Tabletki antykoncepcyjne a nadwaga

Jestem nowicjuszką jeśli chodzi o tabletki antykoncepcyjne. Bierze się to głównie z mojej obawy o przybranie masy ciała. Dlatego jeszcze nigdy ich nie przyjmowałam.

Tabletki antykoncepcyjne a nadwaga

Jestem nowicjuszką jeśli chodzi o tabletki antykoncepcyjne. Bierze się to głównie z mojej obawy o przybranie masy ciała. Dlatego jeszcze nigdy ich nie przyjmowałam. Przy wzroście 164 ważę ok 82 kg i mimo wielokrotnych prób odchudzania waga wacha się +5kg/-5kg. Stąd moje obawy co do przyjmowania tych tabletek. Pani ginekolog przepisała mi te tabletki pod kątem antykoncepcji ale również bardzo obfitych krwawień i nieznośnych bólów menstruacyjnych (keton al wtedy to dla mnie jedyny ratunek niestety...) Dodam, że nie zostały mi zlecone żadne badania pod kątem doboru tabletek(był to juz 3 ginekolog-każdy przepisuje co innego bez badań...). Na własną rękę zrobiłam sobie próby wątrobowe i TSH, które wypadły w normie. Wielokrotnie zdarzyło mi się natrafić na forach internetowych na opinie o przybraniu masy ciała po tych właśnie tabletkach. Wiem, że nie jest to najlepsza kopalnia wiedzy, ale doświadczenia innych bywają pomocne... Przyznam szczerze, że bardzo mnie przeraża fakt przybrania po tabletkach, bo kolejne kilogramy byłyby dla mnie nie do zniesienia. Czy istnieją jakieś badania, które można samodzielnie wykonać pod kątem prawidłowego wybrania leku? Czy są tabletki, które nie wpływają na zmianę wagi?

Grzywa

Niestety wadą antykoncepcji hormonalnej jest zmiana stanu hormonalnego i metabolicznego. Możliwe działania niepożądane to nudności, zmiana apetytu, przyrost masy ciała, bóle głowy i obniżone libido. Oczywiście działania niepożądane mogą wystąpić ale nie muszą. To indywidualna sprawa. Warto zapoznać się z przeciwwskazaniami do stosowania tabletek antykoncepcyjnych. Generalnie przed rozpoczęciem stosowania antykoncepcji hormonalnej należałoby wykluczyć nadciśnienie tętnicze, chorobę zatorowo-zakrzepową (morfologia), zaburzenia krzepliwości krwi (APTT), choroby wątroby (aspat, alat). Warto również zbadać poziom tłuszczu i cholesterolu, ponieważ wysoki ich poziom jest przeciwwskazaniem do stosowania antykoncepcji. W pani przypadku warto również wykonać badania hormonalne ACTH, FSH, LH, estrogen, progesteron i prolaktynę. Być może warto skonsultować się z endokrynologiem (może zlecić badania hormonalne w zakresie refundacji NFZ). W przypadku zaburzeń cyklu miesiączkowego lub zespołu napięcia przedmiesiączkowego można zastosować Castagnus (preparat ziołowy). Można zastosować olej lniany (wspomaga spalanie tkanki tłuszczowej i odtłuszczanie wątroby). Mam nadzieję, że usg przez pochwę zostało wykonane w celu wykluczenia np. PCOS.

Pozdrawiam serdecznie

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/5 lat temu
Nie jest to normą, że antykoncepcja hormonalna powoduje wzrost masy ciała, jednak tak może się zdarzyć, mnie ginekolog na ostatniej wizycie polecił zastosować osłonowo przy antykoncepcji harmonellę, której skład został tak dobrany aby przeciwdziałać skutkom ubocznym terapii hormonalnej. Zawiera chrom który reguluje poziom glukozy we krwi,więc rozwiązało by to Twój problem z przybieraniem na wadze, chroni serce, naczynia, wątrobę, ponadto korzystnie wpływa na kondycję paznokci i włosów, które stają się wyraźnie mocniejsze.