Sprawdzone sposoby na poranne nudności

Z powodu nudności i wymiotów w czasie ciąży cierpi ponad połowa przyszłych mam. Dokuczają im one zazwyczaj rano – zaraz po przebudzeniu, lub zaraz po wstaniu z łóżka.
/ 18.06.2008 21:05

Z powodu nudności i wymiotów w czasie ciąży cierpi ponad połowa przyszłych mam. Dokuczają im one zazwyczaj rano – zaraz po przebudzeniu, lub zaraz po wstaniu z łóżka.
Sprawdzone sposoby na poranne nudności
Nie jest to jednak reguła – wiele kobiet ma nudności także w innych porach dnia. Lekarze przypuszczają, że przyczyną nudności i wymiotów na początku ciąży, są zmiany hormonalne w organizmie kobiety. Większość przyszłych mam po pewnym czasie odkrywa co powoduje nasilenie nieprzyjemnych dolegliwości i znajduje sposoby na radzenie sobie z nimi do czasu, gdy około drugiego trymestru ciąży ustąpią (czasem dzieje się to wcześniej, ale zdarza się także, że nudności utrzymują się przez całą ciążę).

Poniżej prezentujemy kilka sprawdzonych metod na minimalizowanie porannych nudności:
Unikaj potraw ciężkostrawnych, wysokokalorycznych, tłustych, smażonych, kwaśnych i pikantnych (szczególnie wieczorem).

  • Jedz mało, ale często, nawet pomimo braku apetytu i kłopotów z utrzymaniem w organizmie posiłków – nudności nasilają się przy pustym żołądku.
  • Miej przy sobie herbatniki, krakersy, albo chociaż kawałek bułki lub chleba – jeśli czujesz nasilenie nieprzyjemnych „sensacji żołądkowych” zjedz trochę i chwilę odczekaj – nudności powinny ustąpić. zaczynała dzień od takiej niewielkiej przekąski. Kilka gryzów chrupkiego pieczywa przed wstaniem z łóżka powinno uśmierzyć poranne sensacje.
  • Pij dużo niegazowanej wody, staraj się jednak jak najwięcej pić między posiłkami, a jak najmniej w trakcie.
  • Wąchaj cytrynę – jej zapach minimalizuje nudności. Dodawaj też po plasterku cytryny do herbaty lub wody mineralnej.
  • Przegryzaj migdały - łagodzą sensacje żołądkowe i likwidują uczucie, ze jest Ci niedobrze.
  • Pij herbatę z imbiru lub z jego dodatkiem – ma on właściwości łagodzące dolegliwości żołądkowe. Pamiętaj, że powinien być świeży, a nie sproszkowany.
  • Staraj się unikać intensywnych zapachów - bez względu na to czy sa ładne, czy brzydkie. Mdłości może wywołać zapach potrawy, ulubione perfumy, a nawet odświeżacz do powietrza.
  • Unikaj wyziębienia organizmu - gwałtowne zmiany temperatury także nasilają mdłości i skłonność do wymiotów.
  • W sytuacji gdy problemy z nudnościami są nie do zniesienia, albo nie możesz utrzymać zbyt długo żadnego pokarmu w żołądku - poproś lekarza o receptę.

 

Aleksandra Krawczyk