Dobry tata - 10 przykazań

Dobry tata - 10 przykazań fot. Edipresse
Nie jest łatwo być idealnym tatą. Ale trzeba próbować. Oto przykazania dla tych, którym zależy. I choć jest dużo zakazów, warto ich przestrzegać.
/ 26.01.2018 10:57
Dobry tata - 10 przykazań fot. Edipresse

1. Nie będziesz bił

Bicie jest złe. Uczy dzieci, że rację ma silniejszy. Że własną wersję można przewalczyć, krzywdząc innych. Jeśli będziesz bił dziecko, poszturchiwał, pokażesz mu, że dysponując fizyczną przewagą, jesteś w stanie uprawomocnić swoje zdanie. Bijąc, uczymy też wycofywania się ze swojego zdania. Dzieci będą wycofywać się ze strachu, z czasem to wejdzie im w nawyk. Jako dorosłe nie będą walczyć o swoje, przekonane, że to bezcelowe, skoro znajdzie się ktoś mocniejszy. Bicie świadczy też o bezradności. Bijemy, bo nie mamy argumentów.
Nasza rada: Jeśli świerzbi cię ręka, przerwij kłótnię. Wyjdź z domu albo pokoju, zerwij kontakt wzrokowy z dzieckiem, przestań eskalować konflikt
lub zabroń tego dziecku. Napij się wody, policz do dziesięciu.

2. Nie będziesz poniżał

Poniżanie to jedna z najgorszych rzeczy, jakie można zrobić dziecku. Radykalnie niszczy samoocenę. Słowa potrafią być gorsze od bicia. Małe dziecko, jeśli powiesz do niego „idioto”, nie zrozumie, że się uniosłeś. Nie zrozumie, że sądzisz, że ono jest idiotą. Ono zrozumie: „ja jestem idiotą”.
Nasza rada: Krytykuj za konkretne przewinienie, a nie za całokształt. Słowa „oferma”, „ofiara” i dziesiątki podobnych są niedopuszczalne.

3. Nie będziesz odrzucał

Ojcowie lubią się wycofywać. Różne są tego przyczyny. Tymczasem dziecko łaknie nie tylko miłości matki, ale i ojca. Wbrew temu, co sądzą niektórzy, jesteśmy swoim dzieciom tak samo potrzebni. Może rzeczywiście w innych momentach i w inny sposób, ale naprawdę ani trochę mniej.
Nasza rada: Spójrz na swoje dziecko jak na zupełnie innego człowieka, którym jest w rzeczywistości. Syn czy córka nie symbolizują żadnej z twoich frustracji, więc nie ma powodu, żebyś je odrzucał. Twoje dziecko bardzo cię potrzebuje.

4. Nie będziesz leniwy

Jeśli chcesz, by twoje dziecko jeździło na rowerze, musisz znaleźć na to czas. Nie wymawiaj się zmęczeniem i brakiem czasu. Przeciętny rodzic spędza ze swoim dzieckiem... siedem minut dziennie. Nie bądź przeciętny!
Nasza rada: Ustal priorytety. Skoro zależy ci na spędzaniu czasu z dzieckiem, musisz odpuścić którąś z innych aktywności.

5. Nie będziesz się obwiniał

Przegranie bitwy nie oznacza przegrania wojny. Każda kolejna porażka wychowawcza niech będzie lekcją, czego należy unikać, a co poprawić.
Nasza rada: W przypadku porażki zacznij od analizy, co poszło nie tak. Czy to była twoja wina, czy dziecka? Może za dużo wymagałeś? Kiedy podejmiesz się tego samego lub podobnego zadania ponownie, skorzystaj ze swoich wyciągniętych po porażce wniosków.

6. Nie będziesz kłamał

Choć prawda jest jedna, bywa trudna. A kłamstwo zazwyczaj wychodzi na jaw, więc dziecko traci zaufanie, kiedy zorientuje się, że kłamiesz. Nie można też kłamać „dla dobra dziecka”. Jeśli się kłócicie, nie wmawiajcie maluchowi, że wszystko jest OK. Bo dziecko przecież widzi, że nie jest.
Nasza rada: Nawet w sprawach błahych (mówisz „nie ma ciastek”, gdy tymczasem paczka jest w szafce) nie kłam, bo wejdzie ci to w krew

7. Nie będziesz oczekiwał niemożliwego

Ty nie miałeś żadnych zajęć pozaszkolnych. Syna zapisujesz więc na basen, tenisa, jazdę konną i na judo. Dziecku to się nie podoba. Ty się złościsz, bo chciałeś mu dać to, czego sam nie miałeś.
Nasza rada: Zastanów się, czy chciałbyś być jak swój własny ojciec, robić wszystko tak jak on. Prawdopodobnie nie. A teraz pomyśl w związku z tym, że nie powinieneś oczekiwać, że twoje dziecko musi być takie jak ty. Albo robić to, co tobie nie było dane.

8. Będziesz dawał przykład

Nie ma lepszego sposobu wychowania niż przez przykład i nie ma gorszego niż przez fałsz (jedno mówisz, drugie robisz). Jeśli chcesz, żeby dziecko miało porządek w pokoju, sam musisz mieć porządek w swoim. Jeżeli chcesz, żeby polubiło sport, twoją jedyną aktywnością nie może być oglądanie Ligi Mistrzów w telewizji. Jeśli chcesz, żeby dużo czytało, twoja lektura nie może ograniczać się do jednej książki rocznie.
Nasza rada: Naprawę świata zacznij od siebie. Nie bądź kaznodzieją, który tylko mówi, ale tym, który pokazuje, co i jak dobrze robić. Bądź praktykiem, a nie teoretykiem.

9. Nie będziesz lekceważył mądrych rad

To nie znaczy, że masz rezygnować ze swojej intuicji, że musisz przyjmować zdanie innych. Ale twoi rodzice, dziadkowie, przyjaciele przeszli
przez to co ty. Selekcjonuj ich rady, wybieraj to, co może pomóc. Jeśli jakaś rada wydaje ci się dobra, ale jednak masz wątpliwości, dopytaj o szczegóły

10. Będziesz kochał bezwarunkowo

Za istnienie, a nie za coś w szczególności. Dziecko kochane bezwarunkowo (a nie za to, że dobrze się uczy) czuje się pewniejsze siebie. Taka miłość nie oznacza nie stawiania granic! Wymaga konsekwencji i stawiania granic. Nie ma nic wspólnego z rozpuszczaniem.

Zobacz więcej porad na Mamo To Ja!

Redakcja poleca

REKLAMA