Ciąża bliźniacza

Ciąże bliźniacze ogólnie możemy podzielić na ciąże dizygotyczne (dwujajowe) i ciąże monozygotyczne (jednojajowe), wśród których szczególnym przypadkiem są te zakończone urodzeniem bliźniąt syjamskich.
/ 15.06.2008 21:42

Ciąże bliźniacze ogólnie możemy podzielić na ciąże dizygotyczne (dwujajowe) i ciąże monozygotyczne (jednojajowe), wśród których szczególnym przypadkiem są te zakończone urodzeniem bliźniąt syjamskich.

Do pierwszego rodzaju ciąż dochodzi kiedy w cyklu uwolnione zostają dwie komórki jajowe zamiast jednej i obie ulegną zapłodnieniu. W jej następstwie rodzą się tzw. bliźnięta dwujajowe będące po prostu zwykłym rodzeństwem, różniącym się od innych tylko tym, że przyszły na świat praktycznie w tym samym czasie. Dzieci takie wykazują zazwyczaj podobieństwo jedynie rodzinne. Mogą być tej samej lub odmiennej płci i stanowią około 70% wszystkich par bliźniaczych. Na naszym kontynencie zdarzają się 12-14 razy na tysiąc porodów. Ciąża bliźniacza

Inaczej sprawa wygląda z ciążami jednojajowymi. Jak do tej pory są one pewnego rodzaju zagadką. Powstają kiedy jedna komórka jajowa zostaje zapłodniona jednym plemnikiem, a potem z nieznanych jak dotąd powodów, dochodzi do jej rozdzielenia. Dzieje się to zwykle między trzecim a siódmym dniem po zapłodnieniu i prowadzi do powstania dwóch oddzielnych zarodków, które od tej pory rozwijają się jako dwa niezależne organizmy. Dzieci urodzone z takiej ciąży są niezwykle podobne i zawsze są tej samej płci. Pod względem genetycznym praktycznie się nie różnią, „ jakby były boskim żartem mającym za zadanie podważyć nasze poczucie wyjątkowości i pojedynczości w świecie” – jak pisze Lawrence Wright. Bliźnięta jednojajowe u rasy białej to zaledwie 30% populacji bliźniąt. Częstość porodów o takim charakterze jest wielkością stałą na całym świecie i wynosi 3,5 na tysiąc porodów. Uznać należy, że poczęcie bliźniąt jednojajowych jest przypadkiem, bo jak do tej pory nie zaobserwowano żadnych dziedzicznych czy rodzinnych skłonności.

Jeszcze rzadszym przypadkiem niż narodziny bliźniąt monozygotycznych, jest przyjście na świat bliźniąt syjamskich – raz na 33 – 175 tysięcy ciąż. Do ciąży takiej dochodzi, gdy podział komórki jajowej następuje dopiero po 12-14 dniach od utworzenia się zygoty będąc powodem już tylko częściowego rozdzielenia bliźniąt, które w różnym stopniu pozostają zrośnięte wspólnymi narządami.

Czy wiesz, że Twoje szanse na zajście w ciążę dwujajową rosną gdy:

  • przyjmowałaś leki hormonalne bądź stosunkowo niedawno przestałaś brać hormonalne środki antykoncepcyjne,
  • leczyłaś się z niepłodności,
  • zaszłaś w ciążę na skutek sztucznego zapłodnienia (in vitro),
  • rozregulował Ci się cykl miesięczny ponieważ długo podróżowałaś przekraczając kilka stref czasowych bądź ponad miesiąc byłaś w regionie o diametralnie innym klimacie,
  • jesteś kobietą 35-letnią lub starszą ( z wiekiem częściej dochodzi do cykli podczas których uwalniane są dwie komórki jajowe )
  • Ty lub Twój partner pochodzicie z rodzin, w których rodziły się bliźnięta. Gdy sama pochodzisz z takiej pary prawdopodobieństwo urodzenia dwojaczków wzrasta kilkakrotnie,
  • rodziłaś więcej niż raz, przy czym prawdopodobieństwo wzrasta wraz z liczbą porodów.

Redakcja poleca

REKLAMA