Obecnie wszyscy rodzice, którzy chcą zaszczepić dzieci przeciwko rotawirusom, muszą sami zapłacić za szczepionkę. Szczepienie to od 2007 roku znajduje się na liście zalecanych.
Zgodnie z projektem rozporządzenia Ministra Zdrowia, od 2021 roku szczepienie przeciwko zakażeniom wywołanym przez rotawirusy ma stać się obowiązkowe.
Obowiązkowe szczepienie przeciwko rotawirusom
Projekt rozporządzenia przekazano do konsultacji publicznych. Jego założeniem jest rozszerzenie kalendarza szczepień obowiązkowych o szczepienie przeciwko zakażeniom wywołanym przez rotawirusy.
Obowiązkowe szczepienie ma objąć dzieci urodzone po 31 grudnia 2020 roku. Od 2021 roku szczepione mają być dzieci od ukończenia 6. tygodnia życia do końca 24. tygodnia.
Rozszerzenie w tym zakresie programu szczepień ochronnych było od lat postulowane przez ekspertów. Znajduje to wyraz w rekomendacjach Rady Sanitarno-Epidemiologicznej przy Głównym Inspektorze Sanitarnym oraz Zespole do Spraw Szczepień Ochronnych przy Ministrze Zdrowia.
- można przeczytać w uzasadnieniu projektu rozporządzenia.
Ostatnio kalendarz szczepień rozszerzony został w 2017 roku. Wówczas obowiązkowe stało się szczepienie przeciwko pneumokokom, do końca 2016 roku obowiązkowe wyłącznie dla dzieci z tzw. grup ryzyka (wcześniaków, dzieci z niską masą urodzeniową, chorujące na astmę, cukrzycę, przewlekłe choroby serca).
Ile obecnie kosztuje szczepienie przeciwko rotawirusom?
W zależności od wyboru konkretnego preparatu potrzebne są 2 lub 3 dawki. Koszt jednej dawki szczepionki przekracza 300 zł.
Szczepionka przeciwko zakażeniom wywołanym przez rotawirusy ma postać roztworu doustnego lub zawiesiny.
Dlaczego zakażenia wywołane przez rotawirusy są groźne?
Na zakażenie wywołane przez rotawirusy najbardziej narażone są dzieci poniżej 5. roku życia. Ryzyko, że u dziecka wystąpi biegunka rotawirusowa wymagająca wizyty u lekarza wynosi od 1:3 do 1:20. Najgroźniejsze jest zazwyczaj pierwsze zakażenie, u małych dzieci występuje dużo większe ryzyko odwodnienia organizmu.
Objawy zakażenia rotawirusowego to:
- wymioty,
- biegunka,
- gorączka.
Dzieci, które uczęszczają do żłobków i przedszkoli, mogą zarazić się w łatwy sposób, ponieważ wirus jest wysoce zakaźny. Dzieci zaszczepione przeciwko zakażeniom wywołanym przez rotawirusy chorują znacznie rzadziej: skuteczność wynosi powyżej 90%, jeśli chodzi o wystąpienie ciężkiej biegunki rotawirusowej. U 70-90% dzieci zaszczepionych ,w przypadku kontaktu z patogenem, w ogóle nie wystąpi biegunka.
To też może cię zainteresować:Szczepionka przeciw meningokokom: kiedy szczepić, jaka cena?Szczepionka przeciw pneumokokom - wybrać opcję darmową czy płatną?Nie szczepisz siebie i bliskich? Prof. Simon uważa, że poniesiesz koszt leczenia innych