POLECAMY

Czego NIE WOLNO jeść mamie karmiącej?

Z uwagi na dobro dziecka powinnaś unikać pewnych produktów.
Czego NIE WOLNO jeść mamie karmiącej? fot. Fotolia

Mimo że nie ma restrykcyjnych wytycznych co do diety, jaką powinna stosować karmiąca matka, istnieje grupa produktów, których w trosce o zdrowie swoje i dziecka kobiety powinny unikać.

Czego nie jeść, karmiąc piersią?

Kobiety karmiące naturalnie powinny przede wszystkim wyeliminować z jadłospisu surowe mięso i ryby, które mogą zawierać niebezpieczne chorobotwórcze bakterie. Z powodu ryzyka wystąpienia salmonelli należy wykluczyć surowe jaja i rozpuszczone lub powtórnie zamrożone lody. Podobnie jest w przypadku produktów z niepasteryzowanego mleka i serów pleśniowych, których nadmierne spożycie może doprowadzić do zatrucia listerią – bakterią szkodliwą dla zdrowia matki i niemowlęcia.

W okresie laktacji warto również zrezygnować z artykułów spożywczych zawierających sztuczne barwniki i konserwanty, w tym z dosładzanych napojów gazowanych i tych zawierających kofeinę. Kawa, herbata oraz napoje energetyczne mogą powodować u dziecka nadpobudliwość i kłopoty z zasypianiem, dlatego należy je ograniczyć. W czasie karmienia piersią tak jak w okresie ciąży zakazany jest alkohol, który nadal może powodować zaburzenia rozwojowe dziecka.

Produkty, które mogą uczulać

Ze względu na reakcje uczuleniowe należy uważać na: orzechy ziemne, owoce cytrusowe, truskawki i poziomki, czekoladę, a także mleko. Trzeba jednak pamiętać, że nie wszystkie niemowlęta narażone są na ryzyko alergii czy nietolerancji, dlatego zaleca się, aby decyzję o wyeliminowaniu danego elementu diety podjąć dopiero po zaobserwowaniu niepokojących objawów u dziecka.

W trosce o prawidłowe trawienie niemowlaka

Wskazane jest ograniczenie spożycia produktów, które zmieniają smak mleka i powodują u malca wzdęcia. Są to między innymi czosnek, cebula, kapusta i niektóre warzywa strączkowe. Przyprawiając dania najlepiej unikać ostrych przypraw, które drażnią delikatny przewód pokarmowy niemowlęcia i mogą wywoływać biegunki. Papryczkę chili i pieprz warto więc zamienić na aromatyczne zioła.

Sprawdź też porady dotyczące karmienia:

Na podstawie materiałów prasowych marki HiPP
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)