywatnym. Ponadto trzeba pamiętać, że niekończące się przesiadywanie i niemające końca wizyty są źle widziane.

Relacje towarzyskie

Zacznijmy od kobiet – mimo, że otaczające je społeczeństwo jest mocno sformalizowane, one same cieszą się dużymi swobodami i nie oczekują pomocy ze strony mężczyzny.

Sposób spędzania wolnego czasu zależy głównie od prezentowanej klasy społecznej. Jeśli należysz do klasy średniej – spotykasz się ze znajomymi i przyjaciółmi w wyłącznie męskim gronie w pubach i barach dla dżentelmenów. Przestrzegasz również zasad umawiania się – nawet o krótkiej i niezobowiązującej wizycie uprzedzasz gospodarzy. Gdy należysz do working class – czas wolny spędzasz w zadymionym barze grając w bilard, oglądając mecz piłki nożnej i pijąc piwo. A kiedy wybierasz się z wizytą lub chcesz wręczyć Anglikowi prezent – wybierz coś, co nieco trąci tandetą. Nie zapomnij też o porannym wysłaniu gospodyni kwiatów, w dniu, w którym idziesz z wizytą.

Polecamy: Czy zdejmować buty, gdy idę do kogoś z wizytą

Tuszowanie małych gaf

Anglicy często dopuszczają się małych kłamstewek, żeby nie musieć urazić współbiesiadników. Wyznają oni zasadę, której hołdują ponad wszystko, by nie narzucać się i nie sprawiać innym przykrości. Mimo to nie będą zbyt wyrozumiali dla gaf językowych popełnianych przez cudzoziemców. 

Czytaj także: Faux pas i gafa

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/6 lat temu
Tylko czemu fotografia przedstawia plaza de Cibeles w Madrycie?!
/8 lat temu
Z brytyjskich zachowań podoba mi się wysyłanie przez królową kartek urodzinowych do ludzi, którzy ukończyli 100 lat. Bardzo miły zwyczaj :)