Inicjatywa harcerzy z Piastowa - poznaj szczegóły akcji

Inicjatywa harcerzy z Piastowa - poznaj szczegóły akcji fot. Fotolia/kolaż Polki.pl
Kobieta ma wiele twarzy i pełni wiele ról. Nie często jednak myślimy o kobiecie bezdomnej. Jak wygląda jej życie i jak możemy ją wesprzeć?
Agata Bernaciak / 28.11.2014 11:09
Inicjatywa harcerzy z Piastowa - poznaj szczegóły akcji fot. Fotolia/kolaż Polki.pl
Stołeczny Inkubator Projektów Młodzieżowych prowadzony przez Chorągiew Stołeczną ZHP to mechanizm wsparcia lokalnych inicjatyw młodzieżowych. Projekt finansowany jest z budżetu Warszawy. Ma służyć aktywizacji młodzieży gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej. Właśnie z tej możliwości skorzystali harcerze z Piastowa, na co dzień uczący się w stołecznych szkołach. Mieli odwagę zmierzyć się z realnym problemem społecznym.

W jakiej inicjatywie wzięli udział harcerze z Piastowa?

Jesteśmy grupą młodych, żywiołowych ludzi od kilku lat działających w harcerstwie. W odpowiedzi na potrzeby naszej lokalnej społeczności realizujemy projekt „Służba dziecku”, którego częścią jest inicjatywa, na którą otrzymaliśmy dofinansowanie.

Naszym głównym zadaniem jest wyremontowanie pomieszczeń noclegowni dla bezdomnych kobiet z dziećmi ,,Emaus” przy ul. Stawki 27 w Warszawie. Dodatkowo zamierzamy przeprowadzić lokalną akcję społeczną, której celem jest uświadomienie mieszkańcom Warszawy problemu bezdomności kobiet.

Naszym działaniem chcielibyśmy promować ideę humanitaryzmu i bezinteresownej pracy na rzecz drugiego człowieka. Zanim zgłosiliśmy się do konkursu grantowego, wiele czasu poświęciliśmy na znalezienie ośrodka, który przyjąłby naszą pomoc. Wybraliśmy „Emaus”, w którym warunki przebywania były szczególnie trudne ze względu na fatalny stan pomieszczeń. W przypadku kontroli Inspekcji Sanitarnej temu miejscu groziłoby zamknięcie.

Udział w konkursie był dla nas ogromną szansą na zdobycie  środków na realizację zaplanowanych działań. Nie spodziewaliśmy się, że uda nam się otrzymać maksymalną kwotę dofinansowania. Bardzo nas to zmotywowało.

Obecnie jesteśmy już po kilku dniach intensywnej pracy w ośrodku. Usunęliśmy starą farbę i umyliśmy ściany. Pozbyliśmy się też rosnącej pleśni oraz zabezpieczyliśmy ściany przed ponownym jej rozwojem. Zaszpachlowaliśmy ściany i sufity, a pracę zakończyliśmy na ich zagruntowaniu. Kolejne prace przed nami.

- mówi pwd. Edyta Pocztańska, Chorągiew Stołeczna ZHP

Akcja pomocy bezdomnym kobietom trwa!

Młodzież każdą wolną chwilę spędza w ośrodku, chcąc zdążyć przed nadejściem zimy. Właśnie wtedy ośrodek ma największe obłożenie. Ofiarowane przez harcerzy czas i chęci do pracy to niezwykle cenny dar. Wielkie i piękne rzeczy dzieją się tutaj w skromnej ciszy. Jednak o takich inicjatywach młodych ludzi warto mówić bardzo głośno.


 
na podstawie materiałów prasowych