POLECAMY

Toksoplazmoza

Dzień dobry, chciałabym się dowiedzieć, jaki jest okres wylęgania się w organizmie toxoplazmozy?
Toksoplazmoza

Dzień dobry, chciałabym się dowiedzieć, jaki jest okres wylęgania się w organizmie toxoplazmozy, jak to długo trwa od momentu zarażenia i czy można zdiagnozować toxo z dnia na dzień na podstawie badania krwi? Z góry dziękuję za odpowiedź.


Madzia
Istnieje kilka typów badań w kierunku toksoplazmozy.
Badanie Toxoplazma IgG ilościowo pozwala stwierdzić, czy pani kiedykolwiek chorowała już na toksoplazmozę. Przeciwciała IgG (późne) pojawiają się w krwi od drugiego do czwartego tygodnia od zarażenia. Przez kolejne 2-4 miesiące ich poziom szybko wzrasta. Później ich ilość we krwi powoli spada. Gdy utrzymują się one na stałym poziomie, oznacza to, że zakażenie miało miejsce w przeszłości. Przeciwciała IgG są obecne we krwi przez całe życie i chronią panią przed ponownym zarażeniem.
Badanie Toxoplazma IgM ilościowo pozwoli stwierdzić, czy pani nie jest aktualnie chora na toksoplazmozę. Przeciwciała IgM (wczesne) pojawiają się w krwi już w pierwszym tygodniu od zarażenia. W ciągu kolejnych czterech tygodni ich poziom spada, później spada i pozostaje na niskim poziomie przez około 3 miesiące.
Myślę, że tego typu badań nie można wykonać z dnia na dzień - tzn. że wynik jest za kilka dni.

Pozdrawiam serdecznie

Celina Fręczko, położna

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/9 lat temu
czy przez zadrapanie przez kota mozna zachorowac na toksoplazmoze?
/9 lat temu
witam jestem w 34 tc i własnie robilam kolejne badania na toxoplazmoze wg ostatnich badan moje przeciwciala IGG wzrosly wczesniej czyli w kwietniu bylo IGG 180 dodatnie a IGM 0,0 ujemne, a dzis odebralam wyniki i IGG 300 dodatni a IGM 0,55 ujemny czy to może świadczyć o nawrocie choroby??