Jesteś samotną mamą. Gdy zaczęłaś znów układać sobie życie, nagle pojawił się ojciec waszego dziecka. Kiedy jest dobry moment na powiedzenie dziecku prawdy? Chcesz, żeby o was zapomniał ? A może powinnaś dbać o kontakt ojca z córką?
Te sprawy są ściśle związane z budowaniem relacji z nieobecnym ojcem. Jeśli chodzi o poinformowanie dziecka o tym, kim jest nowy partner, warto to powiedzieć od razu. Im wcześniej to zrobisz, tym wcześniej dziecko przyzwyczai się do sytuacji i nie będzie jej uznawało za niezrozumiałą.
Gdy ojciec biologiczny jest w trakcie godzenia się z rolą ojca, warto pamiętać, że dziecko jest wspólne. Dbając o kontakt z ojcem, zabezpieczasz się też przed częstymi trudnościami w okresie dojrzewania, gdy szczególnie ważna staje się wiedza, skąd się pochodzi. Poza tym zerwanie kontaktu z ojcem biologicznym pod wpływem emocji często nadweręża relacje z dzieckiem.
Zorientuj się, gdzie w pobliżu są instytucje pomagające przy negocjacjach dotyczących opieki nad dzieckiem dla rodziców niebędących razem. Być może pozwoli to ustabilizować podejście swoje i ojca dziecka do nowego życia. Pomoże też zrozumieć, że nie można dziecka ojcu „dawać” lub „nie dawać” za karę albo w nagrodę.
Ważne jest też, by oddzielać swoje racje z partnerem od relacji córka – ojciec, którym dla niej będzie zawsze, nawet jeśli nie będzie jej opiekunem. Wymaga to wysiłku i odwagi, ale też buduje zaufanie w relacjach z córką na przyszłość – jeśli relacja z ojcem nie zacznie wprowadzać utrudnień w jej życiu (w tym też pomagają mediacje).
radziła: dr Julita Wojciechowska, psycholog z Instytutu Psychologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu