Będziemy rodzicami!
Kto wybiera imię?
Oczywiste jest dla każdego to, że imię dla dziecka wybierają rodzice. Tylko czy zawsze? Jak wspominaliśmy, pojawienie się dziecka w rodzinie powoduje zdecydowane zainteresowanie wyborem imienia (i nie tylko) dla malucha pozostałych członków najbliższej rodziny. Mówimy tutaj o naszych rodzicach, czyli przyszłych dziadkach. Oni też doznają tego pozytywnego szoku związanego z nową rolą, rolą babci i rolą dziadka. Nie zawsze, ale jednak często ich ingerencja w wiele spraw dotyczących mającego przyjść na świat maluszka jest przesadzona. No, ale tak w życiu bywa. Rodzice stawiają zwyczajnie opór. Decyzję wyboru imienia chcą pozostawić na swoich barkach. Przecież to ich cząstka ma przyjść na świat, ten istny mały cud! Wybór imienia jest jedną z pierwszych odpowiedzialnych decyzji dotyczących ich mającego się rozpocząć rodzicielstwa. Dlatego wszelkie próby mętnych podpowiedzi i narzucania woli przez innych w rodzinie, powinny zostać przerwane. Nasi rodzice też stanęli „x” latek temu przed decyzją o wyborze imienia dla nas. Najlepiej porozmawiajmy z nimi spokojnie nie popadając w niepotrzebne konflikty. Na pewno zrozumieją, że teraz przyszła pora na nasze wybory.
Czym się kierujemy?
No cóż, w tej kwestii jest trochę do powiedzenia. Chyba każdy z nas sięgnął po wykaz z imionami i ich znaczeniem, nim wybrał imię dla swojego dziecka. W zależności, jakie cechy charakteru są dla nas ważne i jakie cele życiowe uznajemy za priorytety, pod takim właśnie kątem analizujemy obszerne znaczenia imion. Takie analizy mogą trwać naprawdę długo. I nie ma się z czego śmiać, że czasem ciąża zbliża się ku rozwiązaniu, a rodzice ciągle nie mogą się zdecydować. Dodajmy, że poszukiwania tego właściwego imienia rozpoczęli na samym początku, gdy dowiedzieli się o ciąży. Ktoś by powiedział „Oni chyba nie mają problemów? Nad czym się tu zastanawiać tak długo?” Owszem, ale tak mówią tylko Ci, którzy nie spotkali się z takim dylematem, lub Ci, którzy bez większego problemu wybrali imię. Ale przecież nie zawsze tak musi być. Oczywiście zawsze chcemy by nasze dziecko nosiło ładne imię, ale jak wiemy określenie ładne ma inne znaczenie dla każdego z nas. Tak, więc sortujemy imienniki i kalendarze. O znaczeniu imion już było, ale nie tylko znaczeniem się kierujemy. Wspominamy nasze miłości z lat poprzednich. Podkochiwałaś się w szkole podstawowej w koledze z ławki Krzysiu? Z pewnością to imię zapadło Ci w pamięci, więc może Krzyś. Można kierować się powiązaniami rodzinnymi. Macie ulubioną ciocię Hanię. Jest dla was dużym autorytetem i wiele wam w życiu do tej pory pomogła. Na pewno ucieszyłaby się słysząc, ze swojemu dziecku dacie imię, które ona też nosi. Na tym się nie kończy. Ulubiony aktor, ulubiona aktorka, piosenkarz, piosenkarka, znany piłkarz czy polityk czy … można tak wyliczać bez końca. Zdarza się wiele często irytujących sytuacji. Nasze dziecko nosi imię dajmy na to Oskar i co się okazuje? Piesek sąsiadki z naprzeciwka wabi się Oskar. Musimy uważać. Ale jak wielu sytuacji w życiu nie da się przewidzieć tak i tutaj nie należy przesadzać i wpadać w panikę. Pamiętajmy jednak zawsze, że imię, które wybierzemy dla naszego dziecka i które mu nadamy będzie na całe jego życie. Zastanówmy się, więc nad jego brzmieniem razem z nazwiskiem. Tak, aby nasz maluch, który kiedyś dorośnie nie musiał się go wstydzić.
Nasz wybór opiera się też na popularności imion. Jedni rodzice, chcą nadać dziecku imię często spotykane, inni raczej rzadkie. No właśnie, a jak jest z ta popularnością? Według wielu sieciowych źródeł w ubiegłym roku najczęściej wybierane dla dzieci imiona męskie za kolejnością to Jakub, Bartosz, Kacper, Mateusz, Szymon, Jan, Michał, Maciej, Piotr i Mikołaj. Najbardziej znane żeńskie to Julia, Zuzanna, Aleksandra, Natalia, Maja, Wiktoria, Oliwia, Zofia, Amelia i Maria.
mwmedia