kobieta, poród, noworodek, poród

Co powinnaś wiedzieć o połogu

Potrzeba czasu, aby po ciąży organizm wrócił do formy. Połóg to ciężki okres. Łatwiej go przetrwasz, wiedząc, czego możesz się spodziewać po swoim organizmie.
/ 11.08.2009 20:30
kobieta, poród, noworodek, poród

Wszystko się zmieniło. Ciąża wprawdzie jest za tobą, ale czy twój organizm już o tym wie? Czujesz się zmęczona porodem, utulaniem płaczącego maleństwa i lękiem, czy zdołasz je wykarmić własną piersią. Przed tobą sześć tygodni połogu.

Dlaczego wyglądam, jakbym nadal była w ciąży? Urodzenie dziecka to ubytek około pięciu kilogramów. W organizmie przez dziewięć miesięcy nagromadziło się sporo płynów, dlatego brzuch jest nadal widoczny. Wpływa na to również powiększona macica, która z każdym dniem kurczy się coraz bardziej. Na rozciągniętą skórę możesz stosować balsamy ujędrniające i naprzemienny chłodny i letni prysznic. Z rozpoczęciem diety odchudzającej musisz jednak poczekać, aż przestaniesz karmić piersią.

Kiedy skończy się to krwawienie? Po 2–6 tygodniach, gdy organizm oczyści się po porodzie (z krwią wydalany jest śluz i fragmenty tkanki z macicy). Krwawienie to nosi nazwę upławów poporodowych. Ich barwa z ciemnoczerwonej przechodzi w czerwonobrązową i żółtawą.

Jak sobie radzić z bolącym kroczem? Po porodzie fizjologicznym możesz odczuwać ból, zwłaszcza gdy krocze było nacinane lub pękło. Jeśli założono ci szwy rozpuszczalne, nie musisz przyjeżdżać do szpitala na ich zdjęcie. Rana zwykle goi się w  ciągu kilku tygodni, a ból słabnie. Gdy siadasz, możesz podkładać sobie poduszkę lub dmuchane kółko do pływania dla dzieci. Nie przyjmuj na własną rękę żadnych leków przeciwbólowych. Gdy karmisz piersią, decyduje o tym lekarz.


Zdarza mi się popuścić, czy to normalne? Nietrzymanie moczu to zwykła dolegliwość poporodowa, która mija po kilku tygodniach. Jej powodem jest osłabienie lub uszkodzenie mięśni dna miednicy. W powrocie do formy pomogą ćwiczenia wzmacniające mięśnie krocza. Jeśli nie przyniosą efektu, konieczne może być leczenie.

Dlaczego podczas karmienia boli mnie brzuch? To objaw kurczenia się macicy. Kiedy karmisz, twój organizm produkuje więcej oksytocyny, która przyspiesza ten proces i nasila dolegliwości.

Kiedy przestanę się pocić? Gdy pozbędziesz się nagromadzonych w organizmie płynów. Zwykle trwa to przez cały połóg. Pocenie nasila się przy karmieniu. Na pocieszenie można dodać, że w ten sposób przyspieszasz powrót do dawnej sylwetki.

Wciąż czuję się zmęczona, czy to brak witamin? To może być skutek nowych obowiązków i braku czasu na odpoczynek. Jeśli oprócz zmęczenia trudniej ci się oddycha, jesteś blada, być może masz anemię. Lekarz zleci badania krwi i zapisze witaminy.

Dlaczego czuję się przygnębiona? Baby blues spowodowany wahaniami hormonów zdarza się prawie 80 proc. kobiet. Potrzebujesz opieki ze strony najbliższych i okazji do odpoczynku. Gdy przywykniesz do nowej sytuacji, rytm dnia dziecka zacznie się normować, wróci do ciebie radość życia.

Obawiasz się, że cierpisz na depresję poporodową? Porozmawiaj o tym na forum polki.pl!


Tego nie lekceważ! Objawy, które powinny skłonić cię do wizyty u lekarza, to:

Krwawienie, które zamiast słabnąć, nasila się.

Ból w miejscu, w którym nacinano krocze, nie słabnie, okolica jest zaczerwieniona, nabrzmiała. To może świadczyć o tym, że doszło do infekcji.

Zły nastrój nie mija, ale nasila się, może to być początek depresji poporodowej.

Wyjątkowo intensywne pocenie – sprawdź, czy nie masz podwyższonej temperatury.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)