Jak ubierać noworodka - na spacer zimą, do snu czy latem
Zasad jak ubrać noworodka jest kilka - przede wszystkim nie przegrzewaj dziecka. Używaj naturalnych tkanin: zimą noworodka ubierz na spacer w wełniane śpiochy, a latem zdecyduj się na muślin czy len (pamiętaj o bambusowych lub wielorazowych pieluchach). Postaraj się, aby maluszek był ubrany w rzeczy bawełniane, przewiewne. Ubieraj noworodka warstwowo.

Według rad położnych, noworodek powinien być ubrany o jedną warstwę więcej, niż dorosły człowiek. Mimo to ubieranie niemowlaka przysparza nie lada dylematów zwłaszcza zimą podczas spacerów, do samochodu czy podczas snu. Pamiętaj wtedy o zasadach bezpieczeństwa, o których piszemy poniżej.
Jak ubierać noworodka na spacer zimą
Jednym z najczęściej powielanych błędów jest ubieranie noworodka w zbyt dużą ilość warstw, jeśli spacer odbywa się np. na powietrzu, ale w międzyczasie mama wchodzi do sklepu ze śpiącym dzieckiem i nie zdejmuje mu czapki, czy nie rozpina śpiworka/kombinezonu zimowego. Jest to podyktowane tym, że drzemka malucha jest bezcenna dla rodzica, a samo ubieranie i rozbieranie dziecka nastręcza kłopotów - zwłaszcza, gdy aura na dworze nie sprzyja.
Decyduj się na ubrania, które łatwo zdjąć i założyć, są miłe dla ciała, nie zawierają zbędnych elementów i ozdób. Naturalne materiały powinny być bezwzględnie stosowane jako pierwsza warstwa przy ubieraniu noworodka i powinny dobrze przylegać do ciała.
Noworodka ubieraj w zależności od temperatur:
- powyżej 0°C: wybierz bawełniane body z długim lub krótkim rękawem, bluzkę z długim rękawem, spodnie-legginsy (bez zbędnych guzików i zapięć), ciepłe skarpety.
- poniżej 0°C: zdecyduj się np. na body z długim rękawem, pajacyk z dodatkiem wełny, sweterek lub bluzę i podwójne skarpety (warto mieć jedną parę takich, które nakładasz „na wyjście”). Możesz też zakupić buciki niemowlęce np. wykonane z wełny czy skóry, które dodatkowo izolują stopy od zimna oraz przydają się, jeśli nosisz dziecko w chuście (przeczytaj więcej o chustonoszeniu). Możesz też pomyśleć o golfie lub ubrankach termoaktywnych.

Kombinezon jednoczęściowy czy dwuczęściowy?
Kiedy już maluch jest ubrany w odzież na wyjście, konieczny jest kombinezon dla niemowlaka: zazwyczaj dla noworodków i małych niemowląt przeznaczone są jednoczęściowe kombinezony zimowe: warto, by były zapinane na suwak tak, by łatwo było ubrać dziecko. Najważniejsze, by kombinezon spełniał swoje zadanie i zabezpieczał okolice nerek oraz karku: tu przyda się także szalik-golf pod kombinezon.
Zrezygnuj z guzików, postaraj się też unikać futrzanych kapturów, które mogą drażnić dziecko, a włosy mogą trafić do jego ust. Większość kombinezonów posiada wbudowane rękawiczki i stópki. Wybieraj większy rozmiar, niż nosi dziecko. Dwuczęściowy kombinezon jest dedykowany dzieciom, które chodzą.
Jak ubrać noworodka na zimowy spacer tak, by na pewno nie zmarzł? Postaraj się o śpiworek do wózka lub wiatroszczelne i wodoodporne okrycie malca. W ramach izolacji - wyłóż dno gondoli ciepłym kocem. W przypadku opadów śniegu, miej pod ręką folię ochronną - większość wózków ma ją w standardzie wyposażenia.
Jak ubierać noworodka do snu
Optymalną temperaturą do snu jest przedział 19-22°C. Nie należy nagrzewać pomieszczenia, ale warto zadbać o to, aby w domu nie było przeciągów, a po kąpieli maluch nie miał szansy się ochłodzić. Dobrze mieć bawełnianą czapeczkę, jeśli droga od łazienki do sypialni jest dość długa - przyda się też ręcznik z kapturkiem.
Obszar nerek i karku wychładza się dość szybko i po nich rozpoznasz, czy dziecko powinno zostać okryte, czy np. dodatkowo ubrane. Noworodek do snu zazwyczaj powinien być ubrany w pełne śpiochy (czyli ze skarpetkami) lub ew. śpioszki bez stópek oraz włożony w śpiworek do spania o średniej grubości - bezwzględnie nie należy okrywać dziecka kocykiem czy kołdrą, ani kłaść na poduszce - poprzez ich stosowanie zwiększa się ryzyko śmierci łóżeczkowej.
Jeśli w pomieszczeniu jest chłodno, zdecyduj się na zakup grubszego śpiworka, lub na piżamkę nałóż pajacyk (bez rękawów).
Jak ubierać noworodka w domu i latem
Zazwyczaj w domu temperatura oscyluje wokół 22-23°C, dlatego dziecku wystarczy jedna warstwa - najczęściej pajacyk, lub body i legginsy. Z upływem czasu warto będzie kontrolować, czy dziecku nie jest za zimno lub za ciepło - pamiętaj o sprawdzaniu karku, stóp czy dłoni. Kiedy maluch zacznie raczkować, warto zrezygnować ze śpiochów ze stópkami, które mogą blokować jego zapał do poruszania się.
Bardzo ważne jest dobranie odpowiedniej garderoby latem - postaw wyłącznie na naturalne tkaniny: delikatną bawełnę (body czy kaftaniki, rampersy czy bloomersy), ew. cienkie skarpetki oraz muślinowe otulacze czy ażurowe kocyki (warto mieć na podorędziu, gdy np. wejdziesz do klimatyzowanego sklepu).

Nie zapomnij o letnich akcesoriach: ubieraj noworodka w cienkie chustki lub czapeczki chroniące przed słońcem oraz rozważ zakup parasolki do wózka. Pod żadnym pozorem nie okrywaj wózka - dziecko wówczas będzie czuło się na spacerze jak w piekarniku.
Jak ubierać dziecko do samochodu
Wielu rodziców martwi się o ubieranie noworodka na czas przejażdżek autem. Słusznie - maluch nie powinien mieć na sobie odzieży wierzchniej podczas jazdy samochodem, ponieważ w razie wypadku czy kolizji to kombinezon czy kurtka pozostaje w foteliku, a dziecko może z niego wylecieć.
Przerażający scenariusz nie jest zbyt częsty, ale lepiej ubieraj dziecko wystarczająco ciepło (nałóż dodatkową warstwę, apaszkę, czapkę oraz buciki) i zabierz ze sobą kocyk lub kołderkę na czas podróży. Nie ustawiaj klimatyzacji na wysokie temperatury, by po wyjściu z samochodu nie zafundować rozgrzanemu noworodkowi porcji szoku termicznego. Możesz też zainwestować w śpiworek do samochodu.
Więcej w temacie: Jak dbać o noworodka zimąJaki wybrać wózek dla dzieckaJak wybrać dobrą spacerówkę