POLECAMY

Początek porodu - jak się zachować

Czy można przegapić pierwsze skurcze porodowe? Co powinnaś zrobić, gdy rozpoznasz początek porodu? Odpowiada położna.
Początek porodu - jak się zachować

Zbliża się termin mojego porodu. Z jednej strony nie mogę się doczekać, z drugiej - niczego się tak do tej pory nie bałam. Najbardziej stresuje mnie to, że nie zorientuję się, że już czas jechać do szpitala. Czy można przegapić skurcze? Aleksandra


Poród trwa zwykle 8-12 godzin. Będzie więc czas, by dotrzeć na porodówkę. Co prawda każde dziecko rodzi się inaczej, ale zawsze pojawiają się dwa charakterystyczne sygnały, że to już. Są to skurcze mięśnia macicy i odejście wód płodowych.


Jeśli brzuch stanie się napięty i pojawią się pierwsze skurcze, nie trzeba panikować. Najlepiej sprawdzić, czy się powtarzają niezależnie od tego, czy stoisz, siedzisz, leżysz. Można wejść do wanny lub wziąć prysznic. Jeśli wtedy się nie wyciszą, to znak, że są to już skurcze porodowe ("opasują" i "ściskają" cały brzuch).


Z zegarkiem w ręku należy sprawdzić, czy odstępy między nimi się skracają, np. z 10 do 7-5 minut (gdy będzie dzielić je 5 minut, czas do szpitala). Z godziny na godzinę skurcze będą silniejsze i dłuższe (potrwają 40-60 sekund).


Lepiej nie oczekiwać, że wody płodowe chlusną. Częściej zdarza się, że się sączą. Biała podpaska pomoże sprawdzić, czy są czyste (przezroczyste). Wtedy można spokojnie jechać do szpitala. Jeśli miałyby kolor zielonkawy, pośpiech jest jak najbardziej wskazany.Urszula Tutaj-Puzyna, położna
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)