Wszystko o wzroku maluszka

dziecko fot. Panthermedia
Ciekawi cię, jak maleństwo odbiera otaczający je świat? Tutaj znajdziesz odpowiedzi na wszystkie pytania dotyczące wzroku niemowlęcia.
/ 20.03.2012 12:30
dziecko fot. Panthermedia
Jak widzi noworodek?
W pierwszych tygodniach dziecko widzi niewyraźnie, gałki oczne nie pracują intensywnie, bo nie są na to jeszcze gotowe. Jego świat jest w odcieniach szarości, czerni i bieli (na początek otocz dziecko kontrastowymi, czyli czarno-białymi przedmiotami). Dzięki temu układ nerwowy nie odbiera zbyt wielu bodźców, które mogłyby zmęczyć maleństwo. A do tego brzdąc przez jakiś czas widzi „oddzielnie” jednym i drugim okiem. Dopiero z czasem mózg zaczyna zlewać te dwa obrazy w całość. Jeszcze później nauczy się widzieć głębię.

Czy to prawda, że noworodek widzi świat do góry nogami?
Tak. Dzieje się tak dlatego, że obraz, który dociera do siatkówki, jest odwrócony przez soczewkę. Dorośli sobie z tym radzą, gdyż mózg przetwarza i interpretuje to, co dociera do niego za pośrednictwem oczu. Maleństwo dopiero się tego nauczy.

Moja dwutygodniowa córeczka ma niebieskie oczy. Czy takie zostaną?
Tego nie można stwierdzić. Wszystkie dzieci przychodzą na świat z niebieskimi oczami niezależnie od tego, jaki kolor oczu rodzice przekazują im w genach. W tęczówce nie ma jeszcze pigmentu. Kolor oczu ustala się do końca pierwszego roku życia.

Słyszałam, że maluszek nie widzi na odległość. Czy to prawda?
Tak, w pierwszych tygodniach życia niemowlę najostrzej widzi w odległości 20–30 cm, czyli takiej, jaka podczas karmienia piersi dzieli jego oczy od maminej twarzy. To dowód na mądrość natury. Dzięki temu dziecko szybko się uczy, że obecność mamy i błogie poczucie pełnego brzuszka idą w parze. By zatrzymać wzrok malca, warto patrzeć się mu prosto w oczy i się uśmiechać.

W jakich sytuacjach pójść z niemowlakiem do okulisty?
Trzeba to zrobić, jeśli pediatra stwierdzi jakiekolwiek nieprawidłowości w budowie oczu u maluszka urodzonego przed czasem, a także gdy mama dziecka przeszła w czasie ciąży poważne zakażenie lub sam noworodek ciężko zachorował. Warto też pamiętać, że pomiędzy szóstym a ósmym tygodniem życia niemowlę nawiązuje kontakt wzrokowy z mamą i odpowiada uśmiechem na uśmiech. Jeśli w dziewiątym tygodniu nadal tego nie robi, trzeba iść do lekarza.

Kiedy zamienić czarno-białe zabawki na kolorowe?
Gdy maluch skończy trzy miesiące, czarno-białą karuzelkę zastąp kolorową. Krzykliwe barwy, zwłaszcza żółć i czerwień, stymulują układ nerwowy maluszka.

Czy z trzymiesięcznym lekko zezującym malcem trzeba iść do lekarza?
Jeśli zezowanie, nawet sporadyczne, utrzymuje się po czwartym miesiącu, trzeba odwiedzić okulistę. Zez nie musi być efektem wady wzroku, dlatego lekarz zwykle robi badanie dna oka, które pozwala wykluczyć różne choroby.

Kiedy dziecko rozpozna siebie w lustrze?
Półroczny malec uwielbia przyglądać się sobie w lustrze, ale nie wie jeszcze, że w odbiciu jest on. Raczej widzi innego malucha. Jeśli namalujesz na policzku rocznego malca kropkę, np. szminką, ten będzie starał się ją zeskrobać z... lustrzanej tafli. Dopiero dwuletni smyk sięgnie do swojej buzi.

Kiedy malec będzie widzieć jak dorosły?
Już ośmiomiesięczny malec widzi osiem razy lepiej niż noworodek (ostrość widzenia rocznego smyka jest porównywalna z widzeniem dorosłego). Dostrzega głębię, czyli umie określić, jaka zabawka leży bliżej/dalej. Odkrywa też mnóstwo drobiazgów. W tym okresie rozwija się też współpraca oczu i dłoni (koordynacja wzrokowo-ruchowa).

Redakcja poleca

REKLAMA