jak robić zdjęcia dzieciom fot. Fotolia

Jak robić zdjęcia dzieciom - 8 rad

Zdjęcia dziecka to super pamiątka! Właśnie z tego powodu - jeszcze przed wakacjami - podpowiadamy, jak sprawić by fotografie były naprawdę dobre.
Agata Bernaciak / 17.06.2013 16:31
jak robić zdjęcia dzieciom fot. Fotolia

1. Jak robić zdjęcia dzieciom - poznaj swój aparat

Większość kompaktów ma programy tematyczne („Zdjęcie przy świetle naturalnym”, „Zdjęcie przy świetle sztucznym” itd.), które są proste w użyciu i pomocne (dbają o to, żeby zdjęcie było wyraźne i dobrze naświetlone). Poćwicz trzymanie spustu migawki „w połowie drogi” – dajesz wtedy aparatowi szansę na ustawienie ostrości. Sprawdź też możliwości zoomu.

2. Jak robić zdjęcia dzieciom -  wyjdź na dwór...

Najlepsze zdjęcia powstają na dworze. I to wtedy, gdy niebo jest bezchmurne albo zasnute chmurami – w obu przypadkach światło jest stałe. Jeśli dzień jest słoneczny, urządź sesję rano albo po południu – twarz jest wówczas równomiernie oświetlona (w południe najlepiej oświetlony jest... czubek głowy). Pamiętaj, by mieć słońce za plecami. A jeśli świeci mocno, użyj lampy błyskowej: twarz zostanie doświetlona i rozproszą się cienie.

3. Jak robić zdjęcia dzieciom - ...albo zapal światła

Portrety robione przy sztucznym świetle mają często pomarańczowy odcień. Wybranie programu „Oświetlenie sztuczne” powinno ten efekt trochę skorygować. Rozsuń firany, mocno oświetl pokój, użyj lampy i ustaw opcję „Redukcja efektu czerwonych oczu”. Jeśli będziesz robić zdjęcie przy kiepskim świetle, to nawet jeśli użyjesz lampy, tło pozostanie ciemne. A to nie wygląda dobrze.

4.  Jak robić zdjęcia dzieciom - odpowiednio ustaw zoom

Jeśli chcesz, by twarz malca była ostra, a tło rozmazane, ustaw zoom na największe przybliżenie. Nie każ dziecku odsuwać się, by zmieściło się w kadrze. Posadź je, ustaw zoom i odejdź na tyle daleko, by wypełniło kadr. Jeśli chcesz, by drugi plan był widoczny, ustaw szeroki kąt i podejdź do smyka.  

5. Jak robić zdjęcia dzieciom -  kucnij albo usiądź

Obiektyw powinien być na poziomie twarzy dziecka, dlatego przykucnij albo usiądź na podłodze. Nie fotografuj z góry, bo maluch będzie miał na zdjęciu zniekształconą sylwetkę. Gdy chcesz zrobić zdjęcie niemowlęciu, ułóż je na brzuchu, by mogło unieść głowę i ustaw się przed nim (tak, by obiektyw był na poziomie jego buzi). Albo poproś kogoś, by wziął je na ręce. Takie zdjęcie będzie ładniejsze niż wówczas, gdy będzie leżało na wznak, a ty pochylisz się nad nim z aparatem.

6. Jak robić zdjęcia dzieciom - skadruj, zanim pstrykniesz

Jeśli robisz zdjęcie w pionie, nad głową dziecka zostaw trochę wolnej przestrzeni, ale bez przesady: czubek głowy malucha nie powinien być w środku kadru. Jeżeli natomiast robisz zdjęcie z profilu, pozostaw trochę wolnego „powietrza” po tej stronie, w którą patrzy dziecko, by na odbitce nie dotykało nosem ramki.

7. Jak robić zdjęcia dzieciom - zrób kilka (albo więcej) zdjęć

Dzięki temu będziesz mogła wybrać najlepsze. Postaraj się jednak oprzeć pokusie, by pokazać rodzinie wszystkie bez wyjątku, nawet te, gdzie widać tylko lewe ucho malucha ;-)

8. Jak robić zdjęcia dzieciom - poproś o pomoc w fotolabie

Z gotowym zdjęciem dziecka można zrobić naprawdę wiele: zmienić jego odcień, skadrować, zlikwidować efekt czerwonych oczu, zatuszować plamki na twarzy itd.