Rodzice najbardziej chcą w pracy elastyczności, pozwalającej im na pracę z domu

rodzice chcą  pracy zdalnej z domu fot. Adobe Stock
Najnowsze badania pokazują, że to największe marzenie rodziców próbujących pogodzić pracę z rodzicielstwem. Są w stanie w zamian zrezygnować z wielu przywilejów. To powinno dać wiele do myślenia ich pracodawcom.
/ 15.11.2018 02:48
rodzice chcą  pracy zdalnej z domu fot. Adobe Stock

Okazuje się, że możliwość zdalnej pracy, zwanej czasami też coworkingiem to przedmiot pożądania dla większości rodziców. Trudno się dziwić. Oszczędzają w ten sposób czas na dojazdy do pracy, a w zamian mają możliwość dłuższego przebywania z dziećmi.

Rodzice chcą równowagi w swoim życiu

Badanie przeprowadzone w czerwcu 2018 roku na ponad 2,5 tys. pracowników z Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych oraz innych krajów pokazało, że aż 85 proc. pracujących rodziców zrezygnowałoby z innych świadczeń pozapłacowych na rzecz pracy elastycznej.

Według 81 proc. ankietowanych, największą zaletą takiej formy pracy jest lepsza równowaga między życiem zawodowym a prywatnym. Jak wynika z ankiety przeprowadzonej wśród pracujących rodziców, najwięcej z nich (71 proc.) wolałoby spędzić czas z rodziną, a 38 proc. chciałoby poświęcić go dla siebie, np. uprawiając ulubiony sport lub spotkać się z przyjaciółmi.

Badania powinny dać wiele do myślenia pracodawcom. Ich wyniki jasno pokazują, że elastyczna praca będzie coraz bardziej oczekiwana od pracodawców. Aż 96 proc. rodziców twierdzi, że zatrudniłoby się u pracodawcy, który w ramach pakietu świadczeń pozapłacowych umożliwia pracę elastyczną, a 74 proc. utrzymuje, że jest gotowych podjąć inną pracę, jeśli można będzie ją wykonywać także z domu.

Ale jest też pewien haczyk. Takie rozwiązanie jednak nie jest dla wszystkich. Jeżeli lubisz pracę w zespole i pogaduchy przy kawie w trakcie przerwy, praca zdalna może okazać się dla ciebie zbyt nudna.

Jak dogadać się z pracodawcą?

Firma Regus podpowiada, jak to zrobić:

negocjuj z pracodawcą; sprawdź, czy możesz wymienić świadczenie, z którego nie korzystasz, na pracę elastyczną; zaproponuj nowy grafik;

• myśl kreatywnie o swoim miejscu pracy: dojazd do pracy niekoniecznie musi oznaczać podróż z domu do biura; powstaje coraz więcej elastycznych przestrzeni do pracy, więc możesz być bliżej szkoły, przedszkola albo klienta, a nie w głównym biurze firmy;

• wyeliminuj nieefektywną obecność; praca w godzinach 9–17 często nie pasuje do planu dnia dziecka; sprawdź, czy możesz dostosować godziny pracy tak, aby później zaczynać i później kończyć lub wcześniej zaczynać i wcześniej kończyć.

Z badań wynika, że coraz więcej pracodawców udostępnia swoim pracownikom opcję zdalnej pracy. Dzięki temu ich pracownicy są lepszymi pracownikami i zadowolonymi rodzicami.

Źródło: rp.pl

Zobacz też:

Redakcja poleca

REKLAMA