Kobieta i mężczyzna w sypialni

Dowiedz się, jak zacząć życie po rozwodzie.

Rozwód to nie koniec świata. Sprawdź, jak zacząć nowe życie.
28.09.2018 11:46
Kobieta i mężczyzna w sypialni

W ubiegłym roku w Polsce doszło do ponad 65 tysięcy rozwodów, co oznacza delikatny wzrost względem wcześniejszych lat. Statystyka statystyką, ale z punktu widzenia rozwodników najważniejsze jest nowe życie, które właśnie rozpoczynają. Strach, żal, niepewność – niektórzy nie unikną podobnych emocji, jednak to tylko krótki stan przejściowy. A przyszłość zazwyczaj rysuje się w pięknych barwach!

Nie warte żalu!

Niezależnie od stojących przed tobą wyzwań, zajmij się uporządkowaniem emocji. Przede wszystkim uświadom sobie, że rozstanie to nie koniec, a początek nowego, lepszego życia. Jego kształt zależy wyłącznie od ciebie! Rozpraw się z bólem, jeśli go odczuwasz. Żałujesz szczęśliwego małżeństwa czy idealnego związku, który był niedoścignionym marzeniem, lecz z poprzednim partnerem nie udało się go stworzyć?

Twoje marzenia to doskonały punkt wyjścia do przestawienia toku myślenia. Jeśli masz dzieci, część z twoich celów stała się faktem. Poza tym warto zachować siłę właśnie dla nich. Rozwój to początek, dzięki któremu masz szansę zrealizować kolejne pragnienia i cele. Czy poprzedni związek nie stał na przeszkodzie, by stały się rzeczywistością? Jeśli tak, do dzieła!

Uporządkuj życie zaczynając od otoczenia

Każdy rozwód jest inny. Niekiedy wynika z obustronnej decyzji i odbywa się w zgodzie i porozumieniu. W innych przypadkach jest źródłem negatywnych emocji. Czas odciąć się od przeszłości, zaczynając od jej śladów w otoczeniu. Wspólne zdjęcia? Czas je spalić lub usunąć z portali społecznościowych, jeśli wywołują negatywne emocje i wspomnienia. Rozejrzyj się dobrze po swoim mieszkaniu i usuń z niego wszystko, co przypomina o poprzednim życiu.

Obraz, który podobał się tylko twojemu partnerowi, znajdzie nabywcę na portalu aukcyjnym. Ulubiony fotel byłego męża? Dopiero teraz dostrzeżesz, że nie pasował do reszty mieszkania. Pozbądź się telewizora, przy którym spędzał wiele godzin, zapominając o twoich potrzebach. Urządź otoczenie wedle własnego gustu. A jeśli wciąż nie czujesz, że cztery kąty, w których mieszkasz, są w stu procentach twoje, podejmij decyzję o przeprowadzce. Może wrócisz do ulubionej dzielnicy lub miasta, które kochasz? Zaczynasz nowe życie. To doskonała okazja!

Moja tożsamość, moje nowe życie

Poświęcając się dla innych, niekiedy zapominamy o sobie i swoich potrzebach. Rozwód, czyli początek, to doskonała okazja, by sobie o tym uświadomić. Spójrz w lustro i zastanów się, kiedy ostatnio odwiedziłaś fryzjera, kosmetyczkę i zajęłaś się swoją garderobą. Poszukaj modowych inspiracji, wybierz się na zakupy, a jeśli masz na to ochotę, odmień swój wizerunek. Metamorfoza doda ci pewności siebie i pomoże odciąć się od przeszłości. Jeśli na tym etapie spoglądasz już na nią z dystansem, pomyśl o tym, jak postrzegał cię były partner. Gdy kiedyś spotkacie, być może uświadomi sobie, jak wiele stracił!

Zastanów się również, co w przeszłości sprawiało ci radość, a na co brakowało czasu. Wybierz się do teatru, kina, na wymarzone wakacje lub koncert ulubionego zespołu. Wróć do dawnych pasji. Zasługujesz na nie. Nastaw się na sukces, który zależy wyłącznie od ciebie, bo w tym momencie nikt już nie blokuje realizacji twoich celów – nawet tych najśmielszych. Rozwód to początek, ale tym razem masz za sobą bagaż doświadczeń – zawodowych, emocjonalnych i rodzinnych. To twój kapitał, wraz z nowym wizerunkiem.

Samotność nie istnieje

Pamiętaj, że nie żyjesz w próżni. Być może rozwód był szokiem dla twojego otoczenia, lecz nie myśl o tym, co na jego temat sądzą inni. Nie szukaj współczucia, bo go nie potrzebujesz. Nie przejmuj się także ocenami, bo tylko ty rządzisz swoim życiem. Na pewno możesz liczyć na wsparcie najbliższych przyjaciół, a po rozstaniu będziesz mieć dla nich więcej czasu. To także początek nowego życia towarzyskiego.

Skoro w Polsce rocznie dochodzi do kilkudziesięciu tysięcy rozwodów, twój przypadek nie jest odosobniony. Porozmawiaj szczerze z innymi rozwodnikami, jeśli wciąż szukasz wsparcia mentalnego. Przeglądaj cenne blogi i artykuły. Nie wstydź się udać do psychologa, jeśli może być to pomocne. 1 października w TVN Style startuje nowy program „Eks-tra zmiana” z poradami dla osób rozpoczynających nowe życie. Prowadząca Agata Młynarska stanowi doskonały przykład, jak świetnie ułożyć sobie życie po rozwodzie i odnosić sukcesy.

Pamiętaj, że w samej Polsce mieszkają setki tysięcy rozwodników. Nie jesteś wyjątkiem i wsparcie znajdziesz z wielu stron, lecz nowe życie zależy wyłącznie od ciebie! 

materiał powstał we współpracy z TVN

 

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (5)
/30.09.2018 07:46
Dlaczego artykul deje rady kobiecie ? Pisala go femin8stka ? A moze to baba spedzala czas przed TV, byla nierobem i pasożytem zyjaca z pieniedzy męża wydajac je na spotkania z koleżankami śmiejąc się z tego wspolnie z nimi ?
/29.09.2018 20:46
Jestem mężczyzną po rozwodzie i zainteresowaniem przeczytałem w/w artykuł. Zgadzam się, że rodzina jest i powinna być najważniejsza i najbardziej powinno się wspierać jej prawidłowe funkcjonowanie. Czasami jak związek tworzą patologiczne osoby albo nie ma miłości to jest trudno... Nie ma wyjścia... Ja zastosowałem wszystkie w/w porady łącznie z wyprowadzką, nowym autem, motocyklem, nurkowaniem, przyjaciółmi, psycholog, itp. I wcale nie jest dobrze. Dlaczego? Artykuł tego nie mówi (i o to mam żal) a wręcz promuje, że wszyscy (rozumiem że tak jak i kobiety tak i mężczyźni) są cudowni i nadają się do programu TVN, a to kłamstwo! Drugi człowiek jest naszym odbiciem, więc wina leży po obu stronach. A jeśli weźmiemy pod uwagę prawo przyciągania, to w zasadzie przyciągamy to czym sami wibrujemy, więc winni jesteśmy oboje i oboje mamy życiową lekcję do przepracowania... Jesteśmy kalką z dzieciństwa i jeśli nie przepracujemy, dlaczego wybraliśmy takiego partnera albo co mu robiliśmy, to nigdy nie będziemy szczęśliwi... Najbardziej szkoda maluszków... Powodzenia =) Romek PS. Dziecinne jest też ironiczne pytanie, czy ktoś będąc żoną lub mężem ma czas na kosztowne i czasochłonne pasje, zakupy... Wiadomo, że w "domu" pieniądze zawsze idą na "ważniejsze" sprawy... A potem wraz z nową perspektywą człowiek automatycznie ustala nowe cele... ... ... MTNS
/29.09.2018 17:16
Panie przodują a panowie polują w relacjach szybkiej setki pełna prywata. Jest to wyzwolenie się kobiet od stereotypów ale związek kobiet i mężczyzny już nie polega na zufaniu tylko na braniu życia w sposób małostkowy nazwanym - Spontanem- . Powróciły Lata 70siąte a motto brzmiało z byle kim ble jak i byle gdzie się kochamy - delkatnie ab mąż nie wiedział .
POKAŻ KOMENTARZE (2)