Gorączka przy ząbkowaniu - ile wynosi, ile trwa i kiedy podać lek

Gorączka przy ząbkowaniu fot. Adobe Stock
Gorączka przy ząbkowaniu to zazwyczaj temperatura do ok. 38 st. C lub stan podgorączkowy. Towarzyszy jej rozdrażnienie i niekiedy katar. Trwa od 1 do 3 dni - w zależności od tego, który ząb przebija się przez dziąsło.
Edyta Liebert / 18.03.2020 19:47
Gorączka przy ząbkowaniu fot. Adobe Stock

Temperatura przy ząbkowaniu niemowlaka może sięgać wartości nawet powyżej 38ºC i trwać 1-3 dni. Wówczas należy podać lek przeciwgorączkowy lub czopek i przetrwać ten trudny czas. Gorączka powinna ustąpić samoistnie po przebiciu się zęba przez dziąsło.

Gorączka przy ząbkowaniu - ile może wynosić

Zazwyczaj ząbkowanie i gorączka idą w parze, jednak najczęściej termometr nie wskaże więcej niż 38ºC, jeśli mówimy o zębach przedtrzonowych. Dla dużego grona rodziców temperatura przy ząbkowaniu to pierwsze zetknięcie się z gorączką u niemowlaka i powoduje silny stres.

Pierwszy ząb może zacząć się ujawniać już ok. 4 miesiąca życia dziecka lub nieco później - zgodnie z kalendarzem ząbkowania.

Wysoka gorączka przy ząbkowaniu to taka, której wartość przekracza 38,5ºC - nawet do 40ºC. Taka sytuacja wymaga szybkiej reakcji i podania paracetamolu zgodnie ze schematem dawkowania lub czopka doodbytniczo.

W drugiej kolejności można podać ibuprofen dla dzieci, który działa przeciwzapalnie - gorączka podczas ząbkowania jest reakcją na stan zapalny w jamie ustnej spowodowany wysiłkiem przebijania się zęba przez dziąsło. Popularne stały się również zawiesiny do kupienia w aptece, które najczęściej trzeba wprowadzać strzykawką do buzi dziecka. 

Warto mieć na uwadze, że organizm kilkumiesięcznego dziecka reaguje na wysoką temperaturę podczas ząbkowania rozdrażnieniem, a nie apatycznością, a sama gorączka może szybko wzrosnąć, jak również zacząć prędko spadać.

Bardzo wysoka temperatura (ok. 40ºC) u dziecka, która się utrzymuje dłużej niż 1-2 dni, może być sygnałem infekcji i nie mieć związku z wyrzynaniem się zęba czy zębów.

Podsumowując, na wysoką lub męczącą gorączkę przy ząbkowaniu można stosować:

  • paracetamol,
  • ibuprofen,
  • czopki doodbytniczo,
  • zawiesinę.

Ile trwa gorączka przy ząbkowaniu

Statystycznie gorączka przy ząbkowaniu trwa 1 do 3 dób w zależności od tego, jaki ząb (trzonowy czy przedtrzonowy) się wyrzyna. Temperatura nie musi też wystąpić wcale, ale jeśli dziecku wyrzyna się kilka zębów jednocześnie, oprócz gorączki i rozdrażnienia można też zaobserwować katar przy ząbkowaniu.

Katar przy ząbkowaniu ma charakterystyczną postać: jest wodnisty, przezroczysty, lejący się. Może utrudniać oddychanie, ale łatwo go usunąć aspiratorem do nosa lub przechodzi samoistnie.

Preparaty i gryzaki na ząbkowanie

Dobra wiadomość jest taka, że dziecku można pomóc nie tylko podczas gorączki przy ząbkowaniu, ale w całym procesie wyrzynania się zębów mlecznych. Zła wiadomość jest taka, że przebijają się one aż do 2-3 roku życia, a zęby trzonowe mogą powodować silniejsze dolegliwości. Jak pomóc dziecku przy ząbkowaniu?

Rodzic niemowlaka nie obejdzie się bez:

  • gumowego gryzaka-zabawki na ząbkowanie (koniecznie z atestem i znoszącego częstą sterylizację),
  • paczki chusteczek zawsze pod ręką (dziecko bardzo się ślini),
  • maści/żelu ziołowego, który można stosować bez obaw na dziąsła malucha,
  • gumowej nakładki na palec zakończonej jak miniszczoteczka do masowania dotkliwych miejsc podczas ząbkowania, 
  • preparatu do jamy ustnej stosowanego miejscowo na ból w sprayu (na bazie rumianku, kory dębu - to koszt ok 12 zł) - doraźnie.
  • ewentualnie matka karmiąca powinna posiadać w apteczce nakładki silikonowe ochraniające brodawki podczas karmienia oraz maść na bazie lanoliny w przypadku zranionych sutków.

Pamiętaj, że pojawienie się pierwszego zęba u dziecka wiąże się z rozpoczęciem regularnej higieny przy pomocy miniszczotek do mycia „od pierwszego ząbka” oraz pasty do zębów. Najlepiej wybrać produkty ekologiczne i atestowane.

Więcej porad parentingowych: 5 sposobów na obniżenie temperatury u dzieckaJak poprawnie mierzyć temperaturę dzieckuCo o stanie zdrowia mówi zielona kupa u niemowlaka

Redakcja poleca

REKLAMA