POLECAMY

Kiedy zdecydować się na drugie dziecko

Ginekolog dał ci już zielone światło, mąż coraz częściej przebąkuje o kolejnym potomku, nawet wasz maluch docieka, kiedy będzie miał siostrzyczkę. Jak poznać, czy to dobry moment na kolejną ciążę?
Kiedy zdecydować się na drugie dziecko
Może jest tak: że i chciałabyś, i się boisz? To absolutnie normalne uczucia. Decyzja o następnym dziecku nie zawsze jest łatwa. Wiele mam boi się ją podjąć o wiele bardziej niż tę o urodzeniu pierwszego dziecka.

Z jednej strony wspomnienia bólu porodowego oraz uroków niemowlęcej kolki i biegunki sprawiają, że na myśl o następnej ciąży cierpnie ci skóra. Do tego często dochodzą obawy o pracę i finanse rodziny. Ale z drugiej – coraz częściej marzysz o ciepłym, pachnącym wanilią ciałku, które przytuli się i ufnie wlepi w ciebie swoje słodkie oczka. Na spacerach zaglądasz do wózków i śnisz o maleństwie, które wniesie do waszego domu kolejną porcję miłości i szczęścia...

Zanim zdecydujesz się na odstawienie antykoncepcji, przemyśl dokładnie wszystkie za i przeciw. Nie staraj się o ciążę tylko dlatego, że jesteś przekonana, iż twój starszak absolutnie musi mieć rodzeństwo. Mimo uszu puszczaj także namowy babci i cioci – przecież to ty i twój mąż jesteście odpowiedzialni za to, ile osób liczy wasza rodzina.

Odłóż też na jakiś czas decyzję o noworodku, jeśli czujesz, że w twoim małżeństwie nie wszystko jest tak jak kiedyś – kolejne dziecko to nie jest dobry sposób na uzdrawianie relacji między partnerami. Ale jeśli pragniesz maleństwa tak mocno, że aż coś cię ściska w gardle, nie rezygnuj ze starań tylko ze strachu, że po urlopie macierzyńskim nie znajdziesz pracy. Dziś już coraz częściej pracodawcy wolą poczekać na powrót mamy z urlopu, niż zatrudniać kogoś niedoświadczonego. Nie obawiaj się także tego, że po porodzie zaniedbasz starsze dziecko. Dla niego rodzeństwo to jedna z najlepszych rzeczy, jaką możesz mu dać. Nudności, senność, ból podczas porodu i połóg – choć aż za dobrze pamiętasz te „efekty uboczne”, na szczęście wiesz także, że one szybko się kończą. Wciąż jednak masz wątpliwości? Może pomoże ci nasz test. Dobrej zabawy.


PSYCHOTEST
Odpowiedz szczerze na pytania!

1. W jakim wieku jest twoje młodsze dziecko?
A 0–2 lata
B 3–4 lata
C ponad 4 lata

2. Ile godzin średnio przesypiasz w nocy?
A 8
B 6–8
C mniej niż 6

3. Kiedy widzisz niemowlę, czujesz:
A nostalgię – tęsknisz za tymi słodkimi dniami
B obojętność – starsze dzieci są bardziej interesujące
C wściekłość – każdy płacz przyprawia cię o ból głowy

4. Czy twój partner naprawdę chce mieć kolejne dziecko?
A tak
B nie jesteś pewna
C nie

5. Główny powód, dla którego chcesz mieć następne dziecko:
A masz rodzeństwo i chcesz, by twoje dziecko też je miało
B twój partner tego chce
C uszczęśliwi to wszystkich członków rodziny

6. Czy możesz pozwolić sobie na jeszcze jedno dziecko?
A tak
B nie jesteś pewna
C nie

7. Jak myślisz, jak zareaguje twoje dziecko na narodziny brata lub siostry?
A radością – jest na tyle duże, by się tym cieszyć
B będzie zdezorientowane – do tej pory miało mamę tylko dla siebie
C zazdrością

8. Co najlepiej charakteryzuje twoje obecne życie?
A jesteś przytłoczona
B chaos
C równowaga

9. Czy zechciałabyś czekać jeszcze rok na narodziny drugiego dziecka, jeśli byłby ku temu rozsądny powód?
A nie, czas ucieka, starzejesz się
B nie, nie chcesz, żeby pomiędzy dziećmi była zbyt duża różnica wieku
C tak

10. Które słowo najlepiej charakteryzuje twój związek z partnerem?
A kochający
B daleki
C problematyczny

11. Co być zrobiła, gdybyś się dowiedziała, że nie możesz mieć więcej dzieci?
A pewnie zrobiłoby ci się trochę smutno
B zastanawiałabyś się nad adopcją
C wpadłabyś w depresję


CZAS NA PODSUMOWANIE:

Jeśli wybrałaś większość odpowiedzi A
Twoja rodzina jest gotowa na przyjęcie nowego członka! Oboje z partnerem tego pragniecie, wiesz również, że twoje starsze dziecko pokocha młodszą siostrzyczkę czy braciszka całym sercem. A więc – do dzieła!

Jeśli wybrałaś większość odpowiedzi B
Może chcesz kolejnego dziecka, ale wydaje się, że masz jeszcze kilka rzeczy do przemyślenia. Zanim zdecydujesz o posiadaniu następnego malucha, zastanów się, ile to będzie kosztowało, jak zareagują na to twoje dzieci i czy wytrzymasz jeszcze większy stres. Jeśli z partnerem nie możecie dojść do porozumienia, może porozmawiajcie z terapeutą rodzinnym.

Jeśli wybrałaś większość odpowiedzi C
Chyba nie jesteś jeszcze gotowa na kolejne dziecko. Potrzebujesz więcej czasu na zastanowienie i zaplanowanie wszystkiego. Chciałabyś najpierw uporać się z kilkoma problemami. Nie chcesz na razie rezygnować z ustabilizowanego i przewidywalnego życia.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)