POLECAMY

Czy warto dać mu drugą szansę

Ojciec twojego dziecka przez kilka lat był nieobecny i nagle chce odnowić kontakt? Podpowiadamy, czy warto dać mu drugą szansę.
Czy warto dać mu drugą szansę
Jesteś samotną mamą. Gdy zaczęłaś znów układać sobie życie, nagle pojawił się ojciec waszego dziecka. Kiedy jest dobry moment na powiedzenie dziecku prawdy? Chcesz, żeby o was zapomniał ? A może powinnaś dbać o kontakt ojca z córką?

Te sprawy są ściśle związane z budowaniem relacji z nieobecnym ojcem. Jeśli chodzi o poinformowanie dziecka o tym, kim jest nowy partner, warto to powiedzieć od razu.  Im wcześniej to zrobisz, tym wcześniej dziecko przyzwyczai się do sytuacji i nie będzie jej uznawało za niezrozumiałą.

Gdy ojciec biologiczny jest w trakcie godzenia się z rolą ojca, warto pamiętać, że dziecko jest wspólne. Dbając o kontakt z ojcem, zabezpieczasz się też przed częstymi trudnościami w okresie dojrzewania, gdy szczególnie ważna staje się wiedza, skąd się pochodzi. Poza tym zerwanie kontaktu z ojcem biologicznym pod wpływem emocji często nadweręża relacje z dzieckiem.

Zorientuj się, gdzie w pobliżu są instytucje pomagające przy negocjacjach dotyczących opieki nad dzieckiem dla rodziców niebędących razem. Być może pozwoli to ustabilizować podejście swoje i ojca dziecka do nowego życia. Pomoże też zrozumieć, że nie można dziecka ojcu „dawać” lub „nie dawać” za karę albo w nagrodę.

Ważne jest też, by oddzielać swoje racje z partnerem od relacji córka – ojciec, którym dla niej będzie zawsze, nawet jeśli nie będzie jej opiekunem. Wymaga to wysiłku i odwagi, ale też buduje zaufanie w relacjach z córką na przyszłość – jeśli relacja z ojcem nie zacznie wprowadzać utrudnień w jej życiu (w tym też pomagają mediacje).

radziła: dr Julita Wojciechowska, psycholog z Instytutu Psychologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)