POLECAMY

Kiedy zostać mamą

Co brać pod uwagę, podejmując decyzję o ciąży? Kiedy jest najlepszy czas na rodzenie dzieci?
Kiedy zostać mamą fot. Edipresse
Mam 26 lat i nadal nie zostałam mamą. Odwlekam tę decyzję, bo najpierw chcę skończyć studia, mieć dobrą pracę i poczuć, że dojrzałam do bycia mamą. Sądzę też, że nie spotkałam jeszcze odpowiedniego i odpowiedzialnego partnera.

Nie chciałabym się rozczarować, jak niektóre moje koleżanki przytłoczone opieką nad dzieckiem i pozbawione pomocy jego ojca. Jednak już teraz staram się do tej zmiany w życiu przygotować, dużo czytam o więzi, jaka rozwija się między mamą i dzieckiem. Często opiekuję się pociechami mojej siostry. Co brać pod uwagę, podejmując decyzję o ciąży. Kiedy, Pani zdaniem, jest najlepszy czas na rodzenie dzieci?
Marta z Łodzi

Nic dziwnego, że stara się Pani dobrze przygotować do nowej roli. Narodziny dziecka zmieniają życie pary, stawiają przed rodzicami nieznane dotąd, ważne zadania. Choć decyzja o powiększeniu rodziny to indywidualna sprawa, warto wziąć pod uwagę dwa rodzaje kryteriów – biologiczne i psychologiczne. W pierwszym przypadku najistotniejszy wydaje się wiek rodziców, zwłaszcza mamy. Jak Pani wie, z upływem lat szanse na zajście w ciążę maleją – trzeba więcej czasu na poczęcie dziecka. Następstwa decyzji o powiększeniu rodziny nie pojawią się więc tak szybko, jak się to planuje. Partnerzy powinni być na to przygotowani i właściwie interpretować sytuację, gdy pierwsza próba poczęcia dziecka nie zakończy się sukcesem.

Jeśli myślimy o psychologicznych przesłankach tej decyzji, ważna wydaje się jakość związku przyszłych rodziców. Dobrany związek to nie tylko duży poziom intymności, ale i wzajemne zrozumienie, wspieranie się, możliwość realizacji własnych dążeń przez oboje partnerów. Może być nim pragnienie dziecka. Najlepiej, gdy taką decyzję partnerzy podejmują wspólnie. Wtedy, w kolejnych etapach rodzicielstwa, będą dzielić się obowiązkami, wzajemnie wspierać i prezentować postawy korzystne dla malucha. Lepiej i bardziej racjonalnie ocenią zadania związane z wychowaniem dziecka i dobrze wpiszą je w swoje dotychczasowe role i obowiązki. Przy takim nastawieniu zmiana trybu życia rodziców zostanie wprowadzona tam, gdzie to niezbędne dla dziecka.
Wiele wskazuje na to, że „dobry czas” na zostanie rodzicem to osiągnięcie gotowości do podjęcia nowych zadań. Przez oboje partnerów.


dr Eleonora Bielawska-Batorowicz, psycholog, na Uniwersytecie Łódzkim zajmuje się naukowo psychologią prokreacji, czyli doświadczeniami w okresie ciąży, porodu, macierzyństwa i ojcostwa. Poza tym udziela pomocy terapeutycznej kobietom w powikłanej ciąży.
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (18)
/4 lata temu
mam 39 lat jestem chora na epilepsję, jestem mezatką pierwszą ciążę poroniłam, potem zmiana leku itd , teraz staramy się znowu o dzidzie , wiem że to ostatni dzwonek i bardzo się boję że znowu mogę poronić. :-(
/4 lata temu
kto mi doradzi pomoze mam wspaniala rodzine zone syna lecz mam prace daleko od rodziny chce byc znimi oni zemna ja chce dobrze dla rodziny ale w moim miescie jest ciezko z praca prosze o rade
/6 lat temu
Zapomniałam dodać iż każdy moment jest dobry i to tylko zalezy z kim mamy dziecko. Moment jest dobry w ten czas kiedy jestesmy z prawdziwym facetem, który będzie wspierać nas w realizowaniu własnych marzeń.Kariera, własny czas, spanie, naukę, macierzyństwo mozna połaczyc,jak ma się u boku siebie supermena.
POKAŻ KOMENTARZE (15)