co bardziej się opłaca fundzusze czy ubezpieczenie?

napisał/a: sebiusa_xyz 2007-08-29 00:32
Jestem młodym ojcem. Mam pracę i troszkę zarabiam. Pomyślałem, że nie ma co odkładać do skarpetki tylko warto jakoś zacząć oszczędzać, ale mam problem. Trochę czuje się zdezorientowany i zagubiony w tym temacie. Nie wiem, co wybrac ubezpieczenie czy zacząć inwestować w fundusze, bo na przykład słyszałem, że w ogóle nie warto się ubezpieczać, bo to wysokie koszta, a pieniądze są zamrożone na długi czas. Ale z drugiej strony, czy teraz jest sens wkładac swoje oszczędności w fundusze kiedy giełda raz idzie do góry, a raz wdół?
napisał/a: Patka2 2007-08-29 09:02
Mówisz o funduszu emerytalnym??
napisał/a: Kinia 2007-08-29 10:28
Jeśli chcesz inwestować to poradź się takiego bezpłatnego doradcy finansowego np. z Open Finance lub Expandera oni najlepiej Ci doradzą bo się na tym znają.

A w fundusze trzeba inwestować na dłuższy okres, żeby się opłaciło.
napisał/a: sebiusa_xyz 2007-08-29 11:29
Mówię o funduszach inwestycyjnych. Ale czy wy nie macie jakiś własnych doświadczeń lub przemyśleń na ten temat. Do OF oczywiście mogę sie udac ale najpierw chciałbym dowiedzieć się, jak to wygląda od strony, że tak powiem "zwykłej codziennej praktyki".
napisał/a: samsam 2007-08-29 12:03
seborpl, moim zdaniem fundusze. Z tymi ubezpieczeniami jest różnie.
Moja mam założyła mi i mojemu bratu 10 lat temu polisę ubezpieczeniową w jednej z renomowanych firm ubezpieczeniowych. Wczoraj właśnie byłam na spotkaniu z agentką, by móc dowiedzieć się, ile już zarobiliśmy. tragedia, na to samo by wyszło, gdybyś te pieniądze chował w skarpetkę
Oczywiście kobieta proponowała przejście na inny rodzaj ubezpieczenia (bardziej związanego z funduszem, z tym, że też co rok musisz opłacać nie mała składkę), twierdząc, że tym rzem, to już zarobimy. To tak, jak w polityce.
Wydaje mi sie, że lepiej zainwestować w fundusze.
napisał/a: sebiusa_xyz 2007-08-29 12:44
Dziękuję ci bardzo Sylwio. Ale czy miałaś jakieś doświadczenia z funduszami albo ktoś z twoich znajomych miał? Bo teraz przecież giełda idzie w dół?
napisał/a: orka2 2007-08-29 14:24
seborpl napisal(a):Ale czy miałaś jakieś doświadczenia z funduszami albo ktoś z twoich znajomych miał? Bo teraz przecież giełda idzie w dół?

My wlozylismy duza czesc naszego kredytu studenckiego na fundusz zrownowazony, przed tym spadkiem i stracilismy juz 3 zl na jednej jednostce uczestnictwa :) Ale my jednak akceptowalismy to ryzyko, dlatego zakupilismy subfundusz zrownowazony a nie ajcyjny ( tam oczywiscie stracilibysm wiecej ) Jezeli ty nie akceptujesz ryzyka zwiazanego ze strata pieniedzy, ale co za tym idzie nie chcesz az tak duzo zarobic, mozesz dac na fundusz pieniezny. Tu caly twoj kapital jest inwestowany w obligaje wiec nie ma ryzyka zwiazanego ze strata pieniedzy, a zabobek wynosli ok 3,5% w skali roku. Jest to dosc fajna oferta i na pewno nie ryzykowna:) Bardzo fajna oferte przedstawia nam tu ING poniwaz mozemy pieniazki inwestowacw subfundusze. Rózni sie to tym od funduszu ze mozemy pieniazki przenoscic z jednego funduszu do drugiego nie placac za kazdym razem podatku belki i oplat manipulacyjnych. Wiec ja osobiscie polecilabym na poczatek zalozyc sobie w ING takie konto i kupic jednostki uczestnictwa subfunduszu pienieznego. Nastepnie obserwowac jak dziala caly rynek pieniezny i gdy juz sie zalapie mechanizmy jakie nim zadza to wtedy mozna sie bawic w przenoszenie swoich pieniedzy :)
napisał/a: sebiusa_xyz 2007-09-04 22:27
Dzięki wielkie.

No właśnie z tymi funduszami to jedank teraz nie zabardzo. No w takim razie może jednak lepiej wybrać jakąś formułę ubezpieczenia?

[ Dodano: 2007-09-07, 16:46 ]
czy już nikt z was nic nie napisze na ten temat? Czy ubezpieczenie, własna ochrona na przyszłość są takie nudne? Przecież to chyba ważny temat?
napisał/a: madmaj 2009-06-25 14:43
Jeśli chodzi o ubezpieczenia to opłaca się ale pod warunkiem że wpłacamy duże kwoty.I tak naprawdę niewiele osób na to stać ponieważ taka składka może wynosić nawet 1000 złotych miesięcznie a czasem i więcej.
napisał/a: ~gość 2009-06-29 09:02
ja jestem za funduszami, tylko nie takimi na pół roku a na parę lat. Fundusze mają dołek, jak coś spadło to musi i wzrosnąć.
Jak jest stały dochód to ewentualne korekty można nadrabiać comiesięcznym dokupywaniem jednostek. Tylko do tego trzeba być strasznie cierpliwym.
Jeśli nie boisz się ryzyka to wchodź w akcje. Też świetny czas na zakupy.
napisał/a: Misia7 2009-06-29 09:11
seborpl, U mnie była taka sama sytuacja jak u sylwia, . Też dziadkowie założyli mi polisę ubezpieczeniową na 15 lat i wybraliśmy praktycznie tyle ile włożyliśmy. Więc jeżeli chcesz pomnożyć pieniądze to na pewno nie na polisie.
napisał/a: wodzilla 2013-09-17 10:22
Kinia napisal(a):Jeśli chcesz inwestować to poradź się takiego bezpłatnego doradcy finansowego np. z Open Finance lub Expandera oni najlepiej Ci doradzą bo się na tym znają.

A w fundusze trzeba inwestować na dłuższy okres, żeby się opłaciło.


Właśnie doradcy tobie nie doradzą tylko wcisną swój kit za który dostaną prowizję. Najlepiej samemu ogarnąć temat funduszy inwestycyjnych, nie jest to skomplikowane. Tu na przykład jest krótki poradnik: [reklama usunięta] Wystarczy na start i a tak na pewno zarobisz więcej niż dzięki doradcom.
Jak już się na coś wydaje pieniądze to warto to samodzielnie ogarniać a nie liczyć na innych ;)