Nie chciałabym się rozczarować, jak niektóre moje koleżanki przytłoczone opieką nad dzieckiem i pozbawione pomocy jego ojca. Jednak już teraz staram się do tej zmiany w życiu przygotować, dużo czytam o więzi, jaka rozwija się między mamą i dzieckiem. Często opiekuję się pociechami mojej siostry. Co brać pod uwagę, podejmując decyzję o ciąży. Kiedy, Pani zdaniem, jest najlepszy czas na rodzenie dzieci? Marta z Łodzi
Nic dziwnego, że stara się Pani dobrze przygotować do nowej roli. Narodziny dziecka zmieniają życie pary, stawiają przed rodzicami nieznane dotąd, ważne zadania. Choć decyzja o powiększeniu rodziny to indywidualna sprawa, warto wziąć pod uwagę dwa rodzaje kryteriów – biologiczne i psychologiczne. W pierwszym przypadku najistotniejszy wydaje się wiek rodziców, zwłaszcza mamy. Jak Pani wie, z upływem lat szanse na zajście w ciążę maleją – trzeba więcej czasu na poczęcie dziecka. Następstwa decyzji o powiększeniu rodziny nie pojawią się więc tak szybko, jak się to planuje. Partnerzy powinni być na to przygotowani i właściwie interpretować sytuację, gdy pierwsza próba poczęcia dziecka nie zakończy się sukcesem.
Wiele wskazuje na to, że „dobry czas” na zostanie rodzicem to osiągnięcie gotowości do podjęcia nowych zadań. Przez oboje partnerów.
dr Eleonora Bielawska-Batorowicz, psycholog, na Uniwersytecie Łódzkim zajmuje się naukowo psychologią prokreacji, czyli doświadczeniami w okresie ciąży, porodu, macierzyństwa i ojcostwa. Poza tym udziela pomocy terapeutycznej kobietom w powikłanej ciąży.