Jak dbac o relacje z dziadkami fot. Fotolia

Dziadkowie - jak o dbać o relacje z nimi

Dziadkowie są przez nas bardzo kochani, ale... nie zawsze potrafimy to okazać. Sprawdź, co zrobić, by to zmienić.
/ 16.12.2014 15:08
Jak dbac o relacje z dziadkami fot. Fotolia
Zdaniem psychologów, dla starszych osób nie ma nic cenniejszego, jak dobre uczucia okazywane przez bliskich. Życzliwość, ciepło, szacunek, wyrozumiałość - w podeszłym wieku to właśnie (obok godziwych warunków życia) liczy się najbardziej. Co jeszcze sprawi, że w twojej rodzinie dziadkom nie zabraknie powodów do uśmiechu? Przeczytaj!


Jak dbać o dobre relacje z dziadkami?


1. Pamiętaj o odwiedzinach

To bardzo ważne, bo kiedy dzieci są już na swoim, kontakty z nimi (jak też z wnukami) stają się dla seniorów na wagę złota.
 • Zachęcaj rodziców, by wpadali do was nie tylko od święta. A gdy sama ich odwiedzasz, zabieraj ze sobą maluchy. Kupcie babci kwiaty na urodziny, namalujcie dziadkowi imieninową laurkę. Od czasu do czasu zaproś rodziców do kina albo wybierz się z nimi na ciekawą wystawę czy do teatru.
 • Twoje dzieci mogą już same poruszać się po mieście? Zwróć uwagę, żeby często wpadały do dziadków. Oni bardzo czekają na takie wizyty. Dni, w których mogą coś dobrego wnukom upichcić i miło z nimi pogawędzić to dla nich prawdziwe święto!


2. Respektuj ich prawo do niezależności

Nie dyktuj dziadkom, jak mają spędzać czas, ubierać czy urządzać sobie mieszkanie. Starsi ludzie są najszczęśliwsi, gdy mogą żyć po swojemu.
 • Nawet gdy niektóre ich przyzwyczajenia cię drażnią, nie naciskaj na zmiany.  Dla ciebie oglądanie telewizji to strata czasu? Inaczej niż oni zagospodarowałabyś sobie kuchnię? Jednak to ich życie i ich dom, więc poprzestań na delikatnych sugestiach i bez pytania seniorów o zdanie nie dokonuj tam żadnych rewolucji.
 • Pamiętaj, takie decyzje, jak kupno nowego dywanu czy wyrzucenie starego płaszcza z szafy – podjęte (choćby w najlepszej wierze) bez uzgodnienia z dziadkami – mogą ich niemile zaskoczyć. Poczują się zlekceważeni i odsunięci na margines.


3. Doceniaj, chwal, komplementuj

Mów głośno o tym, że w pewnych sprawach dziadkowie są niezastąpieni. Miłe słowa cieszą każdego!
 • Niech twoje dzieci wiedzą, że babcia np. pięknie rysuje i piecze pyszne ciasta. Albo że twój tata świetnie orientuje się w polityce czy jest prawdziwym mistrzem w rozwiązywaniu krzyżówek. Maluchy będą wtedy podziwiać dziadków.
 • Ojciec sprawił sobie nowy sweter? Mama zmieniła fryzurę? Zauważ to i powiedz rodzicom, że pięknie wyglądają. Oni potrzebują pochwał i komplementów, to  nie ma nic wspólnego z metryką!

4. Nie broń im rozpieszczać wnuków

Pamiętaj, nie tylko dziadkowie są wtedy uszczęśliwieni, dzieci również!
 • Obawiasz się, że hołubione przez twoich rodziców maluchy staną się za bardzo rozpuszczone? Spokojnie. Nic takiego im nie grozi, gdy od czasu do czasu (np. odwiedzając  w niedzielę babcię) zjedzą czekoladkę przed obiadem czy dostaną w prezencie kolejną zabawkę.
 • Nie obarczaj dziadków zbytnią odpowiedzialnością za wychowanie swoich dzieci. Pozwalaj im w tej dziedzinie na odrobinę luzu i beztroski. Gdy nie będą musieli każdego swojego kroku podporządkowywać twoim założeniom wychowawczym, kontakty z malcami sprawią im dużo więcej radości.


5. Hojnie obdarzaj ich czułościami

Często o tym zapominamy, a przecież serdeczne gesty ze strony bliskich potrafią zdziałać prawdziwe cuda! Już dawno bowiem udowodniono, że pod wpływem czułego dotyku do naszego mózgu docierają sygnały pozytywnie stymulujące cały organizm. Wzmacnia się np.  system odpornościowy, dzięki czemu rzadziej chorujemy. Jesteśmy też silniejsi psychicznie.
 • Twoje dzieci już podrosły? Podpowiadaj im, by nadal pamiętały o przytuleniach, całusach, wzięciu za rękę czy miłych słowach dla dziadków. To doda seniorom energii i odejmie lat!


6. Ważne, by dziadkowie czuli się potrzebni

Starsi ludzie uwielbiają np. dzielić się z bliskimi zdobytymi przez lata doświadczeniami. A także snuć opowieści o swojej młodości.
 • Poproś czasem dziadków, by opowiedzieli, co działo się w waszym mieście pół wieku temu. Co się wówczas nosiło, jakie panowały obyczaje, czym się ludzie interesowali. Starsi państwo poczują się w swoim żywiole!
 • Przypominaj dzieciom, że od dziadków można się nauczyć wielu cennych rzeczy, np. nowych wierszyków, piosenek, haftowania czy łowienia ryb.
 • Twoja mama chce przepytać wnuki z angielskich słówek? Dziadek zaplanował z nimi do kina czy na basen? Przyklaśnij pomysłowi! Dzieciaki tylko na tym skorzystają, a włączenie się dziadków w życie wnucząt może rozjaśnić ich monotonną czasem codzienność.
 • Nie zapominaj, że dziadkowie nie zawsze mają chęć niańczyć wnuki. Bywa, że wolą np. zapisać się na kurs tańca czy nawet zwiedzać świat.


Przeczytaj także: