POLECAMY

Poród bliźniaków

Jestem w 31 tyg. ciąży. Jest to moja pierwsza ciąża, a ponad to bliźniacza (dwujajowa). Nie ukrywam że przeraża mnie poród. Stąd moje pytanie - jak może on przebiegać w sytuacji, gdy jedno dziecko znajduje się w położeniu główkowym, a drugie (to znajdujące się wyżej) w położeniu macicowym?
Poród bliźniaków

Jestem w 31 tyg. ciąży. Jest to moja pierwsza ciąża, a ponad to bliźniacza (dwujajowa). Nie ukrywam że przeraża mnie poród. Stąd moje pytanie - jak może on przebiegać w sytuacji, gdy jedno dziecko znajduje się w położeniu główkowym, a drugie (to znajdujące się wyżej) w położeniu macicowym? Czy istnieje możliwość, aby poród przebiegał naturalnie, czy raczej cesarskie cięcie? I która z tych metod bezpieczniejsza jest dla płodów?
Agata

Zobacz też: Poród - film

Ciąża bliźniacza bardzo często kończy się przed 38 tygodniem, a nierzadko w 36 tygodniu jej trwania. Generalnie zasada jest taka:
Jeśli pierwszy bliźniak ma położenie podłużne główkowe, a drugi miednicowe (myślę, że takie miała pani na myśli) można prowadzić poród w sposób tradycyjny tzn. drogą pochwową.

Jeśli lekarze wybraliby poród siłami natury, to po urodzeniu pierwszego bliźniaka, należy zastosować „pomoc Cowianowa-Brachta” - do urodzenia drugiego bliźniaka.

Jednak myślę, że u pierwiastek z takimi położeniami płodów częściej ciążę kończy się cięciem cesarskim. Jak zawsze to, co stworzyła natura jest najlepsze, ale czasami trzeba jej pomagać w niektórych rzeczach - więc proszę się nie obawiać ani cięcia cesarskiego ani porodu naturalnego. Proszę mieć też troszkę zaufania do swojego ginekologa, na pewno określi i wybierze ten rodzaj porodu, który dla pani i maluszków będzie najlepszy.

 

Pozdrawiam serdecznie

Celina Fręczko, położna

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (3)
/8 lat temu
ja ostatni raz dupcylam sie 3 tygodnie temu i mam bachora..o jezu jak cudownie bylo nam z cipki lało mi sie jak z sokowirówki .. mmmmmm
/8 lat temu
ja ostatni raz dupcylam sie 3 tygodnie temu i mam bachora..o jezu jak cudownie bylo nam z cipki lało mi sie jak z sokowirówki .. mmmmmm
/10 lat temu
ja jestem już w 39tyg.ciąży bliźniaczej dwujajowej.Będą to dziewczynki.ułożenie mają taki same co u Pani.Już za tydzień we środę będę miała cesarskie cięcie.Nie ukrywam że się boję panicznie.Mam już jedno dziecko chłopca ma on już 3 latka.Urodziłam go siłami natury no ale teraz lepiej dla dzieci i dla mnie bedzie cesarka.Trzeba się nastawić pozytywnie do porodu a bedzie dobrze.Pozdrawiam i trzymam kciuki.