Wakacje z rodziną

wakacje, rodzina fot. Panthermedia
Doczekałaś się urlopu. W końcu jesteście razem – tylko ty, mąż i dzieci! Podpowiemy ci, co zrobić, aby wszyscy byli zadowoleni z wakacji.
/ 29.06.2012 07:59
wakacje, rodzina fot. Panthermedia
Choć chcesz odpocząć pamiętaj, że z dziećmi nie da się spędzić urlopu wygrzewając się na plaży i nadrabiając lekturowe zaległości. By łagodniej przejść z rytmu praca–dom–dzieci na urlop–dzieci, przygotuj się na aktywny wypoczynek. To jeszcze bardziej zacieśni więzi w waszej rodzinie. Może właśnie to lato będzie tak cudowne, że zapadnie w dziecięcą pamięć na zawsze? A sekret tkwi w prostych rzeczach.

1. Kultywuj rodzinne rytuały

Podczas wakacji nie wszystko musi być inaczej. Choć zmienicie miejsce pobytu, rytuały związane z zasypianiem czy rozmową przed snem powinny pozostać. Weźcie tę samą piłkę, miśka lub koc. A może jest coś, co zawsze robicie latem? Jeśli spędzacie urlop w tej samej miejscowości, nie zrywajcie z tym bez powodu. Dzieci już na samą myśl o wakacjach będą miały przed oczyma znajomą plażę, wydmy... Jeśli nie – zacznijcie w tym roku, np. jedźcie na organizowany co roku piknik w waszej okolicy lub w szczególny sposób uczcijcie urodziny jednego z domowników. Rytuały sprawiają, że świat jest dla dziecka przewidywalny, czuje się więc bezpieczniej. Poza tym tradycja doskonale spaja rodzinę!

2. Rozmawiaj z dziećmi

Zwyczajowe formułki typu: "Jak się bawiłeś z Anią?", na które odpowiada się jednym słowem, czy wydawanie poleceń ("Zdejmij buty", "Posprzątaj") to nie rozmowa. Zainteresuj się tym, co dziecko robiło, jak się czuje. Zachęć je do mówienia, zapytaj, co mu się śniło. Jeśli jeszcze nie mówi, sama dużo mu opowiadaj, pokazuj ciekawe rzeczy. Choć na razie będzie to monolog, jego główka wszystko magazynuje – niedługo usłyszysz, jak pięknie mówi.

3. Miejcie wspólną pasję

Wymyśl coś, w co może się zaangażować dziecko. Dopasuj tę pasję do jego wieku i zainteresowań. Możecie zbierać muszelki, robić bukiety z polnych kwiatów lub wiatraczki z papieru. To będzie wasza wspólna sprawa.

4. Opowiadaj historie rodzinne

Dzieci uwielbiają słuchać o przeszłości rodziców i bliskich osób. Opowiedz o swoich najpiękniejszych wakacjach np. o tym, jak dziadek zabrał cię jako kilkulatkę na rejs, o dniu, kiedy spotkałaś tatę, o tym, jak złamał rękę, gdy uczył się jeździć na nartach... Słuchanie takich opowieści pozwala dzieciom poczuć prawdziwą więź ze swoją rodziną.

5. Nie włączaj telewizora

Na urlopie nie oglądajcie telewizji! Nawet jeśli korci cię, by zobaczyć wiadomości, nie rób tego przy dzieciach (obejrzysz je wieczorem, gdy pójdą spać). Te dwa tygodnie są tylko dla was i nie powinien wam w tym przeszkadzać żaden złodziej czasu. Maluchy też obejdą się bez ukochanych bajek. A po wakacjach raz w tygodniu zróbcie sobie wieczór bez telewizora.  

6. Przytulajcie się

Dotyk to potęga. Wycisza, koi, zbliża, daje odwagę. Pozwala okazać, jak ważna jest osoba, którą się przytula. Ramię wokół dziecięcych plecków niekiedy mówi więcej niż słowa. Czasem jest nawet ważniejsze niż słowo "kocham", choć o nim też nie zapominaj.  

7. Jedzcie razem posiłki

To scala rodzinę i jest doskonałą okazją do rozmowy i wymiany poglądów. Nawet jeśli wydaje ci się, że twój kilkulatek nie usiedzi długo przy stole – nie karm go w biegu lub przed telewizorem. Podobnie z kilkumiesięcznym niemowlakiem – to nic, że będzie tylko siedział lub bałaganił. Daj mu gotowane warzywa lub mleko w kubeczku z dzióbkiem. Dzięki temu wspólne posiłki od początku wejdą mu w krew. Maluch będzie się też uczył savoir-vivre’u.

8. Pamiętaj o małych rzeczach

Oczywiście ważne są wielkie wydarzenia, takie jak np. podróż do Disneylandu czy lot balonem nad miastem, ale pamiętaj też o małych sprawach. Jakie masz wspomnienia z dzieciństwa? Może pamiętasz to, jak głaskała cię po włosach mama, albo zapach taty, gdy cię przytulał? Ważne są chwile, które budzą emocje związane z konkretną osobą, a nie z wielkim wydarzeniem. Najtrwalsze wspomnienia biorą się z małych rzeczy. Nie żałuj, że nie stać was na podróż do Egiptu, tylko na co dzień rób małe wielkie rzeczy.

9. Zadbaj o swoje małżeństwo

Od kiedy jesteście rodzicami, macie mniej czasu dla siebie. Ale nie zapominaj, co was połączyło. Ty i twój mąż to podstawa rodziny. Pamiętaj o tym, mimo że na razie większość uwagi i czasu poświęcacie dzieciom. Co możecie robić? Mówcie sobie miłe rzeczy, żartujcie z problemów (tych, z których się da), przytulajcie się. Czasem zróbcie coś tylko dla siebie. Będziecie szczęśliwi, a dzięki temu staniecie się lepszymi rodzicami.

10. Stawiaj granice

To może wcale nie dawać ci poczucia, że zbliżasz się do dzieci, ale one potrzebują ograniczeń, bo dzięki nim czują się bezpieczniej. W wakacje możesz trochę rozluźnić zasady, ale nie może to oznaczać, że dzieciom wolno wszystko. Maluchy potrzebują granic, bo na dłuższą metę są dzięki temu szczęśliwsze. Uczą się też samodyscypliny, która im się kiedyś przyda i życia w harmonii.

11. Mów, że kochasz

Najlepiej przez okrągły rok, nie tylko w wakacje. Teraz jest ten dobry czas, gdy możesz się przełamać, jeśli do tej pory miałaś opory, by to mówić, lub po prostu o tym nie pomyślałaś. Mówiąc, że kochasz, uczysz dziecko, by nie wstydziło się uczuć. Często powtarzaj to magiczne słowo. I to już od dziś!    

konsultacja: Małgorzata Ohme, psychologwykładowca w SWPS w Warszawie, psychoterapeuta dziecięcy i rodzinny w Centrum Pomocy Profesjonalnej w Warszawie

Redakcja poleca

REKLAMA