POLECAMY

Seks w ciąży

Jeśli ciąża rozwija się prawidłowo to nie ma żadnych przeszkód do współżycia. Zwłaszcza jeśli ginekolog nie ma żadnych przeciwwskazań, seks można uprawiać podczas całej ciąży.
Jeśli ciąża rozwija się prawidłowo, to nie ma żadnych przeszkód do współżycia. Zwłaszcza jeśli ginekolog nie ma żadnych przeciwwskazań, seks można uprawiać podczas całej ciąży.

Głównym przeciwwskazaniem do współżycia jest ciążą zagrożona, należy też ograniczyć kontakty seksualne w ostatnich tygodniach (żeby nie wywołać porodu przedwczesnego). Trzeba też pamiętać aby nie współżyć lub ograniczyć współżycie w dniach w których zazwyczaj występowała miesiączka. Zdaniem seksuologa dr. Andrzeja Depko te dni są szczególnie zagrożone poronieniem.
Podczas prawidłowo przebiegającej ciąży seks nie powinien zaszkodzić dziecku, gdyż macica, płyn owodniowy i błony płodowe chronią i amortyzują go przed wstrząsami.

Seks w ciąży

Podział ciąży na trymestry:
  • W trakcie pierwszego trymestru kobiety mają często wahania nastroju oraz dolegliwości, co jest zupełnie normalne i w związku z tym mogą po prostu nie mieć ochoty na seks.
  • W drugim trymestrze najczęściej ochota na seks znacznie rośnie. Wysoki poziom hormonów płciowych oraz systematyczny wzrost poziomu oksytocyny sprzyjają wzrostowi pożądania. Również zwiększone ukrwienie narządów rodnych sprawia, że są one wrażliwsze, a tym samym pieszczoty są intensywniej przeżywane.
  • W trzecim trymestrze znacznie wzrasta poziom hormonu laktacyjnego, co może zdecydowanie obniżyć popęd płciowy, ponadto kobieta czuje się mniej atrakcyjna i skupia swoje myślenie przede wszystkim na dziecku. Partner również może nie chcieć stosunków seksualnych z ciężarną. Głównym powodem jest strach przed zrobieniem krzywdy jej i dziecku. Zdarza się jednak i tak że partner czuje się zaniedbany i jest zazdrosny bo kobieta poświęca mu mniej uwagi niż dotychczas.
Dobór odpowiedniej pozycji jest niezmiernie ważny. Należy zwracać uwagę na to żeby partner nie uciskał brzucha ani piersi ciężarnej. Zalecane pozycje:
  • klasyczna - z tym ze mężczyzna nie opiera się o kobietę,
  • tylna, boczna - kobieta i mężczyzna leżą na tym samym boku, mężczyzna za kobietą,
  • tylna,
  • siedząca,
  • na jeźdźca.
Należy pamiętać o tym, że pieszczoty sutków ciężarnej pobudzają wydzielanie oksytocyny – hormonu inicjującego poród, dlatego należy je ograniczyć a nawet zaprzestać tej formy pieszczot. Natomiast znajdujące się w nasieniu prostaglandyny działają rozluźniająco na szyjkę macicy, ale dzieje się tak dopiero od 38 tygodnia ciąży a wiec wtedy gdy dziecko jest już gotowe do przyjścia na świat.

A teraz ukłon w stronę panów. Jeśli wasza kobieta „rośnie w oczach” i jest marudna to nie znaczy, że trzeba jej to wypominać. Ona doskonale to wie i często sama ze sobą nie może wytrzymać. Zapewniajcie, że ją kochacie, że jest piękna, przynieście kwiaty i powiedzcie, że jesteście szczęśliwi. Uwierzcie, że mdłości, bolące plecy czy ból głowy mogą ją skutecznie zniechęcać do seksu i bądźcie wyrozumiali. Ona staje się matką ale wciąż jest waszą żoną i kochanką.

Aleksandra Polak
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (4)
/7 lat temu
Tak to prawda może przyśpieszyć jak jest rozwarcie szyjki macicy ja mam donoszoną:* wiec może się uda..
/9 lat temu
No rzeczywiscie moze to przyspieszyc porod ale tylko wtedy gdy intnieje juz jakies rozwarcie szyjki macicy, a wiec gdy ciaza jest juz donoszona, w przeciwnym razie nie ma obawy o przedwczesne rozpoczecie porodu:)
/9 lat temu
Witam jestem w 37 tyg ciazy i nie wiem czy powwinam jeszcze uprawiac sex wiem ze to przyspiesza narodziny dziecka to prawda
POKAŻ KOMENTARZE (1)