POLECAMY

Jak zaplanować wakacje z dzieckiem

Wiecie już, dokąd pojedziecie na wakacje? Najwyższy czas zamówić kwaterę. Oto, jak wybrać tę najlepszą i... najwygodniejszą!
Jak zaplanować wakacje z dzieckiem fot. Panthermedia

Nie daj się oszukać

Im więcej ustalisz przed wyjazdem, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że na miejscu spotka was niemiła niespodzianka. Musisz jednak być bardzo...
  • ...stanowcza. Jeśli recepcjonistka mówi, że ma dużo pracy i nie może odpowiedzieć na wszystkie twoje pytania, zapytaj, o której godzinie ktoś może udzielić ci informacji lub wyślij maila.
  • ...dociekliwa. Nie daj się zbyć słowami: „Proszę się nie martwić, wszystko przygotujemy” albo „Mamy wielu gości z dziećmi i zawsze są zadowoleni” – wypytaj dokładnie o to, na czym ci zależy.
  • ...uparta. Jeśli ktoś z hotelu czy pensjonatu obiecał, że przyśle ci zdjęcie waszego (zarezerwowanego) pokoju i tego nie zrobił, zadzwoń ponownie.
  • ...sprytna. Sprawy związane z zaliczką czy opłatą za pobyt najlepiej załatwiaj mailowo. Będziesz miała na piśmie wszystkie kwoty i obietnice. Zachowaj dowód przelewu. Za kilka miesięcy możesz już nie mieć dostępu do wyciągów na koncie.

Najważniejsze pytania

Jaka jest odległość od plaży?
To szczególnie ważne, jeśli nie macie samochodu! Czas dojścia na plażę nie powinien wam zająć więcej niż 10–15 minut. Pamiętaj, że nawet półgodzinny spacer z maluchem, kocem, leżakiem, torbą z niezbędnymi akcesoriami, parasolką itp. może naprawdę zmęczyć.

Czy kwatera znajduje się w centrum?
Mieszkanie przy szosie, głównym zejściu na plażę lub dyskotekowej promenadzie jest z reguły bardzo uciążliwe.Jakie sprzęty są na placu zabaw?
Czasem tym szumnym określeniem nazywa się jedną huśtawkę czy niewielką kupkę piasku. Dowiedz się też, czy miejsce jest ogrodzone – to ważne dla bezpieczeństwa twojego smyka.

Jak dokładnie wygląda wasz pokój?
Zapytaj, czy na życzenie można poprosić o zabezpieczenie okien, kantów mebli, wyniesienie roślin doniczkowych (niektóre są trujące!), usunięcie szklanych rzeczy ze stolików itp. Nie bój się pytać o takie drobiazgi – chodzi przecież o bezpieczeństwo twojego dziecka! Jeśli smyk nie skończył roczku, dowiedz się także, czy można wypożyczyć dziecięce łóżeczko.

Jak wygląda wasza łazienka?
Przede wszystkim zapytaj, czy jest wyłącznie do waszej dyspozycji. Pamiętaj, że w przypadku małego dziecka trzeba szczególnie dbać o jego higienę. Dowiedz się też, czy w łazience jest wyłącznie prysznic, czy można wypożyczyć wanienkę dla niemowlaka, czy są ręczniki.

Czy na miejscu jest wyżywienie?
Sprawdź, jakie posiłki serwuje się dla najmłodszych. W wielu miejscach jest osobna karta dań dla dzieci, ale niestety królują w niej często frytki, hamburgery i smażone paluszki rybne, czyli posiłki, które nie są zdrowe. Inna sprawa, że maluchy z reguły bardzo lubią takie „śmieciowe” jedzenie... Jeśli nie ma dań dla dzieci, dowiedz się, czy dla smyka można wykupić tylko połówkę porcji.

Na którym piętrze jest wasz pokój?
Wybierz kwaterę na parterze. Tak będzie dla malucha bezpieczniej! No i znacznie wygodniej dla ciebie, jeśli zabierasz wózek.

Czy będziecie mieć do dyspozycji kuchnię?
To szczególnie ważne w przypadku młodszych dzieci, które czasem mają nieprzepartą ochotę np. na naleśnika. Nawet jeśli nie masz ochoty gotować w czasie wakacji, warto by w pokoju był czajnik i podstawowe naczynia. Aby maluch mógł napić się herbatki czy zjeść kanapkę, nie będziecie musieli biegać do baru czy restauracji.

Jak duży jest pensjonat/hotel?
Dużo osób to ryzyko, że będzie spory hałas. Z drugiej jednak strony, twój smyk będzie miał się z kim bawić.
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/6 lat temu
A ja w tym roku postanowiłam zaszaleć i zabieram swoje dzieciaki w podróż do Turcji. Zawsze chciałam tam polecieć a chłopcy są już na tyle duzi, że mogę ich zabrać na jakieś wycieczki fakultatywne. Znaleźliśmy super hotel z oferty Alfy, który to oferuje bardzo dużo atrakcji dla dzieci, więc mam nadzieje, że uda mi się tez spędzić troszkę czasu tylko z mężem ;)
/6 lat temu
Mój młodszy brat ma 10 miesieścy, rodzice zaplanowali wyjazd na wakacje z Filipem nad morze. Twierdzą, że dziecko w takim okresie życia powinno być zrow, a nad morzem jest dużo azotu. W pełni zgadzam się z rodzicami.