POLECAMY

Miłość taty i malucha

Więź łącząca maluszka z ojcem powstaje wolniej, ale kiedy nauczą się okazywać sobie miłość, trudno jest ich rozdzielić.
Miłość taty i malucha fot. Panthermedia

Dziecko już w brzuchu mamy poznaje jej głos i rytm bicia serca. Dzięki temu tuż po narodzinach to ona staje się dla niego ostoją bezpieczeństwa. Z tatą jest inaczej. Choć psychologowie podkreślają znaczenie więzi między ojcem a dzieckiem, trudno zaprzeczyć, że na początku jest on dla maluszka jedynie intrygującym nieznajomym. Sprawdź, jak rodzi się między nimi miłość i zaufanie.

Jak niemowlę postrzega tatę

Amerykański działacz na rzecz ojcostwa, psycholog David Blankenhorn, twierdzi, że gdyby niemowlę umiało mówić, na pytanie: „Kto to jest tata?”, odpowiedziałoby: „To ktoś, kto nie jest ani mną, ani mamą”. Ale myliłby się ten, kto sądziłby, że więź tata–dziecko jest dla malca mniej ważna. Kontakty z ojcem są bodźcem do szybszego rozwoju, np. mowy. Niemowlę wie, że to, co mama zrozumiałaby od razu, tacie trzeba powiedzieć dokładniej. A to mobilizuje do nauki nowych umiejętności.
Rada dla taty: Nie bój się, że skrzywdzisz kruche niemowlę – wasz bliski kontakt w pierwszych miesiącach zaowocuje w przyszłości.

Reagowanie na płacz dziecka

Płacz dziecka wywołuje silne emocje u jego mamy. Maluch odczuwa je i zaraża się maminym stresem, płacze więc coraz głośniej i... spirala się nakręca. Ponieważ więź między tatą a dzieckiem w pierwszych miesiącach jest nieco luźniejsza i dopiero się rozwija, mężczyźnie łatwiej zachować zimną krew, np. podczas ataku kolki. Malcowi, który czuje, że jego opiekun jest spokojny, sam łatwiej się uspokaja.
Rada dla mamy: Jesteś przekonana, że sama lepiej dasz sobie radę? Jeśli tata bez przerwy będzie słyszał od ciebie: „Ja zrobię to lepiej”, wkrótce wycofa się na bezpieczną pozycję. Więc… jak najszybciej dopuść męża do wanienki!:)

Pochwały dla dziecka

Pochwała z ust taty smakuje wyjątkowo – choćby z tego powodu, że taty częściej nie ma w domu. Dzięki takim komplementom poczucie własnej wartości u malca wzrasta. Ojcu łatwiej przychodzi spokojne oczekiwanie, aż raczkujący maluch podejdzie do celu, dłużej zachęca niemowlę do samodzielnego jedzenia. Dzięki temu smyk lepiej poznaje też własne możliwości.
Rada dla taty: Doceniaj nie tylko końcowe efekty działań malca, ale też same starania.

Zabawy z tatą

Mniej więcej od 10. miesiąca maluszek odkrywa atrakcje związane z towarzystwem taty: wspólne turlanie, wyścigi na czworakach, huśtanie, podskoki przy muzyce. Dlaczego? W tym okresie budzi się niezależność dziecka, dlatego mama przestaje być obowiązkowym towarzyszem w każdej sytuacji. A coraz bardziej samodzielnemu szkrabowi przestają wystarczać pieszczoty i przytulanie. Nadchodzi pora na radosne wygłupy!
Rada dla mamy: Podział „mama dba i pielęgnuje dziecko, tata się z nim bawi” odszedł już do lamusa. Dołącz do szaleństw maluszka i jego taty. Wspólna zabawa to wspaniały prezent dla waszej pociechy.

Czego maluch uczy się od taty

  • Samodzielności. Tata nie jest aż tak opiekuńczy jak mama, dlatego to z nim malcowi łatwiej przyjdzie nauka pierwszych kroczków.
  • Wiary w siebie. Podczas gdy najczęściej wypowiadanymi słowami przez mamę są magiczne „kocham cię”, tata woli powtarzać „na pewno ci się uda!”.
  • Dobrej zabawy. Nikt nie umie robić tego tak beztrosko i z takim zaangażowaniem jak tata!
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)