Ząbkowanie - objawy i sposoby na ból

Ząbkowanie objawy fot. Adobe Stock
Ząbkowanie zaczyna się zazwyczaj między 5. a 7. miesiącem życia niemowlaka. Objawia się m.in. brakiem apetytu, wydzielaniem dużej ilości śliny, drażliwością dziąseł i ich opuchnięciem, niepokojem i rozdrażnieniem, niekiedy katarem i gorączką.
Edyta Liebert / 07.01.2021 12:41
Ząbkowanie objawy fot. Adobe Stock

Objawy ząbkowania mogą być niemal niezauważalne i nie wiązać się z bólem, ale mogą też przechodzić w sposób widoczny i bolesny dla niemowlaka.

Objawy ząbkowania i sposoby na każdy z nich

Ząbkowanie może zacząć się już u 4-miesięcznego dziecka i jego objawy są trudne do pomylenia, chyba że następuje silna kumulacja symptomów i rodzice podejrzewają np. infekcję z powodu gorączki u niemowlaka.

  • Wydzielanie dużej ilości śliny.

Co możesz zrobić? Zainwestuj w śliniaki i pieluchy wielorazowe - dziecko będzie się ślinić jeszcze przez kilka miesięcy. Ponadto postaraj się o gryzaki.

  • Branie do ust różnych przedmiotów oraz palców (stóp i dłoni).

Co możesz zrobić? Zadbaj jedynie o higienę małych rączek i nóg, bo wkładanie do ust stóp jest zjawiskiem normalnym, a wręcz wskazanym i prawidłowym. 

Co możesz zrobić? Postaraj się mieć na podorędziu przeciwbólowy i przeciwgorączkowy paracetamol (koniecznie zerknij na sposób dawkowania paracetamolu) w formie syropu lub czopków.

  • Zaczerwienione, swędzące i opuchnięte dziąsła.

Co możesz zrobić? Ulgę zbolałym dziąsłom przyniosą schłodzone gryzaki oraz delikatne masowanie dziąseł przy pomocy specjalnych silikonowych nakładek na palec.Ząbkowanie - objawy

fot. Adobe Stock

  • Płacz, pojękiwanie, marudzenie, problemy ze snem.

Co możesz zrobić? Nosić, tulić, wspierać, by maluch przetrwał ten trudny czas.

  • Katar przy ząbkowaniu.

Co możesz zrobić? Katar przy ząbkowaniu jest wodnisty, przezroczysty i nie towarzyszy mu gorączka. Jeśli będzie się nasilać, warto zaopatrzyć się aspirator do nosa.

  • Odmowa ssania.

Co możesz zrobić? Ząbkowanie jest procesem powodującym duży dyskomfort i dziecko „w odwecie” nie chce ssać piersi czy smoczka butelki, odmawiając mleka, co niepokoi rodziców. Może też dojść do bolesnych „nadgryzień” brodawki. Może też wystąpić brak apetytu przy ząbkowaniu - jest to normalne, ale warto skonsultować z pediatrą. 

  • Wysypka na skórze.

Co możesz zrobić? Stosunkowo rzadko może też pojawić się wysypka na skórze, zwłaszcza w okolicy ust, w wyniku nadmiernie wydzielanej śliny. Możesz poradzić się pediatry i zastosować maść łagodzącą. 

Czytaj także: Bursztyn na ząbkowanie - czy pomaga na dolegliwości?Jak podawać dziecku leki bez receptyJak bezpiecznie dawkować ibuprofen u dzieci

Redakcja poleca

REKLAMA