Jak kochać wnuków - 5 zasad

wnuk z babcią i dziadkiem fot. Fotolia
Każda z nas doskonale wie, jak być najlepszą pod słońcem mamą, ale rola babci często nas zaskakuje. Zobacz, jak się w niej odnaleźć.
/ 08.01.2013 07:36
wnuk z babcią i dziadkiem fot. Fotolia

Zasada nr 1 - Pamiętaj, że świat się zmienia

To, co zdawało egzamin podczas wychowywania twoich pociech (np. opatulanie malca puchowym becikiem), nie musi się sprawdzać przy wnuku czy wnuczce. Nie próbuj więc przejmować odpowiedzialności za malucha. Pozwól rodzicom, aby sami decydowali, jak należy się dzieckiem opiekować.

Zasada nr 2 - Nie trzymaj wnuka pod kloszem

Nie krzycz np. do przedszkolaka: „Nie biegaj, bo się spocisz!” albo: „Zejdź z huśtawki, bo spadniesz”. To bardzo ważne, ponieważ przy nadopiekuńczych dziadkach dzieci stają się mniej samodzielne.

Zasada nr 3 - Oczekuj dla siebie szacunku

Pamiętaj - już dwulatek powinien wiedzieć, że babci nie wolno bić, kopać czy ciągnąć za włosy. Jeśli zwrócisz dziecku uwagę, dodatkowo pamiętaj, aby być konsekwentną. Brak zdecydowania narobi bałaganu w głowie malucha.

Zasada nr 4 - Równo dziel miłość między wnuków, jeśli malec ma starsze rodzeństwo

Ważne, by żadne z dzieci nie poczuło, że faworyzujesz drugie (np częściej je przytulając czy kupując lepsze zabawki). Uważaj też z porównaniami. Nie ma bowiem nic gorszego niż usłyszeć od babci: „Twoja siostra w tym wieku nie siusiała już w pieluchy”. Dziecko czuje się wtedy gorsze, a w dodatku zaczyna odczuwać wrogość do rodzeństwa. Nie pozwól na to!

Zasada nr 5 - Respektuj zdanie rodziców, ale miej również swoje

Syn nie pozwala, by smyk oglądał telewizję? Uszanuj jego wolę. Jednocześnie jednak staraj się być asertywna. Nie możesz zajmować się wnukiem codziennie? Powiedz to rodzicom i... nie czuj się winna!

Redakcja poleca

REKLAMA