Mity o płodności - tego nie wiesz

Mity o płodności fot. Fotolia
Będziesz zdziwiona!
Milena Oszczepalińska / 09.09.2015 11:12
Mity o płodności fot. Fotolia

Pary, które starają się o potomstwo dłużej, niż by chciały, często zbyt szybko zaczynają podejrzewać, że z ich płodnością może nie być najlepiej. Lepiej jednak zamiast snuć czarne wizje, dowiedzieć się, jaka jest prawda.

Specjalnie dla was obalamy najczęstsze mity na temat płodności. Oto one:

Mity o płodności:

1. Im częściej tym lepiej

Niektórzy wychodzą z założenia, że aby nie przegapić dni płodnych, najlepiej współżyć codziennie. Inni aktywizują się tylko w okresie owulacji, a przez resztę miesiąca „oszczędzają energię”. Paradoksalnie obie te metody mogą wpłynąć negatywnie na staranie się o dziecko.

2. Schudnij przed zajściem w ciążę

Prawdą jest, że zrzucenie kilku kilogramów może mieć wpływ na płodność – ale dotyczy to osób z nadwagą. Nieprawidłowa waga zaburza owulację, a także zwiększa ryzyko powikłań podczas ciąży. Jeśli jednak twoja waga jest prawidłowa, nie zrzucaj niepotrzebnie kilku kilogramów. Kobiety z niedowagą również mają problemy z zajściem w ciążę, a drastyczna zmiana wagi może spowodować m.in. obniżenie odporności organizmu.   

3. Staramy się o dziecko od kilku miesięcy i nic. Jesteśmy niepłodni?

Nawet jeżeli oboje jesteście zdrowi, regularnie się odżywiacie, dbacie o kondycję ciała oraz współżyjecie 2-3 razy w tygodniu powinniście dać sobie trochę czasu na zajście w ciążę. Nawet zupełnie zdrowe pary mają tylko 20% szans na zajście w ciążę w jednym cyklu owulacyjnym.

Przyjmuje się, że dopiero po 12 miesiącach aktywnych starań o dziecko para powinna udać się do lekarza zajmującego się leczeniem niepłodności. A jeśli nawet wasze starania trwają już ponad rok, też nie powinniście się zamartwiać. Dzięki odpowiedniemu leczeniu 80% niepłodnych par może doczekać się potomka. 

4. Odstawiłam pigułki, więc muszę odczekać

Nawet jeśli wcześniej zabezpieczaliście się przed ciążą, stosując antykoncepcję hormonalną, nie ma potrzeby, aby po odstawieniu tabletek przesuwać w czasie starania o dziecko. Jeśli zanim zaczęłaś stosować antykoncepcję, miałaś prawidłowy cykl owulacyjny, najprawdopodobniej powróci on już w pierwszym miesiącu od zaprzestania stosowania antykoncepcji hormonalnej.

5. Wszyscy od razu zachodzą w ciążę tylko nie ja

Czy na pewno? Nie każdy przecież chwali się tym, jak długo starał się o dziecko. O ciąży wśród przyjaciółek czy kuzynek dowiadujemy się zazwyczaj wtedy, gdy widać już brzuszek. Można śmiało założyć, że większość z nich starała się o dziecko co najmniej kilka miesięcy.

6. Szanse na zajście w ciążę są takie same niezależnie od wieku kobiety

Biologicznie kobieta ma największe szanse na ciążę między 18 a 24 rokiem życia. W późniejszym wieku szansa na macierzyństwo systematycznie spada. Po 30-stce jest to już 20 proc., a po 40-stce tylko 5 proc.!.

Przeczytaj też:

Na podstawie materiałów prasowych Centrum Medycznego Macierzyństwo

Redakcja poleca

REKLAMA