Przygotuj się do roli ojca

Fachowa literatura przepełniona jest informacjami na temat kobiecych lęków, obaw związanych z ciążą, porodem i macierzyństwem. Jest to naturalne i oczywiste, ale... czy rola mężczyzny kończy się na poczęciu potomka?
/ 11.11.2009 00:05
Fachowa literatura przepełniona jest informacjami na temat kobiecych lęków, obaw związanych z ciążą, porodem i macierzyństwem. Jest to naturalne i oczywiste, ale... czy rola mężczyzny kończy się na poczęciu potomka? Przenigdy! Przyszli tatusiowie mają bezpośredni wpływ na rozwój maluszka. Mężczyzna kocha maleństwo i pokazuje to przede wszystkim poprzez dbanie o swoją ciężarną żonę.

Każdy przyszły tata doświadcza tych samych uczuć co przyszła mama. Tylko nam kobietom czasami wydaje się, że oni są dziwni – nic ich nie wzrusza, ani nie widać podekscytowania związanego z każdym badaniem usg, ani radości z pierwszych ruchów maleństwa. Wydaje mi się, że nasze kobiece przemyślenia wynikają z tego, że niektórzy mężczyźni na początku nie okazują radości. Nie oznacza to jednak, ze nie odczuwają tej radości. Oni muszą oswoić się z tą myślą, że będą tatusiami. Najczęstszym uczuciem, które towarzyszy mężczyźnie oczekującemu dziecka jest uczucie opuszczenia. Cała uwaga otoczenia nagle skupia się na kobiecie. Natomiast rola przyszłego tatusia, na pierwszy rzut oka staje się marginalna. A kto biega w środku nocy do sklepu po czekoladki, kiszone ogórki i śledzie dla przyszłej mamy? Kto cierpliwie znosi foszki przyszłej mamy? Kto masuje krzyż w czasie porodu? Kto montuje łóżeczko? itd., itd.

Przygotuj się do roli ojca

To wszystko robi właśnie On – tzn. przyszły tatuś.

Jak złagodzić uczucie opuszczenia u przyszłego tatusia?


Rozmowa

Warto zaangażować się w jak największą ilość spraw związanych z ciążą. W okresie ciąży bardziej niż cokolwiek liczy się podzielenie uczuciami, myślami i obawami. Szczera rozmowa jest bardzo istotna!

Uwaga do tatusiów:
Kobieta w trakcie ciąży ma dużą huśtawkę nastrojów. Tatusiowie wybaczcie przyszłym mamusiom i wykażcie się wyjątkową cierpliwością. To nie wina waszych żon, że są marudne, płaczliwe itd. – to burza hormonów w ciąży. A na to nie mamy wpływu – bo już tak to Pan Bóg zaprogramował i tak musi być.

Wspólne przeżywanie ciąży
Ciężarna kobieta w trosce o rozwijające się dziecko wyrzeka się wielu rzeczy. Zmienia swoje zwyczaje. A co w takiej sytuacji robi przyszły tatuś? Czy w jej towarzystwie pali papierosy? Pije alkohol? A może jeszcze zachęca przyszłą mamę, żeby towarzyszyła mu w tych przyjemnościach? Tatusiowie zaniechajcie stosowania perfum, jeśli żona powie „Ten zapach drażni mnie i mam nudności!!”. Zapewniam was, że tak może być naprawdę. W okresie ciąży wiele kobiet ma większą wrażliwość na zapachy. Prowadzi to do nasilenia nudności lub wymiotów.
Warto wspólnie wykonywać ćwiczenia dozwolone dla ciężarnych. Razem chodzić na na spacery lub na basen.

Wizyty u lekarza
W miarę możliwości przyszły tatuś powinien uczestniczyć w badaniach maleństwa, jeśli lekarz wyraża zgodę na zobaczenie maleństwa na monitorze ultrasonografu. To naprawdę sprzyja budowaniu więzi taty z maluszkiem.

Budowanie więzi z dzieckiem

Słuchanie głosu przyszłego taty pomaga w rozpoznaniu ojca tuż po urodzeniu. Tatusiowie mówcie do maluszka, czytajcie mu bajeczki. Jeśli potraficie to również śpiewajcie. Płód słyszy już od końca szóstego miesiąca ciąży.

Wspólne zakupy
Ile radości jest przy wspólnym wybieraniu wózka, kołyski czy łóżeczka? Natomiast wspólne wybieranie imienia jest z pewnością powodem długich wieczornych rozmów. Tato chciałby mieć Karolinkę, a mama Julię... i co teraz...? A po ciężkim porodzie dowiadujemy się, że to Wiktoria, która zwyciężyła trudy porodu, po to aby powitać nasz światek.

Celina Fręczko, położna

Redakcja poleca

REKLAMA