POLECAMY

Mama wraca do pracy

Nikt nie powie, że to łatwe zadanie – być mamą małego dziecka i jednocześnie pracować zawodowo. Często wymaga to sporego wysiłku. Na szczęście prawo rozstrzyga pewne sytuacje na twoją korzyść.
Mama wraca do pracy
Powrót na dawne stanowisko
Po zakończeniu urlopu macierzyńskiego czy wychowawczego pracodawca powinien zapewnić ci nie tylko powrót na dawne stanowisko lub równorzędne zgodne z twoimi kwalifikacjami, ale także takie samo wynagrodzenie, jakie otrzymywałaś przed urlopem.

Zwolnienie z pracy
Od stycznia tego roku pracodawca nie może zwolnić młodej mamy – ani na urlopie macierzyńskim, ani wychowawczym, ani przez rok po powrocie do pracy na cały etat lub pół (nieważne, czy wróci z macierzyńskiego, czy wychowawczego).

Przerwa na karmienie piersią
Przysługuje ci jedna lub dwie przerwy w zależności od czasu, który spędzasz w pracy. Jeśli pracujesz więcej niż sześć godzin, możesz skorzystać z dwóch przerw po pół godziny każda. Jeżeli krócej, przysługuje ci jedna przerwa półgodzinna. Jeśli karmisz więcej niż dwoje dzieci – dwie przerwy po 45 minut.
UWAGA! Na twój wniosek pracodawca może połączyć dwie przerwy w jedną. Postaraj się tylko o zaświadczenie od lekarza potwierdzające, że karmisz piersią.

Powrót na urlop wychowawczy
Trzyletni urlop wychowawczy możesz podzielić na cztery części – pod warunkiem że wykorzystasz go do ukończenia przez dziecko czwartego roku życia. Wniosek powinnaś złożyć najpóźniej na dwa tygodnie przed terminem je-go rozpoczęcia. Urlop wychowawczy można wziąć zaraz po zakończeniu macierzyńskiego.

Zwolnienie lekarskie
Przysługuje ci 60 dni zwolnienia lekarskiego na dziecko. W tym czasie otrzymujesz zasiłek opiekuńczy w wysokości 80 proc. twoich średnich zarobków w ostatnim roku. Oprócz zwolnienia przysługuje ci prawo do dwóch wolnych płatnych dni na dziecko.

Praca w nadgodzinach, nocą i wyjazdy służbowe
Jako pracująca mama masz prawo odmówić pracodawcy nadgodzin, pracy w nocy i wyjazdów służbowych – do czasu, aż dziecko skończy cztery lata.

Zasiłek rodzinny
Przysługuje ci on, jeśli dochód na osobę w twojej rodzinie nie przekracza miesięcznie 504 zł netto. Zasiłek ten wynosi 48 zł.

To najważniejsze pytanie – z kim zostawić maleństwo? Wybór nie jest oczywisty, a każde rozwiązanie budzi wątpliwości. Oto plusy i minusy każdej decyzji.

Babcia
Plusy: Dziecko ją zna i masz do niej pełne zaufanie – jesteś spokojna, bo co jak co, babcia krzywdy nie zrobi. Babci zależy na tym, by malec się rozwijał – organizuje mu zabawy, absorbuje jego uwagę, uczy nowych umiejętności. Często taka opieka jest bezpłatna albo niższa w porównaniu z pensją opiekunki – można babci dać jakąś gratyfikację. Podczas choroby dziecka nie musisz brać zwolnienia. Babcia, która opiekuje się smykiem u ciebie, zapewne pomoże w prowadzeniu domu.
Minusy: Czasem trudniej ustalić zasady opieki – jesteśmy babci wdzięczni, więc akceptujemy jej metody wychowawcze (nie zawsze spójne z wizją rodziców). Nie jest już tak sprawna fizyczna, by podołała aktywności dziecka

Żłobek
Plusy: Dziecko ma zapewnioną fachową opieką – na miejscu są: pielęgniarka, wykwalifikowane opiekunki, lekarz, psycholog. Właściwie skomponowany jadłospis – w żłobku menu układa się zgodnie z zasadami rozszerzania diety.
Minusy: W grupie jest kilkanaścioro dzieci, wychowawczyni nie będzie w stanie poświęcić tyle uwagi każdemu malcowi, jakbyś tego oczekiwała. Maluch będzie częściej chorował – dzieci zarażają się od innych smyków, a ty musisz wtedy brać zwolnienia.

Niania
Plusy: Łatwo ustalić warunki pracy; ty jesteś pracodawcą i otwarcie możesz powiedzieć, czego oczekujesz często jej miejscem pracy jest twój dom, nie musisz tracić czasu na dowożenie dziecka. Dyspozycyjność – ważne, jeśli masz nienormowany czas pracy. Nie musisz brać zwolnienia, gdy malec lekko zachoruje – warto to wcześniej ustalić z nianią.
Minusy: koszt – od 500 do 1600 zł (zależy od miejsca zamieszkania) za miesiąc lub stawka godzinowa (od 8 do 16 zł, a nawet więcej). Często brak fachowego przygotowania niani (nie gwarantuje tego nawet agencja). Brak stabilizacji – może odejść z dnia na dzień.

Musisz wrócić do pracy, ale dziecko nie chce się z tobą roztsać? Porozmawiaj o tym na www.mamacafe.pl
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/9 lat temu
jak to "od stycznia pracodawca nie moze zwolnic" własnie wróciłam z macierzyńskiego i juz na mnie czekało wypowiedzenie
/9 lat temu
tylko pilnuje żeby dzieci nie wyrosły