Kulturalny człowiek, zwłaszcza jeśli często bywa na oficjalnych przyjęciach i bankietach, powinien nauczyć się poprawnie jeść. Musi opanować wszystkie niezbędne zasady kulinarnego savoir-vivre’u.
16 zasad poprawnego zachowania przy stole
1. Po zajęciu miejsca przy swoim stoliku, odkładamy wizytówkę z nazwiskiem na bok.
2. Przed rozpoczęciem jedzenia rozkładamy sobie na kolanach płócienną serwetkę, która leży obok talerza. Uchroni ona naszą garderobę przed poplamieniem.
3. Płóciennej serwetki używamy również do wytarciarąk i ust.
4. Jeśli na stole nie podano płóciennych serwetek, usta możemy wytrzeć papierowymi.
5. Po zakończonym posiłku serwetkę płócienną odkładamy po lewej stronie swojego talerza (lekko zmiętą), a serwetki papierowe wrzucamy do popielniczki, albo zostawiamy na swoim pustym talerzu.
6. Siedzimy wygodnie, pewnie i ładnie. Nie zakładamy nogę na nogę, nie podpieramy głowy.
7. Kiedy nakładamy na talerz musimy pamiętać o umiarze choćby nawet postawiono przed nami najlepsze potrawy świata. Zbyt duża porcja będzie przyciągała uwagę innych biesiadników i powodowała pobłażliwe uśmieszki.
8. Bierzemy najpierw sztućce, które znajdują się najdalej od talerza. Sztućce są bowiem ułożone w kolejności od zewnątrz do wewnątrz.
9. Staramy się jeść wolno i małymi kęsami.
10. Elementarną sprawą jest także zachowanie ciszy podczas jedzenia, unikamy mlaskania i siorbania.
11. Na talerzu utrzymujemy porządek, nie rozrzucając potrawy, ani nie rozgniatając jej składników.
12. Łokcie trzymamy poza stołem, ręce trzymamy powyżej przegubu dłoni.
13. Spożywając posiłek nie pochylamy głowy zbyt nisko nad talerzem, powinniśmy siedzieć prosto, podając sztućcami kęsy do ust.
14. Nie wznosimy toastów podczas dań głównych.
15. Kieliszki z winem trzymamy za nóżkę, a nie za kielich.
16. Nie poprawiamy włosów, ani nie przeglądamy się w lusterku kiedy siedzimy przy stole
Jak co się je?
Oprócz tych ogólnych zasad dobrego zachowania przy stole, savoir-vivre daje również szczegółowe rady, jak jeść określone potrawy i produkty spożywcze. Kulturalny człowiek powinien znać przynajmniej niektóre z nich.
Chleb/bułki
Jeśli jesteśmy na uroczystym śniadaniu i samodzielnie przyrządzamy sobie kanapkę, to kładziemy ją na talerz, kroimy za pomocą widelca i noża, zjadając małe kęsy. Kiedy natomiast chleb serwowany jest jako dodatek do zup. Bierzemy kromkę w rękę, przełamujemy ją na pół, po czym odłamujemy mniejsze kęsy i zjadamy. Należy pamiętać , że podczas przyjęć nie powinniśmy odgryzać kęsów, ani kłaść ułamanych części chleba na talerz. Nie przystoi również maczanie kawałków chleba w sosach. Trzeba się od tego powstrzymać.
Cytryny
Cytrynę na rybie lub befsztyku wyciskamy za pomocą sztućców i odkładamy na brzeg talerza. Jeśli jednak cytryna nie jest pokrojona w plasterki, ale podana w postaci ósemek, możemy ją wycisnąć ręką. Jeśli z kolei chcemy wypić herbatę z cytryną, to wrzucamy do niej cytrynę obraną ze skórki i delikatnie wyciskamy ją łyżeczką .
Ziemniaki
Prawidłowe jedzenie ziemniaków wyklucza krojenie ich nożem. Kartofel jest „zaprzyjaźniony” z widelcem i tylko jemu pozwala się rozdrobnić na mniejsze kawałki.
Drób
Niestety podczas oficjalnych spotkań nie przystoi jeść udko kurczaka ręką, jak wygodne by to nie było. W ruch musi pójść zarówno nóż jak i widelec. Jednak w gronie najbliższych znajomych, czy na grillu nikt nie będzie się przejmował sztućcami.
Jajka
Serwowane na śniadanie jajka na miękko jemy małą łyżeczką. Podajemy je w specjalnym kieliszku do jajek i kładziemy na talerzyku. Takie podanie ułatwia nam posiłek i zapobiega ubrudzeniu. Pamiętajmy też o soli, nie bierzemy jej w ręce, ale nabieramy łyżeczką. Wcześniej musimy nasypać ją sobie na krawędzi talerzyka.
Wędlina
Podaną na półmisku wędlinę nakładamy w umiarkowanych ilościach na swój talerz. Jemy nożem i widelcem. Jeżeli musimy obrać ją ze skóry, robimy to za pomocą sztućców, nigdy palcami.
Kawior
Kawior nakładamy sobie na talerzyk łyżeczką, jemy natomiast widelcem do ryby. Na kawior wyciskamy sok z cytryny i zjadamy go z posmarowanym masłem pieczywem.
Zupa
Zupy zazwyczaj jemy łyżką (wyjątek np. barszcz czerwony), trzymając lewą ręką za uszko filiżanki. Jeśli zupa podana jest w talerzu, to pod koniec jedzenia nie przechylamy talerza, resztę starawy pozostawiamy w naczyniu. Nie dmuchamy na łyżkę, ani nie mieszamy w zupie łyżką, cierpliwie czekamy, aż zupa ostygnie.
Spaghetti
Nawijamy kilka nitek na widelec. W Polsce przyjęło się jednak jedzenie łyżką i widelcem, ale jeśli nie chcemy mieć problemów z jedzeniem spaghetti w restauracji włoskiej czy za granicą, lepiej od razu nauczyć się je jeść wyłącznie widelcem.