Od momentu narodzin każda mama chce zapewnić swojemu maleństwu wszystko, co najlepsze. W początkowym, niezwykle dynamicznym okresie życia dziecka, najlepszą dietę umożliwiającą mu prawidłowy rozwój, stanowi mleko mamy. Jednak zawartość witaminy D i K w mleku kobiecym jest niewystarczająca do pokrycia dziennego zapotrzebowania niemowlęcia. Wówczas niezbędna jest suplementacja.
Fot. Fotolia
Jest to szczególnie istotne w obliczu zainaugurowanych 1 sierpnia obchodów Światowego Tygodnia Karmienia Piersią. Tydzień obchodzony jest już od 1990 r. w ponad 170 krajach na świecie, a głównym celem jego obchodów jest zwrócenie uwagi na korzyści wynikające z karmienia piersią zarówno dla matki, jak i dla dziecka.
Kiedy mały człowiek przychodzi na świat jego organizm musi stawić czoła wielu nowym wyzwaniom. Jest zupełnie bezbronny, dlatego tak ważna jest troska, opieka i ochrona mamy. Wtedy również niezwykle istotna do prawidłowego rozwoju jest urozmaicona, dobrze zbilansowana dieta. Zarówno według zaleceń ekspertów Światowej Organizacji Zdrowia, jak i Europejskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci (ESPGHAN) najlepszym sposobem żywienia niemowląt w pierwszych 6 miesiącach życia jest karmienie piersią. Pokarm mamy nie zapewnia wystarczającej dawki witaminy D i K. A są one niezbędne w rozwoju dzieci i niemowląt.
Zgodnie z aktualnymi (pochodzącymi z 2009 roku) polskimi zaleceniami dotyczącymi profilaktyki niedoborów witaminy D, noworodki i niemowlęta karmione piersią powinny otrzymywać dawkę 400j.m tej witamin na dobę. Dokładnie tyle zawiera jedna kapsułka „twist- off” Vita D. Kapsułki są bezpieczne, higieniczne i wygodne w stosowaniu, a ich zawartość na bazie oleju MCT jest dobrze tolerowana i przyswajalna. Zawartość jednej kapsułki w pełni pokryje dzienne zapotrzebowanie niemowlęcia na tę witaminę.
Karmiąc piersią dajemy dziecku, to co najlepsze, nie należy jednak zapominać, że konieczna jest w tym czasie uzupełnianie diety o 400 j.m witaminy D. Dzieci karmione sztucznie lub dokarmiane powinny mieć indywidualnie przez lekarza, położną lub konsultanta laktacyjnego wyliczona dawkę.
Witamina D jest wytwarzana przez organizm pod wpływem światła słonecznego. Jednak w naszym umiarkowanym klimacie taka synteza ma miejsce w zasadzie jedynie od kwietnia do września, pod warunkiem, że w godzinach między 10 a 15 przez minimum 15 minut przebywać będziemy na słońcu z odsłoniętymi, ale nie chronionymi kremami z filtrem ramionami i nogami. Jak wiadomo jednak, taka bezpośrednia ekspozycja słoneczna bez użycia filtrów jest niewskazana w przypadku niemowląt poniżej 6 miesiąca życia, a filtry zmniejszają wydajność syntezy skórnej nawet o 90%. Dlatego, aby zapewnić naszemu maleństwu właściwą dawkę witaminy D już od pierwszych dni życia należy uzupełniać jej niedobory suplementami.
Równie ważne dla prawidłowego rozwoju małego dziecka, jest uzupełnianie niedoborów witaminy K, która pełni istotną rolę w procesie krzepnięcia krwi, a jej niedobory mogą spowodować bardzo dla niego niebezpieczne krwawienia. Aby im zapobiec, już w szpitalu noworodek dostaje domięśniowo 0,5mg witaminy K. Potem zaś, począwszy od 8 doby życia dziecka aż do skończenia 3 miesiąca, należy tę witaminę suplementować. Zgodnie z zaleceniami Zespołu Ekspertów niemowlęta karmione piersią powinny otrzymywać 25mcg na dobę. Aby zapewnić dziecku kompleksowe wsparcie niezbędnymi mu od 8 doby do 3 miesiąca życia witaminami, w tym okresie podawaj mu Vita K i Vita D lub kompleks witamin Vita K+D.
Źródło: Materiały prasowe