Zapracowana mama - 8 rad jak zorganizować czas

kobieta z dzieckiem przy komputerze fot. Fotolia
Rozpaczliwie miotasz się między pracą a domem? Nawalasz na wszystkich frontach? Padasz na nos ze zmęczenia? Poznaj nasze rady!
/ 12.04.2013 13:03
kobieta z dzieckiem przy komputerze fot. Fotolia

1. Nie zadręczaj się

Przede wszystkim powiedz sobie jasno: „Nie krzywdzę swojego dziecka ani nie poświęcam go dla kariery. Po prostu pracuję”. Robią to miliony kobiet na całym świecie. Nie miej żadnych wyrzutów sumienia. Ale pamiętaj, aby po powrocie z pracy zająć się stęsknionym maluchem, a nie praniem. Znajdź coś, co wam obojgu sprawia przyjemność: oglądanie bajek, czytanie, wygłupy…

2. Po południu złap oddech

Poszukaj sposobu na relaks. Po pracy, gdy ze zmęczenia nie wiesz nawet, jak się nazywasz, najpierw pobaw się z córeczką np. w Śpiącą Królewnę. Leż i próbuj się zregenerować, a maluch niech gra rolę krasnoludków. Dzięki temu na dobre „wyjdziesz” z pracy.

3. Znajdź dobrą opiekę

Wiedząc, że dziecko jest w dobrych rękach, będziesz spokojniejsza. Warto szukać tej najlepszej: dzięki temu będziesz mogła skupić się na pracy. A w domu na pewno nie dojdzie do żadnej katastrofy.

4. Dbaj o przyjaźń

Zaniedbywanie przyjaciół to pułapka, w którą bardzo łatwo wpaść, gdy ma się mało czasu. Jest niebezpieczna, gdyż życie w rytmie praca–dom,
dom–praca jest monotonne i nudne. Znajdź rozwiązanie, np. zabieraj dziecko ze sobą do znajomych - być może tam również zyska nowych przyjaciół.

5. Pamiętaj o sobie

Masz wyrzuty sumienia, że czasem idziesz do fryzjera zamiast na plac zabaw? Daj spokój. Wszystko, co zapobiega twojej frustracji jest dobre także dla dziecka. Gdybyś zrezygnowała z dbania o siebie, podczas zabawy z dzieckiem myślałabyś o swoich odrostach. Maluch na pewno by na tym nie zyskał.

6. Śpij

Możesz zapytać: „Ba, ale kiedy?”. No cóż, jeśli twoje dziecko jest małe, pewnie trudno ci będzie skorzystać z tej rady. Śpij po prostu, kiedy się da. Staraj się nie zarywać nocy, bo na dłuższą metę nie da się tak żyć.

7. Ułatw sobie życie

Wszystko, co się da, załatwiaj przez internet. Przez internet możesz robić wszystkie zakupy, od tych większych po spożywcze, wprost z dowozem do domu.

8. Pozbądź się obowiązków

Trudno być idealną panią domu, gdy ma się na głowie mnóstwo spraw. Dlatego z czegoś trzeba zrezygnować. Daruj sobie np. prasowanie, prace w ogródku. Albo poproś o pomoc np. babcię :)

Redakcja poleca

REKLAMA