Macierzyństwo i ciąża – jak wpływają na mózg kobiety

mama i dziecko, mama i niemowlę fot. Fotolia
Po szczegółowych badaniach nie ma już wątpliwości, że macierzyństwo zmienia mózg kobiety – na zawsze!
Katarzyna Krajewska / 06.02.2017 17:43
mama i dziecko, mama i niemowlę fot. Fotolia

Kobiety od zawsze wiedziały, że macierzyństwo zmienia wszystko. Nie chodzi o to, że jest gorzej albo lepiej, ale o to, że jest po prostu inaczej. Jak pokazują ostatnie badania macierzyństwo zmienia też mózg kobiety. O jakie zmiany dokładnie chodzi? Które obszary mózgu zmieniają się najbardziej?

Znaki zodiaku a macierzyństwo, czyli jaką będziesz mamą!

Macierzyństwo i ciąża wpływają na mózg kobiety?

Badania opublikowane w czasopiśmie „Nature Neuroscience” udowadniają, że ciąża i macierzyństwo zmieniają mózg kobiety, a dokładnie jego rozmiar i strukturę niektórych jego obszarów. Największe trwałe zmiany w mózgu kobiety następują w okresie ciąży i zaraz po tym, jak urodzi pierwsze dziecko. 

Eksperyment na Uniwersytecie w Yale

Na Uniwersytecie w Yale naukowcy zeskanowali za pomocą rezonansu magnetycznego mózgi kobiet przed porodem i po nim.


Fot. Fotolia

W każdym z przypadków okazało się, że mózg się powiększył. Zwiększyła się ilość istoty szarej (w korze przedczołowej, podwzgórzu i płacie ciemieniowym), która odpowiada za emocje, uczucia, motywację, zmysły oraz podejmowanie decyzji moralnych.

Naukowcy zauważyli też związek między powiększeniem się części mózgu odpowiedzialnej za motywację z lepszą opieką nad dzieckiem. Okazuje się, że zyskuje na tym nie tylko mama ale i maluszek, którego taka opieka stymuluje do rozwoju.

Naukowcy zauważyli jeszcze jedno: z im większym entuzjazmem mama przyjęła na świecie swoje maleństwo, tym większe zmiany zaszły w jej mózgu.

Niestety nie wiemy, jak to się dzieje, że mózg się zmienia. Specjaliści przypuszczają, że odpowiedzialne mogą być za to np. oksytocyna, prolaktyna i estrogeny, których ilość wzrasta w okresie ciąży.

Prawdziwe macierzyństwo to pot i łzy, a nie uśmiechnięta mama i wesoły bobasek ze zdjęcia!

Redakcja poleca

REKLAMA