Odżywianie młodej matki

Po urodzeniu dziecka kobieta nadal potrzebuje jedzenia najwyższej jakości, nie gorszego niż w czasie ciąży. Jest to szczególnie ważne po przebytym cięciu cesarskim, a także przy stałym znużeniu, apatii.
/ 14.09.2007 11:42
Po urodzeniu dziecka kobieta nadal potrzebuje jedzenia najwyższej jakości, nie gorszego niż w czasie ciąży. Jest to szczególnie ważne po przebytym cięciu cesarskim, a także przy stałym znużeniu, apatii.

Jeśli karmisz piersią, możesz po prostu kontynuować dietę, do jakiej przyzwyczaiłaś się w czasie ciąży. Powinnaś zjadać kilka niedużych, ale pożywnych posiłków. Odstępy między nimi nie powinny przekraczać trzech godzin, poczynając od zakończenia pierwszego porannego karmienia.

Dieta karmiącej nie może być uboga w pełnowartościowe białko - w postaci chudego mięsa, drobiu, ryb, jajek, twarogu itp. - oraz węglowodanów złożonych o dużej zawartości włókien roślinnych, których najlepszym źródłem są warzywa i owoce, ryż brązowy, płatki zbożowe. Najlepiej połączyć je ze zdrowymi tłuszczami, takimi jak: oliwa z oliwek. Do minimum powinno sie ograniczyć cukry i słodycze.

Produkty na które należy uważać:
  1. produkty ciężkostrawne, wzdymające - cebula, groch, fasola, kapusta (mogą być przyczyną kolki u dziecka), cebula, czosnek, kapusta kalafior ( mogą zmieniać smak mleka)
  2. konserwanty- produkty z puszek, produkty sztucznie barwione czy aromatyzowane.
Kobieta karmiące nie musi pochłaniać ogromnych ilości napojów. W zupełności wystarczy ok. półtora litra płynów dziennie. Warto pić mleko, kefiry, ale oczywiście nie w nadmiarze – to nieprawda, że dzięki nim będziesz miała więcej pokarmu. Takiego działania nie ma także popularna bawarka.
Podczas karmienia nie powinn
o się przyjmować napojów gazowanych, mocnej herbaty i kawy oraz napojów alkoholowych.

Nie ma " specjalnej" diety matki karmiącej- każda mama karmiąc swoje dziecko dostosowuje dietę do własnych potrzeb. Należy obserwować jak dziecko reaguje na posiłki matki. Jeśli u dziecka występują objawy takie jak niepokój, kolka, wysypka, takiego pokarmu mama powinna unikać.
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)