Rozwój zmysłów u płodu

Płód w twoim łonie nie dryfuje sennie bez zainteresowania tym co dzieje się wokół niego. On po prostu ciężko pracuje. Ciekawe co tam robi? Mianowicie intensywnie pracuje nad rozwijaniem zmysłów.
/ 17.02.2013 08:16

Płód w twoim łonie nie dryfuje sennie bez zainteresowania tym co dzieje się wokół niego. On po prostu ciężko pracuje. Ciekawe co tam robi? Mianowicie intensywnie pracuje nad rozwijaniem zmysłów. Wszystko to co dzieje się w twoim ciele stymuluje zmysły twojego nienarodzonego dziecka. Co więcej, również bodźce zewnętrzne, które mogą dotrzeć do płodu mają ogromny wpływ na jego zmysły. Dziś kilka słów o zmysłach płodu.

Rozwój zmysłów u płodu

Fot. Depositphotos

Dotyk
Ten zmysł rozwija się jako pierwszy tzn. około 7-8 tygodni po poczęciu. Najpierw wrażliwe na dotyk są usta, potem policzki i czoło. Płód w twoim łonie potrafi ssać kciuk. Jednak nie kojarzy tej czynności z potrzebą zaspokojenia głodu. Poprzez ssanie poznaje dotyk swojej skóry a także dowiaduje się jaki jest kształt kciuka. Język płodu ma setki nerwowych receptorów. Zatem to bardzo wrażliwy organ. Między 10 a 11. tygodniem dłonie płodu zaczynają być wrażliwe na dotyk. Płód wyczuwa również swoją twarz. Około 14. tygodnia prawie całe ciało płodu na dotyk reaguje tak samo jak ciało nowonarodzonego dziecka. Wyjątek stanowią plecy i czubek głowy płodu. Nie raz zdarzy się, że usg pokazuje, że płód „bawi” się pępowiną. To częste zajęcie płodu. Przecież nieustannie się o nią ociera. Początkowo gdy płód dotknie rączką do lewego policzka, odwraca głowę w prawą stronę. W miarę czasu trwania ciąży następuje zmiana tej reakcji. Płód kieruje główkę w stronę dotyku- gdy dotknie prawego policzka to właśnie w prawą stronę obraca główkę. Reakcja przypomina odruch szukania istotny podczas karmienia piersią. Odpowiedzią na drażnienie kącika ust dziecka jest otwarcie ust, wysunięcie języka i obrót główki w stronę bodźca.

Zapach i smak
Płód połyka wody płodowe. Smak i zapach płynu owodniowego zależy od tego, jakie pokarmy spożywasz. Gdy jesz potrawę z dodatkiem czosnku płód jego zapach i smak odczuwa przez 24 godziny. Ty natomiast tylko przez kilka godzin. Płód połykając i „wdychając” płyn owodniowy poznaje jego smak i zapach. Czy wiesz o tym, że płód potrafi odróżnić smak słodki i kwaśny? Jeśli wody płodowe mają słodki smak twoje nienarodzone dziecko połyka więcej płynu owodniowego.

Zobacz: Płyn owodniowy - jedzenie płodu?

Słuch
To zmysł płodu, który najłatwiej możesz stymulować. W 24. tygodniu płód tym silniej reaguje na dźwięk im ten dźwięk jest silniejszy. Płód w twoim łonie słyszy głównie niskie i grube tony dlatego, że dźwięki mające wysoką częstotliwość są skuteczniej odbijane. Twoje nienarodzone dziecko słyszy:

  • pulsacyjny przepływ krwi w twoich żyłach i tętnicach,
  • bicie twojego serca,
  • bulgotanie w twoich jelitach i żołądku,
  • ludzkie głosy,
  • muzykę.

Mimo iż płód słyszy wiele dźwięków najbardziej wyróżnia głos mamy. Twój głos płód słyszy na dwa sposoby. Do płodu docierają fale dźwiękowe, które wychodzą z twoich ust i przechodzą przez powietrze. Drugi sposób w jaki twój głos dociera do płodu to przenoszenie drgań przez twoje ciało gdy krzyczysz, mówisz lub śpiewasz. Dlatego tato nie powinien być zdziwiony, gdy noworodek nie rozpozna jego głosu, mimo wielu rozmów prowadzonych z nim w okresie ciąży.

Wzrok
Ten zmysł rozwija się jako ostatni. Dopiero w 27. tygodniu płód otwiera oczy i mruga powiekami. W twoim łonie jest niesamowita ciemność. Do oczu płodu dociera mniej niż 1 foton. Przeszkodą dla światła jest odzież, która nosisz oraz ściana twojego brzucha. Od 33. tygodnia u twojego nienarodzonego dziecka zwężają i rozszerzają się źrenice. Dlatego, że płód mieszka w ciemnościach coraz częściej dąży się do zaniechania stosowania bardzo jasnego światła w sali porodowej. Coraz częściej mówi się o tym, że dla rodzącego się dziecka lepszy jest półmrok.

Jak stymulować nienarodzone dziecko? Oto kilka sposób, które możesz wykorzystać:

  • opowiadaj mu różne historie i śpiewaj np. kołysanki. Czyń to razem z tatą dziecka,
  • przykładaj słuchawki do brzucha i włączaj muzykę,
  • uczęszczaj na basen- poczucie nieważkości może okazać się przyjemnością dla ciebie jak i dla twojego nienarodzonego dziecka.

Czytaj też: Czego uczymy się w łonie matki?

Źródło:
„Ciąża. Poradnik dla rodziców” dr Anne Deans,
„Ciąża pytania i odpowiedzi” BabyCentre,
„Odkrywam macierzyństwo” dr Preeti Agrawal

Redakcja poleca

REKLAMA