Pytania dotyczące połogu

kobieta, dziecko, niemowlę, matka
Po wysiłku, jakim były ciąża i poród, twoje ciało wraca teraz do normalnego funkcjonowania. Dużo zajmujesz się swoim maleństwem, ale dbać powinnaś także o siebie.
/ 27.05.2011 15:27
kobieta, dziecko, niemowlę, matka
Połóg – tak poporodowe sześć tygodni nazywają lekarze. Przez ten czas możesz jeszcze odczuwać dolegliwości związane z porodem. Latem pewne sprawy mogą być trudniejsze, inne z kolei łatwiejsze.

...czuję ból w dolnej części brzucha
To znak, że macica wraca do swojego normalnego położenia i rozmiarów. Podczas karmienia piersią wydziela się oksytocyna, która przyspiesza zwijanie się macicy. Gdy przystawiasz maleństwo do piersi, skurcze mogą się nasilać.
Nasza rada: Bierz ciepły prysznic, ilekroć zapragniesz – to rozluźnia. Ale nie za gorący, bo to może nasilić krwawienie. Karm w jak najwygodnieszej dla siebie pozycji, a jeśli ból się zwiększa, oddychaj rytmicznie. Przy bardzo silnym możesz wziąć paracetamol.

...wolno goi mi się krocze
Po porodzie ma prawo być obrzęknięte, rozciągnięte i obolałe. Jeśli w czasie porodu nacięto ci je (albo samo pękło) i masz założone szwy, to w ciągu 5–7 dni zgłoś się na ich zdjęcie. Do tego czasu rana powinna się zagoić. Szwy rozpuszczalne powinny zaniknąć w ciągu kilku tygodni.
Nasza rada: Podmywaj się po każdej wizycie w toalecie zwykłym mydłem lub płynem do higieny intymnej i wycieraj papierowym ręcznikiem. Jak najczęściej wietrz ranę. Noś przewiewną bawełnianą bieliznę, zrezygnuj z obcisłych spodni. Nie smaruj niczym rany i nie kąp się w wannie. Z wyjściem na basen lub kąpielą w morzu poczekaj do końca połogu. Siadaj tak, by jak najmniej naciągać szew, np. na specjalnym kółku.

...mam przebarwienia na skórze
Plamy na twarzy, ciemna linia poniżej pępka i inne zaciemnienia, jakie powstały podczas ciąży, np. brodawek, powinny zblednąć lub zniknąć w ciągu kilku miesięcy –  gdy poziom hormonów wróci do normy i obniży się produkcja melaniny.
Nasza rada: Chroń skórę przed słońcem – używaj kremów chroniących  przed promieniowaniem UV. Wysoki filtr (co najmniej SPF 30) jest konieczny – jeśli będziesz wystawiać się na słońce bez zabezpieczenia, plamy mogą jeszcze ściemnieć.

...mocno krwawię
Tak może się dziać nawet przez cały połóg, choć krwawienie zwykle ustaje po dwóch tygodniach. Wydzielina z ciemnoczerwonej zmieni się w brązową, żółtawą, a na koniec niemal bezbarwną. Karmienie piersią może nasilać krwawienie, ale dzięki temu rana w macicy szybciej się goi.
Nasza rada: Używaj grubych długich podpasek. Często je zmieniaj, podmywaj się kilka razy dziennie, wycieraj jednorazowym ręcznikiem. Nie dźwigaj, bo wysiłek nasila krwawienie.

...chciałabym się trochę poopalać
Lepiej z tego zrezygnuj. Mocna opalenizna jest niezdrowa, zresztą nie tylko po porodzie. W trakcie opalania organizm się odwadnia, a twój musi się przecież teraz zregenerować. Lepiej nie dostarczać mu innych powodów do zwiększonego wysiłku. Smażąc się na słońcu, można nawet zasłabnąć.
Nasza rada: Gdy słońce operuje najmocniej, czyli między godziną 11 a 15, lepiej pozostań w cieniu. 

...bolą mnie piersi
W twoim organizmie zachodzą gwałtowne zmiany hormonalne, a piersi zaczynają wytwarzać pokarm. Po 2–4 dniach od porodu staną się większe i twardsze – to tzw. nawał mleczny.
Nasza rada: Staraj się nie dopuścić do zastoju pokarmu. Karm jak najczęściej, a jeśli masz problemy, poradź się doradcy laktacyjnego. Noś dopasowany (ale nie ciasny) biustonosz, nawet w nocy. Wypróbuj ciepły prysznic lub okład na piersi tuż przed karmieniem – to ułatwia wypływ mleka.     

konsultacja dr n. med. Bożena Kowalska, ginekolog-położnik

O połogu porozmawiaj na mamacafe.pl

Redakcja poleca

REKLAMA