POLECAMY

Zajście w ciążę po porodzie

Witam. Mam 29 lat. W czerwcu 2008r. urodziłam dziecko, pokarm ściągam co 3-4godziny. Nie mam jeszcze miesiączki, czy to normalne?
Zajście w ciążę po porodzie

Witam. Mam 29 lat. W czerwcu 2008r. urodziłam dziecko, pokarm ściągam co 3-4godziny. Nie mam jeszcze miesiączki, czy to normalne? Jak długo to może potrwać i czy to prawda, że podczas karmienia nie zachodzi się w ciążę?

Monika

Przepraszam, że tak tylko zapytam - a czemu nie karmi pani piersią tylko odciąga pokarm? Przy karmieniu piersią różnie bywa z miesiączką - czasami „przybywa” po miesiącu a czasami po roku. Jeśli na wizycie kontrolnej u ginekologa (6 tygodni po porodzie) lekarz nic złego nie stwierdził, to proszę się nie martwić i cierpliwie poczekać. Nie jest to prawdą, że podczas karmienia piersią nie zachodzi się w ciążę. Sama mam kilka koleżanek, które karmiąc piersią, były w ciąży. Istnieje coś takiego jak niepłodność laktacyjna - wyłączne karmienie piersią w czasie dnia i nocy, w regularnych porach wywołuje niepłodność laktacyjną. To fizjologiczne zjawisko, które uniemożliwia kobiecie ponowne zajście w ciążę. U kobiety karmiącej występuje wysoki poziom hormonu – prolaktyny, ten hormon blokuje inne hormony, które są odpowiedzialne za pobudzanie dojrzewania komórki jajowej w jajniku oraz jajeczkowanie. Taka niepłodność laktacyjna może utrzymywać się do 6 miesięcy, tj. do okresu wprowadzenia dokarmiania dziecka.
JEDNAK NIE WOLNO liczyć na niepłodność laktacyjną jako metodę zapobiegania następnej ciąży.
W przypadku karmienia piersią można stosować metody naturalne w połączeniu ze sposobem mechanicznym (prezerwatywa). Po około 6. miesiącu życia dziecka dopuszcza się stosowanie tabletek antykoncepcyjnych (pigułka jednoskładnikowa - minipigułka). Kobiety karmiące piersią mogą też stosować antykoncepcyjny zastrzyk hormonalny (wykonuje go lekarz co 3 miesiące).

Pozdrawiam serdecznie

Celina Fręczko, położna

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (21)
/7 lat temu
szanuj sie 3 tyg po porodzie????????????co twoj maz nie moze wytrzymac,dlaczego nie dasz organizmowi dojsc do rownowagi,nie masz wlasnego zdania,6 tyg nie powinno sie wspolzyc,to czy zaszlas w ciaze czas pokaze!!!!!!!!!!!!!!!!szkoda ze nie kochalas sie po tygodniu?????????????????????????zenujace
/5 lat temu
a ty sie szanujesz ze innych krytykujesz
/2 lata temu
Ja miałam cesarskie cięcie i już po 5 dniach miałam niesamowitą ochotę na zbliżenie i kochanie z moim partnerem. Myślę, że to nie kwestia oklepanej gadki pt. "6 tygodni", ani jak to nazywania nie szanowania się. Jeżeli ktoś się czuje na siłach, chce tego, nie zmusza się, to to nie jest żaden problem. ;)
POKAŻ KOMENTARZE (18)