Bywa tak, że malca trudno namówić na wizytę w toalecie. Dziecko nie ma ochoty jeść a do tego ma bóle brzucha. Częstym problemem u dzieci są zaparcia. Co robić? Najlepiej przyjrzeć się jego diecie, a czasem odwiedzić lekarza.
Zaburzenie w oddawaniu stolców określamy jako zaparcie. Wówczas stolce są twarde, zbite i suche. Malec oddaje je z wysiłkiem. Boli go brzuszek oraz ma trudności w oddawaniu gazów. Nierzadko dziecko nie może w ogóle zrobić kupki.
Jeśli zaparcia występują u niemowlęcia należy wykluczyć przyczyny organiczne. Zalicza się do nich:
- wady anatomiczne układu pokarmowego,
- nieprawidłowości w okolicy odbytnicy,
- choroby układu nerwowego
Pocieszające jest to, że najczęściej przyczyną zaparć u niemowlęcia jest niedojrzałość układu pokarmowego i błędy żywieniowe.
Niemowlęta karmione mlekiem modyfikowanym powinny oddawać stolec co 1-2 dni. Natomiast dzieci karmione piersią na początku mogą oddawać stolec po każdym karmieniu. Ale niektóre niemowlęta oddają stolec raz na 2-3 dni, a nawet raz na tydzień. Wszystko jest w porządku o ile konsystencja stolca jest prawidłowa i dziecko nie męczy się przy jego oddawaniu. Nie występują wymioty oraz kolki.
Jak pomóc maluszkowi?
Jeśli oddawanie stolca jest męczące dla dziecka, dobrze jest pomasować mu brzuszek. Można zrobić dziecku ciepłą kąpiel. Skuteczna bywa gimnastyka- lekkie dociskanie kolanek maluszka do jego brzuszka. Czasami lekarz może zasugerować zmianę mleka modyfikowanego. Zaparcia często spowodowane są niedostateczną ilością płynów w diecie. Dlatego w przypadku trudności w oddawaniu stolca, należy dawać dziecku więcej pić. Już czteromiesięcznemu maluchowi można podać kompot z suszonych śliwek lub moreli. Przed śniadaniem można podać do picia wodę lub herbatkę np. z kopru włoskiego. W diecie starszego niemowlęcia powinny znaleźć się warzywa, owoce, gruboziarniste kasze i jogurty. Warto podawać suszone owoce. W wyjątkowych przypadkach można zastosować czopek glicerynowy. Nie należy czynić tego często, ponieważ każda „mechaniczna” pomoc przy oddaniu stolca „rozleniwia” zwieracze odbytu. Jeśli rodzice często będą podawać czopek, dziecko nie będzie w stanie samodzielnie robić kupki bo zwieracze będą czekały na mechaniczne pobudzenie.
Czy zaparcie może być spowodowane wstrzymywaniem oddawania stolca?
Tak dzieje się bardzo często. Przy zaparciu, oddanie stolca jest bolesne. Dziecko o tym pamięta i ciągle zwleka z wizytą w toalecie. Takie problemy najczęściej maja dzieci, które zbyt szybko sadzane były na nocnik lub zawstydzane z powodu brudzenia majteczek. Przedszkolaki mają problemy z oddawaniem stolca- może to być spowodowane stresem. W takiej sytuacji warto rozmawiać z wychowawczynią. Jeśli sytuacja jest naprawdę trudna, lepiej, żeby na jakiś czas nie prowadzić dziecka do przedszkola.