Jak leczyć opryszczkę u kobiet w ciąży?

Podczas ciąży nawet z pozoru niegroźne dolegliwości mogą okazać się uciążliwym problemem. Jeśli na ustach przyszłej mamy pojawi się opryszczka warto wiedzieć, jak w bezpieczny i skuteczny sposób walczyć z wirusem.

Podczas ciąży nawet z pozoru niegroźne dolegliwości mogą okazać się uciążliwym problemem. Jeśli na ustach przyszłej mamy pojawi się opryszczka warto wiedzieć, jak w bezpieczny i skuteczny sposób walczyć z wirusem.

Jak leczyć opryszczkę u kobiet w ciąży?

Fot. Depositphotos

Opryszczka wargowa wywoływana jest przez wirus Herpes Simplex. Do zakażenia dochodzi zazwyczaj już we wczesnym dzieciństwie, najczęściej poprzez kontakt z zakażoną osobą. Wirus, który dostał się do organizmu, migruje do komórek nerwowych, gdzie pozostaje w stanie uśpienia. Jego znamienną cechą jest jednak uaktywnianie się pod wpływem działania czynników, takich jak: stres, osłabienie układu immunologicznego czy niekorzystne warunki atmosferyczne. Do wystąpienia opryszczki może przyczynić się także ciąża oraz zmiany hormonalne zachodzące w organizmie kobiety. Pomimo że dolegliwość nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla rozwoju płodu, przeniesienie wirusa na narządy płciowe bywa niebezpieczne. Jak zatem uchronić się przed powikłaniami?

Zobacz więcej: Opryszczka w ciąży

Właściwa reakcja na pierwsze objawy opryszczki

Niezwykle ważna jest jak najszybsza reakcja w chwili kiedy pojawią się pierwsze symptomy opryszczki – swędzenie, mrowienie i zaczerwienienie w okolicach ust. W przypadku kobiet w ciąży, jak i karmiących piersią należy jednak zachować szczególną ostrożność przy wyborze leku przeciw opryszczce. Idealnym rozwiązaniem jest preparat, który nie tylko pomoże zwalczyć dolegliwość, ale będzie również w pełni bezpieczny dla zdrowia, jak np. krem Erazaban z substancją czynną Dokozanol. Powstrzymuje ona dostęp wirusów do zdrowych komórek skóry. Jeśli zatem odpowiednio szybko zaaplikujemy lek, możemy zapobiec wystąpieniu i rozprzestrzenieniu się opryszczki. Natomiast użycie preparatu w fazie, kiedy zmiany są już widoczne na ustach, spowoduje przyśpieszenie gojenia się zmiany i złagodzi jej nieprzyjemne objawy. Erazaban szybko się wchłania i nie pozostawia na skórze białych śladów. A co najważniejsze, ze względu na specyfikę zawartych w nim składników, jest bezpieczny dla kobiet w ciąży, jak i karmiących piersią.

Niezwykle trudno jest uchronić się przed wirusem opryszczki, dlatego zwłaszcza w tak szczególnym okresie jak ciąża i czas karmienia piersią warto mieć w domowej apteczce lek, który pomoże zwalczyć uciążliwą i mało komfortową dolegliwość.

Źródło: Materiały prasowe

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/rok temu
Niestety też to miałam podczas ciąży. Lekarz zalecił mi stosowanie wtedy kremu endvir 3 razy dziennie, ale i tak musiałam być pod jego kontrolą podczas stosowania. Opryszczka szybko zniknęła i mogłam cieszyć się zdrowymi ustami :)