Wyjazd z dzieckiem - rady na drogę

wyjazd z dzieckiem rady na drogę fot. Fotolia
Planując wakacje z maluszkiem, warto dobrze przemyśleć, jak dotrzeć na miejsce w dobrej formie. Oto nasze podpowiedzi!
/ 26.06.2013 15:46
wyjazd z dzieckiem rady na drogę fot. Fotolia

1. Podróż samochodem...

Można zabrać, co się chce, dojechać na miejsce bez przesiadek i zatrzymywać się tak często, jak się chce (albo musi). To najwygodniejsza opcja, jeśli tylko auto jest sprawne, trasa niezbyt daleka, a za kierownicą nie siedzi niedzielny, zmęczony albo łatwo wpadający w irytację kierowca.
  • Planując trasę, uwzględnij postoje. Nie da się siedzieć w foteliku przez kilka godzin z rzędu. Malec musi co jakiś czas (np. co dwie godziny) zmienić pozycję i rozprostować kości.
  • Zadbaj o komfort malucha... Osłoń okna roletami, by malca nie raziło słońce. Sprawdzaj, czy bobasowi nie jest za ciepło/za zimno. Pomyśl o poduszeczce samochodowej okalającej szyję.
  • ...i własny. Jeżeli podróżujesz z dzieckiem sama, przyda ci się dodatkowe wsteczne lusterko, dzięki któremu możesz na niego zerkać.
  • Przygotuj auto. Musi być oczywiście sprawne, ale chodzi także o sprawdzenie, czy fotelik jest dobrze przymocowany, a na tylnej półce nie leżą ciężkie przedmioty. Dokładnie wywietrz wnętrze.
  • Nie szarżuj. Lepiej dojechać godzinę później niż wcale.
  • Nigdy nie wypinaj dziecka z fotelika... Nie wolno ci tego zrobić, nawet jeśli bobas płacze, jest głodny albo z pieluchy wydobywają się podejrzane zapachy. Jeśli chcesz go wyjąć, zjedź na parking.
  • ...ani nie zostawiaj go w samochodzie. Nie wolno tego robić nawet, gdy chcesz skorzystać z toalety, a ono śpi.
  • Uważaj na jedzenie podczas jazdy... Dziecko może się zakrztusić i trudno mu będzie pomóc. W razie problemów zjedź na pobocze.
  • ...i klimatyzację. Przez nią najczęściej dzieci (dorośli też!) się przeziębiają.

2. Wyjazd z dzieckiem - Podróż samolotem

Dzieci do 2 roku życia podróżują na kolanach rodziców. Niektóre linie oferują liczne udogodnienia, zwłaszcza na dłuższych trasach. Bywa z tym jednak bardzo różnie, dlatego najlepiej przeczytać informacje na stronach internetowych linii, a jeśli korzystacie z lotu czarterowego, wypytać o wszystko w biurze podróży. I jeszcze jedno: dzieci znoszą zmiany ciśnienia podczas startu i lądowania gorzej niż dorośli, w dodatku zwykły katar może spowodować trudny do wytrzymania ból uszu. Pomóc może wyczyszczenie noska i przystawienie malca do piersi albo podanie picia.

3. Wyjazd z dzieckiem - Podróż pociągiem

Taka podróż może być całkiem wygodna, zwłaszcza jeśli nie macie przesiadek ani zbyt dużego bagażu. Uwaga, od marca tego roku nie płaci się już za przewóz niezłożonego wózka. W niektórych pociągach znajdują się przedziały dla matek z dziećmi (są w nich przewijaki). We wszystkich pociągach z wagonami restauracyjnymi można poprosić o wrzątek, wyparzenie butelek czy podgrzanie posiłku dla dziecka.

Redakcja poleca

REKLAMA