W niektórych domach piecze się mazurki na drożdżowym, cienko rozwałkowanym cieście, w innych na kruchym. To baza, do której robi się różne polewy – one decydują o wyjątkowym smaku. Zaletą tych ciast jest to, że można (i warto) zrobić je wcześniej i przechowywać nawet tydzień. Mazurki są słodkie, więc nie da się ich zjeść dużo. Ale święta Wielkiej Nocy są tylko raz w roku i zgodnie z tradycją możemy całą rodziną śmiało rozkoszować się tymi smakołykami.
Ciasto kruche podstawowe
Od tego, jaki będzie spód pod mazurek, zależy jego wygląd i smak. Przede wszystkim powinien być kruchy i niezbyt gruby. Oto przepis na kruche ciasto pod mazurki:
- 30–40 dag mąki
- 20 dag masła
- 2 żółtka
- 10 dag cukru pudru
- łyżeczka drobniutko posiekanej wanilii lub cukier wanilinowy
Miękkie masło posiekaj nożem, mieszając z mąką, cukrem pudrem i wanilią, dodaj żółtka i zagnieć ciasto. Jeśli nie będzie chciało się zagnieść, dodaj łyżkę gęstej śmietany. Uformuj kulę, pozostaw ją na pół godziny w chłodnym miejscu. Taka ilość ciasta wystarczy na dwie średnie tortownice. Wywałkuj dwa cienkie placki o dowolnym kształcie – mazurki nie muszą być okrągłe, jeszcze ładniejsze są prostokątne. Ciasto przenieś na wałku do posmarowanej masłem formy, jeśli będzie się rwało, po prostu wylep nim tortownicę, wyrównaj powierzchnię. Ponakłuwaj widelcem i wstaw do piekarnika nagrzanego do 180°C. Upiecz na złoto.
Nasza rada: Kruche ciasto łatwo przypalić, zatem uważaj, by wyjąć je w porę. Jeśli chcesz mieć cztery duże mazurki, zrób ciasto z podwójnej ilości składników. Nie musisz od razu nakładać na kruchy spód masy, możesz to zrobić następnego dnia.
MAZUREK DLA RODZICÓW
Mazurek w paski
Jak zrobić:
- 10 dag mąki
- 10 dag masła
- 1 jajko
- 10 dag grubo posiekanych orzechów
- 10 dag daktyli
- 10 dag rodzynek
- 10 dag suszonych moreli
- 2 łyżki pestek dyni
- 2 łyżki pestek słonecznika
- pół szklanki aromatycznego alkoholu
- gotowa polewa orzechowa
Przesianą mąkę posiekać ze schłodzonym masłem, dodać jajko, szybko zagnieść ciasto, uformować kulę, owinąć w folię, włożyć na 30 min do lodówki. Wyjąć, wyłożyć ciastem niedużą prostokątną blachę, wstawić do rozgrzanego do temperatury 190°C piekarnika, piec ok. 20 min na rumiano, wyjąć. Daktyle, rodzynki i morele opłukać, namoczyć w alkoholu. Kiedy nasiąkną, wyjąć, osuszyć, pokroić. Pestki zrumienić na patelni bez tłuszczu. Upieczone ciasto polać orzechową polewą. Na wilgotnej polewie układać dekoracyjnie paskami przygotowane bakalie i pestki, schłodzić w lodówce.
MAZUREK KAJMAKOWY
Jest lubiany nie tylko przez dzieci, bo smakuje podobnie jak cukierki krówki. Starszy maluch chętnie pomoże w jego dekorowaniu. Ładnie wyglądają kwiatki: środek ze skórki pomarańczowej, płatki z połówek migdałów.
Jak zrobić:
- puszka niesłodzonego skondensowanego mleka
- taka sama objętość cukru
- łyżeczka posiekanej wanilii lub cukier wanilinowy
- łyżka masła
- migdały i skórka pomarańczowa do dekoracji
Niesłodzone mleko wlej do stalowego rondelka, wsyp cukier, dodaj wanilię i gotuj, ciągle mieszając drewnianą łyżką. Gdy masa lekko zgęstnieje (kropla upuszczona na porcelanowy talerzyk nie rozlewa się), zdejmij rondelek z ognia, dodaj masło i ucieraj masę, aż zacznie stygnąć i gęstnieć. Gdyby gęstniała zbyt szybko, dolej trochę mleka i znów podgrzewaj, mieszając. Wylej masę na kruchy spód. Nim zastygnie, udekoruj wierzch bakaliami.
Od 2. roku (bez migdałów i skórki pomarańczowej)
MAZUREK POMARAŃCZOWY
Ma przyjemny, orzeźwiający smak, a kruche ciasto oraz marmolada pomarańczowa idealnie ze sobą współgrają. Ten mazurek nie wymaga ozdabiania.
Jak zrobić:
- 2 pomarańcze
- duża cytryna
- 20 dag cukru
Pomarańcze i cytrynę dokładnie umyj, z jednej pomarańczy zetrzyj wierzchnią warstwę skórki. Owoce obierz, usuń pestki, przekręć przez maszynkę lub pokrój i zmiksuj wraz z cukrem. Gotuj, mieszając, aż masa zgęstnieje, dodaj otartą skórkę, wymieszaj. Jeszcze ciepłą masę wylej na upieczony spód, pozostaw do następnego dnia, by zastygła. Jeśli masy jest za dużo, resztę wylej na ułożone obok siebie kwadratowe herbatniczki.
Od 2. roku
MAZUREK CZEKOLADOWY
Najlepiej użyć do tego mazurka ciemnej czekolady dobrego gatunku.
Jak zrobić:
- dwie tabliczki czekolady
- 1/4 szklanki wody
- 1/3 szklanki śmietanki kremowej
- 2 łyżeczki masła
- bakalie do ozdobienia
Czekoladę połam na kawałki, skrop wodą, rozpuszczaj w niewielkim stalowym rondelku wstawionym do garnka z gorącą wodą. Gdy całkowicie się rozpuści, postaw rondelek na małym gazie, dodaj masło, śmietankę i gotuj na wolnym ogniu, aż masa będzie miała konsystencję gęstego miodu. Natychmiast wylej na upieczone spody i udekoruj. Warstwa masy nie powinna być gruba – podana ilość wystarczy na dwa mazurki.
Od 3. roku
MAZUREK KRÓLEWSKI
Mazurki z dodatkiem migdałów są smakowite i eleganckie, ich smak podkreśla dodatek soku z cytryny.
Jak zrobić:
- 25 dag masła
- szklanka cukru
- 1 i 1/4 szklanki mąki
- 10 dag migdałów
- 6 żółtek
- łyżka soku z cytryny
- łyżka masła do posmarowania formy
Migdały wsyp do wrzątku, odcedź, obierz ze skórki, drobniutko posiekaj, masło utrzyj ręcznie lub mikserem, następnie ucieraj ręcznie, dodając po jednym żółtku, wymieszaj z migdałami, cukrem i mąką. Płaską formę wyłóż folią aluminiową (mazurek lubi przywierać), wysmaruj ją masłem, wyłóż masę, udekoruj płatkami migdałów. Piecz w 180°C, aż ciasto się ozłoci (ok. 30 minut). Można przełożyć mazurek marmoladą morelową, ale nie jest to konieczne.
Od 2. roku
MAZUREK CYGAŃSKI
Ten bakaliowy mazurek najlepiej upiec na waflach. Jeśli nie mamy wafli tortowych, można wyłożyć masę na warstwę pokruszonych herbatników.
Jak zrobić:
- 20 dag cukru
- 10 dag mąki
- po 10 dag rodzynek, orzechów włoskich, fig, daktyli
- 5 dag smażonej w cukrze skórki pomarańczowej
- 6 jajek
- 2 wafle lub paczka pokruszonych herbatników
Bakalie pokrój w drobne kawałki, żółtka utrzyj z cukrem, ubij pianę z białek, wyłóż ją na żółtka, wymieszaj z bakaliami i mąką. Masę wyłóż na wafle, wstaw do średnio gorącego piekarnika (150-160°C) i piecz ok. 30 minut. Mazurek cygański można zrobić na samych białkach (8 białek) i zamiast mąki dodać łyżkę kakao.
Od 4. roku
MAZUREK RÓŻANY
Ma niepowtarzalny aromat, który dobrze komponuje się ze smakiem migdałów.
Jak zrobić:
- mały słoiczek gotowych konfitur z płatków róży
- 5 dag płatków migdałowych albo gotowy marcepan
Upieczony kruchy spód posmaruj cienko konfiturą z róży, posyp płatkami i wstaw na 5 minut do nagrzanego do 180°C piekarnika. Jeśli używasz gotowego marcepanu, zagotuj konfiturę różaną z dwoma łyżkami soku z cytryny, ostudź. Posmaruj konfiturą cienko upieczone ciasto, ułóż na nim rozwałkowany marcepan lub zrób z niego kratkę. Nie podpiekaj.
Od 3. roku