1. Po jakim czasie można się kochać?
Lekarze zalecają zwykle sześć tygodni wstrzemięźliwości (tyle trwa połóg), ale przyznają, że jest wiele kobiet, dla których i trzy miesiące regeneracji to zbyt mało. Ostateczna decyzja należy do kobiety oraz jej lekarza. A zależy od tego, czy rana, która powstała podczas porodu, się zagoiła, od zmęczenia i innych czynników. Pierwsze tygodnie po porodzie to sprawdzian seksualnej dojrzałości młodych ojców. Im aktywniej będziemy uczestniczyć w opiece nad malcem, tym szybciej żona wróci do pełni sił.
2. Jakie pozycje są najlepsze?
Ciąża i poród są dla kobiety oraz jej organizmu wielkim wysiłkiem. Musicie to uszanować i... pozwolić partnerce decydować. Na początku to ona powinna wybrać pozycje, dzięki którym będzie czuła się bezpiecznie (czyli kontrolować tempo stosunku oraz głębokość i intensywność ruchów frykcyjnych). Nie oddawajcie jednak pola i nie rezygnujcie z udowodnienia, że wiecie, jak się z nimi kochać, także tuż po porodzie. Zachęcajcie do pozycji misjonarskiej w jej rozmaitych wariantach, na jeźdźca i bocznej, kiedy wy znajdujecie się z tyłu. I bądźcie delikatni oraz czujni na oznaki bólu lub dyskomfortu ze strony partnerki.
3. Jak można to robić po cesarce?
Wszystko zależy od tego, jak goi się rana. Kobiety po cesarskim cięciu często reagują większymi zmianami hormonalnymi od tych, które urodziły naturalnie, ale nie jest to regułą. Najlepsze i najbezpieczniejsze pozycje to misjonarska w jej wariancie,w którym mężczyzna podpiera się na rękach, pozycja boczna, misjonarska odwrotna (z kobietą u góry) i na jeźdźca.
4. Dlaczego pochwa bywa tak sucha?
Suchość pochwy pojawia się u niektórych kobiet po porodzie i jest jednym z powodów, dla których młode mamy odkładają powrót do seksu. Pochwa nie dostarcza wystarczającej ilości substancji nawilżającej, przez co kochanie się jest bolesne. Suchość pochwy bierze się z niedoboru hormonu. Można jej jednak zapobiegać, stosując nawilżające żele intymne. Przy okazji: te preparaty warto wykorzystać jako początek gry wstępnej. Kto powiedział, że mężczyzna nie może posmarować swojej partnerki żelem intymnym?
5. Co robić, jeśli ona unika seksu?
Można dać sobie spokój na pewien czas. Ale to błąd! Bo przyczyn obniżenia libido partnerki może być wiele. Jeśli partnerka wstydzi się zbędnych kilogramów, cierpliwie ją zapewniaj o swojej miłości do jej ciała. Jeśli jest zmęczona opieką nad dzieckiem, odciąż ją. Jeśli obawia się bólu, który może się pojawić w czasie zbliżenia, zapewnij ją, że tak dobierzecie pozycje, by go nie odczuła. Jeśli czuje skrępowanie z powodu braku intymności, starajcie się zaaranżować zbliżenie wcześniej, uwzględniając "rozkład dnia" w domu z malcem (czyli kiedy śpi). Z całą pewnością nie wolno pozostać biernym!
6. Można pieścić piersi mamy?
Tak. Ale o tym, jak powinny wyglądać pieszczoty piersi, niech decydują ich posiadaczki. Są kobiety karmiące, które nie wyobrażają sobie, żeby ktokolwiek mógł dotknąć ich piersi oprócz dziecka. I są też takie, które cierpiałyby, gdyby ich biust na długie miesiące pozostawał niedopieszczony. W wypadku pierwszych należy skupić się na innych miejscach erogennych: szyi, nogach, pośladkach...W przypadku drugich – nie zapominać o delikatności pieszczot. Nabrzmiałe piersi i – często obolałe – sutki należy traktować z respektem. Pamiętajcie tylko, że mleko kobiety może skapnąć z brodawki. Jeśli u kogoś powoduje to dyskomfort, niech lepiej zrezygnuje zawczasu, a nie dopuści do przykrego incydentu (może warto kochać się krótko po karmieniu, bo piersi są puste).
7. Czy będzie jak kiedyś?
Tak, ale nie od razu. Rodzące się dziecko mocno rozciąga pochwę. Do tego dochodzi nacięcie krocza, rozciągnięcie szyjki macicy. Większość seksuologów przyznaje, że przez jakiś czas partnerzy mogą czuć pewne zmiany, ale zapewnia także, że ustępują one po kilku tygodniach, miesiącach. I na koniec. Pamiętajcie, kobietom też zależy na "powrocie do normy".
konsultacja: Ryszard Rutkowski, ginekolog położnik