Jak przyspieszyć okres fot. Adobe Stock

Jak przyspieszyć okres o kilka dni lub nawet tydzień

Jak przyspieszyć okres o kilka dni? Ginekolog może przepisać kurację hormonalną, a ty możesz dodatkowo zastosować domowe sposoby w postaci silnych ziół, termoforu lub... seksu.
Edyta Liebert / 28.01.2020 09:42
Jak przyspieszyć okres fot. Adobe Stock

Nie próbuj przyspieszać okres, bo boisz się, że jesteś w ciąży - te metody mogą być fatalne w skutkach. Możesz wpłynąć na okres pod warunkiem, że robisz to okazjonalnie i bezpiecznie.

Jak przyspieszyć okres domowymi sposobami

Skuteczność domowych sposobów na przyspieszenie okresu nie jest poparta badaniami. Wśród bezpiecznych metod są te, które są wypunktowane poniżej. Odradzamy stosowanie aspiryny, która może prowadzić do krwotoku i problemów z nerkami.

Pamiętaj, żeby nie łączyć ze sobą ziół - jeśli jedno nie będzie skuteczne, wypróbuj inne. W przypadku dziurawca i malwy okres może być bardziej obfity, bolesny i dłuższy. Te sposoby mogą przyspieszyć okres o dzień lub dwa

  • gorąca kąpiel w wannie, ale niezbyt długa,
  • okłady termoforem w okolicy podbrzusza (nie mogą być bardzo gorące),
  • stosunek seksualny,
  • lampka czerwonego wina,
  • aktywność fizyczna, ale niezbyt intensywna
  • masaż gorącym strumieniem wody np. słuchawką prysznicową,
  • napar z ziół: malwa, krwawnik pospolity, dziurawiec

Jak przyspieszyć okres o kilka dni lub nawet tydzień

Najskuteczniejszą metodą przesuwania miesiączki jest stosowanie środków hormonalnych w postaci tabletek antykoncepcyjnych.
 
Polega to najczęściej na rezygnacji z 7-dniowej przerwy w braniu pigułek i wraz z wystąpieniem krwawienia należy rozpocząć kolejny blister, aby antykoncepcja była wciąż skuteczna. Termin miesiączki przesunie się i będzie w czasie, gdy pigułki przestaną być przyjmowane. Po tygodniu należy zacząć je znowu zażywać
 

Luteina na przyspieszenie okresu

Luteinę można przyjmować, by wywołać miesiączkę w przypadku zaburzeń okresu. Niedobór tego hormonu (progesteron) może zaburzać funkcjonowanie żeńskich narządów płciowych.

Luteina działa rozkurczowo na mięśnie macicy, zmniejsza ryzyko poronienia, zapobiega zbyt wczesnemu porodowi, dostosowuje metabolizm kobiety w ciąży do potrzeb płodu. Lekarz przepisuje pacjentce luteinę doustną, którą kupimy w aptece na receptę. Kosztuje 10-15 zł (Luteina 50).

Jak przesunąć okres? Zgłoś się do ginekologa

Jeśli chcesz przesunąć, przyspieszyć, czyli sterować swoim okresem, zgłoś się wcześniej do ginekologa. Lekarz, oczywiście po uprzednim wywiadzie i przebadaniu pacjentki, może dobrać rodzaj pigułki oraz sposób zastosowania tabletki. Nie próbuj „pożyczać” pigułek od koleżanek!

Pamiętaj! Jeśli spóźnia ci się miesiączka, może to być wynik stresu i opóźnionej owulacji. Gdy się stresujemy dochodzi do zwiększenia wydzielania prolaktyny, która zatrzymuje jajeczkowanie i to powoduje, że cykl miesiączkowy się wydłuża.

Więcej o okresie: Kiedy pojawia się okres po porodzie?Objawy dni płodnych - jakie są najczęstsze?Kalendarz dni płodnych - wylicz, kiedy możesz zajść w ciążę